Peklo / Hráči / Patrik Eliáš odehrál 1000. zápas v NHL
V sezóně 1995/1996 nastoupil na led týmu New Jersey Devils mladý Čech Patrik Eliáš, známý pouze malému počtu hokejových fanoušků. Nikdo v tu dobu nepředpokládal, kam až to dotáhne. Pojďte si s námi ve zkratce zopakovat Patrikovi nejvýraznější mezníky v tažení za New Jersey.

Patrik Eliáš odehrál 1000. zápas v NHL

V sezóně 1995/1996 nastoupil na led týmu New Jersey Devils mladý Čech Patrik Eliáš, známý pouze malému počtu hokejových fanoušků. Nikdo v tu dobu nepředpokládal, kam až to dotáhne.

Pojďte si s námi ve zkratce zopakovat Patrikovi nejvýraznější mezníky v tažení za New Jersey.

Třebíčský rodák, který je ovšem “hokejovým” odchovancem Kladna, byl draftován v roce 1994 jako celkově 51. Následující sezónu strávil na Kladně, kde jako 18-ti letý mladík nasbíral v extralize 7 bodů v 28 zápasech. Poté udělal Patrik první krůčky k NHL – v přípravném kempu si vysloužil alespoň místo na farmě v Albany. Tam se mu hned poprvé zadařilo výborně bodově, přesto odehrál v NHL pouze jediný zápas.

Následující rok už byl lepší – ikdyž opět většinu času strávil “Patty” na farmě. V NHL naskočil k 17 zápasům a připsal si 5 bodů. Svůj první gól vstřelil proti Bostonu. “Naprosto přesně, protože jsem ho dal Bostonu bruslí a zkoumalo se u videa, jestli má platit.” řekl Eliáš na otázku zda si ho pamatuje.Eliášův 1. gól v NHL

No a následně už se Patrik začal prosazovat více a více, stávala se z něj postupně opora týmu. Spolu s Petrem Sýkorou tvořili skvělou dvojici.

V roce 2000 vyhrál Eliáš svůj první Stanley Cup a o 3 roky později druhý, to už ovšem bez Petra Sýkory, který v tu dobu hrál za Anaheim.
Nejhorší sezónu ale zažil v roce 2005/2006, kdy trpěl žloutenkou a zmeškal přes polovinu sezóny.

V současné době je Patrik nepostradatelným hráčem Devils, jednou z ikon klubu. Ještě před 1000. zápasem překonal ještě jeden rekord – svým 348. gólem za New Jersey se stal historicky nejlepším střelcem tohoto týmu.


348. gól Pattyho za New Jersey

6.ledna 2011 ovšem přišel ten historický 1000. zápas. Všechny odehrál Patrik Eliáš za New Jersey, čímž se mohou chlubit jen Ken Daneyko, Martin Brodeur a právě český útočník. “Já se hodně těšil, ale nebylo to pro mě nějak moc jiné. Slavnostní ceremoniál proběhne, až když má člověk ten tisící duel za sebou, což jsem ale nevěděl. Pozval jsem na zápas s Floridou asi pětadvacet lidí, těch nejbližších, co v Americe mám.” popsal zápas, ve kterém si připsal dvě asistence a vstřelený gól.


Patrikův 1000 zápas v dresu New Jersey Devils

K dnešnímu dni je Eliáš asistentem kapitána a také nejproduktivnějším hráčem New Jersey. Těšme se, co nám ještě číslo 26 předvede. 17. ledna v zápase proti Winnipegu se bude konat ceremoniál k jeho 1000. zápasu, tak se nezapomeňte podívat!

Určitě vám ale i my přineseme zprávu a nějaká videa z tohoto ceremoniálu!

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

PF 2022

Ďáblové, přejeme vám krásný rok 2022. Děkujeme za podporu a doufejme, že si u hokeje užijeme co nejvíce radosti 😈. V příštím roce se společně snad setkání znovu a budeme se těšit z výkonů New Jersey Devils. Hlavně zdraví všem! 😊

Ďáble, co na to říkáš...?