Peklo / Hráči / Andy Greene – důležitá postava obrany Devils
Rodák z amerického města Trenton patří již 6 sezón mezi obránce New Jersey. Vedení Devils tak jistě nelituje, že dalo šanci tomuto nedraftovanému hráči. Jak vůbec začala jeho hokejová kariéra?

Andy Greene – důležitá postava obrany Devils

Rodák z amerického města Trenton patří již 6 sezón mezi obránce New Jersey. Vedení Devils tak jistě nelituje, že dalo šanci tomuto nedraftovanému hráči. Jak vůbec začala jeho hokejová kariéra?Do svých 19 let působil v NAHL za Detroit Compuware. Poté se dostal do univerzitního týmu v Miami, kde byl v sezóně 2004/2005 kapitánem týmu a i nejlepším ofenzivním obráncem ligy. 23-letý Andy přitahoval pozornost klubů NHL ve své druhé kapitánské sezóně v Miami, kdy vyhrál titul a byl vyhlášen nejlepším ofenzivním, ale i defenzivním obráncem ligy.

Dostal pozvánku na přípravný kemp Devils a řekl si prozatím alespoň o místo na farmě v Lowellu, kde okamžitě patřil k oporám a byl i členem All-star týmu amerického výběru hráčů AHL.

Poprvé si NHL zahrál díky zranění Johnnyho Oduyi, debutoval v zápase s Atlantou, který Devils vyhráli 2:1. Poté se opět vrátil na farmu, ale když se zranil Colin White, byl opět prvním náhradníkem. V této sezóně vstřelil i svůj první gól, otevřel skóre v utkání s Pittsburghem, který New Jersey dotáhlo do vítězství po samostatných nájezdech.


První gól Andyho v NHL

Když začalo play-off 2007, uzdravil se Richard Matvichuk a vypadalo to, že si nováček Greene nezahraje. Jenže zranil se opět White a on mohl hrát. Výkony podával tak dobré, že po uzdravení Whitea zůstal v sestavě a místo něj nehrál Oduya. V následujících třech letech zapadl mezi důležité členy mužstva a v roce 2010 reprezentoval USA na MS.

V letech 2010-2012 dal pouze 5 branek v 162 zápasech, a tak není jeho platnost v týmu výrazná tak jako u útočných hvězd. Přesto jsou jeho spolehlivé výkony, především při oslabení, důležité.


Jediný gól Andyho Greenea v minulé sezóně v retro zápase s Penguins

Víte, že?

– Andrew se objevil ve videu podporující organizaci “You can play”, jenž podporuje homosexuální sportovce (účinkuje v něm i Mark Fayne)


Video You Can Play, kde účinkuje i Andy Greene, podporuje homosexualitu sportovců

 – během působení v Miami hrál s Alecem Martinezem (nyní Los Angeles Kings) a s Ryanem Jonesem (Edmonton Oilers)

 – v týmu Detroit Compuware se vedle něho mihl například český obránce Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk, KHL) anebo James Wisniewski (Columbus Blue Jackets)

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

PF 2022

Ďáblové, přejeme vám krásný rok 2022. Děkujeme za podporu a doufejme, že si u hokeje užijeme co nejvíce radosti 😈. V příštím roce se společně snad setkání znovu a budeme se těšit z výkonů New Jersey Devils. Hlavně zdraví všem! 😊