Peklo / Hráči / Stephen Gionta – malý velký muž
V sestavě Devils figuruje na pohled malý, ale významem pro tým velký, Stephen Gionta. V průběhu Play-Off 2012 byl pro ďábly jedním ze strůjců velkého úspěchu.

Stephen Gionta – malý velký muž

StephenGiontaV sestavě Devils figuruje na pohled malý, ale významem pro tým velký, Stephen Gionta. V průběhu Play-Off 2012 byl pro ďábly jedním ze strůjců velkého úspěchu. Děvětadvacetiletý útočník, bratr mnohem známnějšího Briana, se narodil 9.10.1983 v Rochesteru. Svou kariéru načal v NAHL, za tým Rochester Jr. Americans, kde si připsal ve 41 utkáních 26 bodů, ale trenérům se to asi nelíbilo, nebo dostal prostě lepší nabídku. Každopádně se dostal do USHL, kde nastupoval za tým USNTDP Juniors. Než se Stephen dostal do AHL, prošel celkem čytřmi soutěžmi (NAHL, USHL, NCAA) a nakoukl i do americké osmnáctky, s níž si zahrál juniorské mistrovství světa. V sezóně 05/06 poprvé nastoupil k soutěžnímu utkání v dresu Albany River Rats. A začátek to nebyl vůbec špatný, ve třech zápasech zaznamenal šest bodů (5+1). Po dobu šesti let poté nastupuje za Lowell Devils, v sezóně 09/10 se stává kapitánem a v každém ročníku si dokonce připisuje minimálně 15 bodů.

Sezóna 10/11 se pro Stephena zapsala do jeho života velkým písmem. Nejenže si v 54 zápasech na farmě připsal 30 bodů, ale dokonce se dočkal i prvního startu za Devils v NHL! Gionta debutuje 5/10/2010 a hned proti velkému rivalovi. Devils doma hostili Rangers, tehdy jsme prohráli 3:0 a Gionta byl na ledě něco málo přes 11 minut a 4x krát zaměstnal Lundqvista střelou. Jeho štace v dresu Devils končí po 12-ti utkáních, kde si nepřipsal ani bod.

Na konci minulé sezóny ho kouč Devils, Peter DeBoer, povolal takticky na poslední zápas sezóny, proti Ottawě. Devils zvítězili 4:2 a hádejte kdo dal rozhodujicí gól? Ano, Gionta, byla to jeho první trefa v dresu New Jersey. Gionta zaujmul kouče a dostává šanci ve čtvrtém útoku pro Play-off.

Kdo si myslel, že v dobrých výkonech bude pokračovat i v Play-off, měl pravdu! Třetí zápas série proti Panthers si dokonce připsal bod za gól, v celé sérii dokonce body tři (2+1), proti Flyers bod jeden, ke třem bodům se vrátil v sérii proti Rangers. Pátý zápas v Madison Square Garden vstřelil úvodní gól zápasů a na rozhodujicí přihrál! V onen památný den, kdy jsme se stali šampióny konference, měl velikou zásluhu na gólu Ryana Cartera. Steve Bernier zavezl puk a Giontovi přihrál přesně na hůl, toho ještě Lundqvist vychytal, na dorážku byl už krátký.

V sérii proti LA se neukázal žádný bodem, ale byl ho celý led, výborně dohrává souboje, bojuje o téměř ztracený puk a nikdy nic nevzdá. Stejně jako celý tým z New Jersey.

Stephen Gionta není kanonýrem, ani hráčem co by vstřelil za sezónu 20-30 gólů, na ledě odvádí výbornou práci a co víme, třeba někdy v budoucnosti se z něj stane střelec jako z Davida Clarksona, který dříve míval málo bodů.

Ještě bych vás poprosil aby jste sledovali náš znovu rozjíždějicí se ďábelský twitter – @NJD_CZSK

Autor David Panuška

Dlouholetý fanda Devils a sportovní redaktor.

Čtěte také

PF 2022

Ďáblové, přejeme vám krásný rok 2022. Děkujeme za podporu a doufejme, že si u hokeje užijeme co nejvíce radosti 😈. V příštím roce se společně snad setkání znovu a budeme se těšit z výkonů New Jersey Devils. Hlavně zdraví všem! 😊