Peklo / Zajímavosti / The State of New Jersey
Jelikož jsou naším společným a oblíbeným týmem Ďáblové z New Jersey, myslím, že spoustu z vás by možná zajímalo i něco o samotném státě New Jersey – trošku si rozšířit obzor mimo dění v Newarku a Prudential center! :-)

The State of New Jersey

Jelikož jsou naším společným a oblíbeným týmem Ďáblové z New Jersey, myslím, že spoustu z vás by možná zajímalo i něco o samotném státě New Jersey – trošku si rozšířit obzor mimo dění v Newarku a Prudential center! :-)

Fakta

New Jersey je jedním z 51. států USA, kde mluví lidé překvapivě – anglicky. Hlavním městem je Trenton. Hlavou státu zde není prezident ale guvernér.

Jeho rozloha je zhruba 22.000 km², což se dá přirovnat k rozloze Moravy. Počet obyvatel byl v roce 2011 téměř 9 milionů, čili asi o milion lidí méně než naše Česká Republika.

Státní symboly

Podobně jako naše republika, má i New Jersey své symboly. Nebudu vyjmenovávat všechny, je jich totiž podstatně více, než máme my, ale vyberu ty nejzajímavější.

Státní pečeť

Vytvořena a používána od roku 1777. Zahrnuje 5 symbolů charakterizujících New Jersey.

 

 

 

Státní vlajka

Vlajka obsahuje opět 5 symbolů z pečetě. Byla ale přijata až v roce 1896. Její oficiální barvy jsou žlutohnědá a tmavěmodrá (Jersey blue).

 

 

Národní strom – dub červený

Tento dub se původně vyskytoval v Severní Americe. Dorůstá do výšky až 40 metrů a dožívá se až 500 let. Listy mají běžnou barvu, ale na podzim se barví do zářivé červené, jako je na obrázku.

 

Dalšími symboly jsou například – národní zvíře (kůň), národní hmyz (včela), národní pták (stehlík východní), národní ovoce (borůvky), národní ryba (pstruh říční). Docela zajímavé,  že? Tak, teď vám ještě řeknu, že národním dinosaurem je Hadrosaurus foulkii…

 

Historie

Úplně prvními obyvateli byli před 10-ti tisíci lety indiáni…to jsme ale asi zbytečně daleko.  Roku 1524 připlul na americký kontinent první Evropan. V roce 1609 ho následoval Nizozemec H. Hudson. Území, které kolonizoval pojmenoval New Netherlands.

Prvními osadníky NJ byli Nizozemci, Švédi a Finové. První trvalou evropskou osadou se stal Bergen – psal se rok 1660.

1664 Nizozemí tohle území ztratilo a vládu převzali Britové – ti pojmenovali stát jako New Jersey. Inspirovali se ostrovem Jersey v Lamanšském průlivu. Britští kolonizátoři umožnili lidem v osadě náboženskou a politickou svobodu. Díky tomu také osada rostla a měla kolem 100 tisíc obyvatel.

Prvním vlastním guvernérem státu se stal roku 1738 Lewis Morris.

V roce 1776 se New Jersey připojilo do revoluce za samostatný a nezávislý stát. V této válce bylo New Jersey velmi důležitým činitelem díky svému postavení mezi New Yorkem a Philadelphií. Odehrálo se zde na stovku bitev, ať už menších nebo větších.

Za zlom v revoluci je považována vyhraná bitva o Trenton, který byl později jmenován jako hlavní město. Následně George Washington vyhrál bitvu o Princeton a britští kolonizátoři prchali do New Yorku.

1787 New Jersey se stává v pořadí třetím státem, který ratifikoval ústavu Spojených států. 1790 se Trenton oficiálně stává hlavním městem státu New Jersey.

A od této doby New Jersey rostlo jak populačně, tak průmyslově a ekonomicky.

 

Zajímavosti

– v New Jersey neexistují samoobslužné čerpací stanice

– v New Jersey se odehrál první baseballový zápas v USA

– NJ se přezdívá zahradní stát, farmářské plochy pokrývají více jak 300 tisíc hektarů a 40% území pokrývají lesy

– téměř 100% obyvatel žije ve městech, což je americké maximum

 

Autor Nieds

Ďábel, fanoušek, správce webu a občasný redaktor...

Čtěte také

Pravidla nové Tipovačky (sezona 2021-22)

Nová sezona je zde, letos s novým týmem a opět 82 zápasy. Tipovačka nesmí chybět :) Připravujeme pro Vás opět plnobarevný rozpis zápasů, kde můžete všechny zápasy Devils sledovat. Již brzy ke stažení. V každém zápasovém preview, které pro vás připravujeme, jsme na konci článku vždy umožnili našim fanouškům si tipnout výsledek a prvního střelce …

Jeden komentář

  1. Opravdu skvělý článek Niedsi! :)

Ďáble, co na to říkáš...?