Peklo / 2000
V roce 2000 se New Jersey opět dostalo do finále Stanley Cupu. Tentokráte na ně čekal Dallas Stars, obhájce z roku 1999. Cesta do finále nebyla moc lehká. První série sice dopadla jasně, Devils porazili Panthers 4:0. Pak ale následovala série s Maple Leafs, kde Ďáblové museli zkousnout dvě porážky. Ani to je ovšem nezastavilo …

2000

V roce 2000 se New Jersey opět dostalo do finále Stanley Cupu. Tentokráte na ně čekal Dallas Stars, obhájce z roku 1999.

Cesta do finále nebyla moc lehká. První série sice dopadla jasně, Devils porazili Panthers 4:0. Pak ale následovala série s Maple Leafs, kde Ďáblové museli zkousnout dvě porážky. Ani to je ovšem nezastavilo v tom, aby ve finále konference porazili Flyers v sedmém zápase. Hlavním trenérem ve finále byl Larry Robinson a spolu s týmem si prožil obrovské drama …

První zápas
V něm padlo dost gólů. Celkově deset, což je na finále Stanley Cupu úctyhodné. První z nich vstřelili Devils, Continental Airlines Arenu v East Rutherfordu poprvé rozjásal Jason Arnott. Ve 14. minutě ovšem vyrovnal Sydor. Ve druhé třetině získali domácí lepší pozici, po gólech Daneyka (pro něhož to byl první gól v play-off po pěti letech), Sýkory a Stevense vedli 4:1.  Když pak ve třetí třetině během necelých tří minut skórovali Brylin, Sýkora a Arnott bylo již jasné, že první utkání vyhrají Devils. Dallasu nestačilo ani snížení na konečných 3:7.

Druhý zápas
Hrdinou druhého zápasu se stal dallaský brankář Ed Belfour. Ten v zápase z 28 střel inkasoval pouze jednou, zatímco jeho protějšek, Martin Brodeur, ze 17 střel dvakrát. Dallas se poprvé dostal do vedení v 5. minutě, autorem branky byl Brett Hull. Ve 13. minutě ale domácí srovnali po gólu Alexandra Mogilného. Ačkoli Devils soupeře přestříleli 17:10, bylo po dvou třetinách skóre 1:1. To se změnilo až v 56. minutě, kdy Brodeura podruhé v zápase překonal Hull. Tento gól se nakonec stal vítězným. Stars tak vybojovali cennou výhru na ledě soupeře.

Třetí zápas
V Reunion Areně v texasském Dallasu se očekávalo, že Stars po výhře z venku vyhrají dvakrát doma a pak už bude stačit pouze jedno vítězství. Ve 14. minutě dodal nadějím sílu Cote, který využil přesilovou hru. V 19. minutě ale umlčel domácí fanoušky Jason Arnott. Ve druhé třetině se po přesilovkové trefě Petra Sýkory ze 33. minuty dostali Devils do vedení 2:1, které už i díky skvělému Brodeurovi udrželi a oplatili Stars porážku na vlastním ledě.

Čtvrtý zápas
Byl pro Dallas velmi důležitý. Stars totiž dobře věděli, že pokud prohrají, bude situace velmi těžká. I proto hráli ze zajištěné obrany, ale lépe než jejich soupeř. První gól padl ažý v 39. minutě, z přesilovky se trefil Nieuwendyk. Larry Robinson před třetí třetinou naordinoval tak účinnou taktiku, že zápas se najednou zcela otočil! Devils přestříleli v poslední dvacetiminutovce svého soupeře 15:4 a po gólech Brylina, Maddena v oslabení a Rafalského získali vedení 3:1, které už nepustili. Stejným poměrem nyní vedli i v sérii.

Pátý zápas
19040 diváků se v New Jersey těšilo nadějí, že uvidí, jak jejich tým získá druhý Stanley Cup v historii. Chybělo k tomu málo, opravdu málo. Zápas byl také velmi napínavý, o to víc, když po 60 minutách bylo za bezbrankového stavu stále nerozhodnuto. Devils v tu dobu vedli na střely 27:22. První prodloužení ani přes větší střeleckou aktivitu domácích gól nepřineslo, ve druhém byl zase lepší Dallas. Odehráno bylo už 100 minut a stále stačil jen jediný gól k ukončení celé sezony. Pak ale přišla 107. minuta, kdy Hull na druhý pokus nahodil puk před branku a Mike Modano ho tečoval do sítě. Dallas tak vykřesal ještě naději.


Vítězný gól Mikea Modana v třetím prodloužení pátého zápasu

Šestý zápas
Fanoušci Dallasu tak opět mohli věřit, že jejich tým je zpět ve hře. Šestý zápas hráli doma, před naplněnou arénou je hnala touha vyrovnat stav série. Mírná komplikace přišla v čase 25:18, kdy v oslabení vstřelil gól Scott Niedermayer. O minutu a 9 sekund později ale vyrovnal Keane. Podobně jako pátý zápas, i tento došel do prodloužení. A první prodloužení opět rozuzlení nepřineslo. V tom druhém už lae padl gól. A je do kroniky Devils zapsán zlatým písmem – Eliáš v 89. minutě poslal puk před branku, kde byl nehlídaný Jason Arnott, jenž propálil Belfoura a New Jersey se tak mohlo radovat, protože právě vyhrálo svůj druhý Stanley Cup.


Stanley-Cupový-gól Jasona Arnotta

Tehdejší sestava Devils: Martin Brodeur, Chris Terreri – Scott Stevens, Ken Sutton, Ken Daneyko, Colin White, Brad Bombardir, Vladimir Malakhov, Scott Niedermayer, Brian Rafalski – Bobby Holík, Petr Sýkora, Jay Pandolfo, Randy McKay, Claude Lemieux, Scott Gomez, Patrik Eliáš, Krzysztof Oliwa, Alexander Mogilny, Steve Brule, Steve Kelly, John Madden, Sergei Nemchinov, Sergei Brylin, Jason Arnott
Trenéři a ostatní zaměstnanci: Larry Robinson (hlavní trenér), Jacques Caron (trenér brankářů), Viacheslav Fetisov (asistent trenéra), Bobby Carpenter ml. (asistent trenéra), John Cunniff (trenér farmy v AHL)