Peklo / Hráči / Martin “Marty” Brodeur – chytající legenda
Martin Pierre Brodeur je určitě jednou z největších legend hokeje, má na to ještě stabilně pokračovat?

Martin “Marty” Brodeur – chytající legenda

Martin Pierre Brodeur je určitě jednou z největších legend hokeje, má na to ještě stabilně pokračovat?

Marty se narodil 6. května 1972 v Montrealu, jeho otec, brankář, Denis Brodeur pomohl Kanadě v roce 1956 k zisku bronzovým medailím na Olympijských hrách konané v italské Cortině d’Ampezzo.

Jeho profesionální kariéra začala v QMAAA, kde nastupoval za tým Montréal-Bourassa Collège Fr. Psal se rok 1989, o rok později byl vybrán v 1.kole draftu jako 20.celkově, konkurence v draftu roku 1990 byla opravdu veliká, například před ním byl draftován Nedvěd, Jágr nebo Primeau.

Martyho si nakonec vybralo New Jersey. K prvnímu zápasu byl povolán už v sezóně 91-92. Celkově odehrál 4 zápasy. Postupem dalších sezón se už začal zabydlovat v New Jersey a sezóně 94-95 se stal hlavním strůjcem úspěchu. Dovedl New Jersey k historicky prvnímu Stanley Cupu v historii! A právě od tohohle play-off začala sága o Martinu Brodeurovi jako o brankářovi s velkou budoucností!

Stále podával výborné výkony v Devils a byla z něho jasná jednička. O pět let později mělo New Jersey výborně rozjetou sezónu, bylo z toho 4.místo ve Východní konferenci, a v play-off to také solidně šlapalo – v prvním kole jednoznačná výhra nad Floridou Panthers v poměru 4:0 na zápasy. V semifinále konference nás čekalo Toronto, které jsme taktéž porazili, po 6 zápasech – 4:2. Philadelphia Flyers byl další tým, který museli Devils porazit aby si po pěti letech zahráli finále Stanley Cupu. V sedmém zápase New Jersey vítěze Východní konference zaskočili a postup do finále Stanley Cupu byl skutečností! Složení finále bylo překvapivé – Dallas skončil ve své konferenci na druhém místě, Devils na 4. Finále ovládlo New Jersey a po šesti zápasech se mohlo radovat ze zisku 2. Stanley Cupu v historii, v bráně s Martinem Brodeurem, který měl neuvěřitelné statistiky, Vezina Trophy mu ale unikla.

Zatím poslední Stanley Cup získal v roce 2003. Ve finále Devils “ukradli” Stanley Cup Anaheimu, který svůj první SC získal až v roce 2007. V tomhle roce se už Brodeur mohl radovat i ze zisku Vezina Trophy!

Tento fenomenální brankář má zasebou i mnoho úspěchů a milníků! A není jich zrovna málo! Povedený je například jeho gól proti  Montrealu.

Brodeurovi úspěchy:
1993-1994 Vybrán do All Star týmu nováčků NHL, Vítěz Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL.

1994-1995 Vítěz Stanley Cupu

1995-1996 Stříbrná medaile z mistrovství světa a ze Světového poháru

1996-1997 Vítěz Jennings Trophy pro brankáře s nejlepší úspěšností

1997-1998  Vítěz Jennings Trophy pro brankáře s nejlepší úspěšností

1999-2000 Vítěz Stanley Cupu

2001-2002 Zlatá olympijská medaile

2002-2003  Vítěz Jennings Trophy pro brankáře s nejlepší úspěšností, Vítěz Stanley Cupu

2003-2004  Vítěz Jennings Trophy pro brankáře s nejlepší úspěšností, Vezina Tropy pro nejlepšího brankáře NHL, All Star tým Světového poháru, zlatá medaile ze Světového poháru

2004-2005 Stříbrná medaile z mistrovství světa

2006-2007 Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL

2007-2008  Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL

2009-2010  Vítěz Jennings Trophy pro brankáře s nejlepší úspěšností, zlatá olympijská medaile

I jeho reprezentační kariéra je velice bohatá, poprvé se v kanadském dresu objevil v roce 1996 na mistrovství světa, kde získal stříbrnou medaili. Na olympijských hrách v roce 2002 Kanada odčinila ostudu na OH 1998 v Naganu. S reprezentací získal nejcennější kov, když porazili USA. Na světovém poháru v roce 2004 vybojoval se svým týmem opět zlatou medaili. Mistrovství světa ve Vídni o rok později, Kanada se setkala s týmem z České republiky. Země nosící javorový list ve vlajce ovšem prohrála 0:3. Poslední olympijské hry v roce 2006 přinesly velké zklamání a to sedmé místo v konečném pořadí.

Co můžeme čekat od této legendy v budoucnu? Snad jen aby si udržel stabilní výkony a ukázal všem, že právě on je jeden z nejlepších brankářů celé hokejové historie.

Autor David Panuška

Dlouholetý fanda Devils a sportovní redaktor.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?