Peklo / Koutek fanoušků / Zdeněk Gažda: Český fanoušek z New Jersey

Zdeněk Gažda: Český fanoušek z New Jersey

V New Jersey kromě českých hráčů P. Eliáše a M. Židlického žije i Zdeněk Gažda. Že vám to jméno nic neříká? Dovolte, abychom vám jej představili – jedná se o fanouška, kameramana a fotografa, pocházejícího z České Republiky a žijícího právě v New Jersey. Mnoho z nás sní o tom, že by se jednou v New Jersey podívalo na zápas, on má tu možnost navštěvovat je pravidelně a nyní se s námi podělí o své zážitky z americké metropole.

Dobrý den, v první řadě bych Vás chtěl poprosit, zda-li byste se mohl fanouškům krátce představit? Narodil jsem se na Jižní Moravě. Konkrétně pocházím z Lednice, z perly Jižní Moravy, a jsem na to moc hrdý. V mládí, a to hlavně po vojně roku 1985, jsem začal cestovat po Evropě a později i jinde, ještě před revolucí jsem se dostal vlakem do Mongolska a Číny! Rád cestuji a poznávám krásy naší země. Celkově jsem procestoval přes 66 států světa. Není to jen zábava – je to i poučné. Cestování po Evropě, Africe, Asii, Jižní a Severní Americe mi otevřelo oči.

Jak jste se vůbec do New Jersey dostal? Od roku 1993 jsem zůstal v USA, kde pracuji a žiji už skoro 20 let právě v New Jersey. Původně jsem začal bydlet na Floridě, ale po měsíci jsem se přestěhoval do NJ a zůstal zde do teď. Je to krásný stát. Začal jsem jezdit kamionem po celé Americe a tak mám komplet celou USA projetou křížem krážem několikrát.

Jak na Vás město působí obecně? Je poznat velký rozdíl mezi žitím v ČR a v USA? Pro každého je to velký skok. V době, kdy jsem měl projetý už velký kus světa, mě Amerika mile překvapila. Hlavně počtem různých lidí v New Yorku, všichni si navíc pomáhají. Sám říkám, že New York je město měst a každému přeji, či doporučuji, aby se sem alespoň jednou za život dostal. Každý tu najde plno zajímavých a hlavně krásných věcí!

Jak dlouho chodíte v New Jersey na hokej? Na hokej jsem začínal chodit roku 1995 jen občas, ale v TV jsem se díval často.

Kostka v Prudential Center
Kostka v Prudential Center

Kolik stojí vstupenky na jednotlivé zápasy? Vstupenky jsem mohl dostávat od kluků zadarmo a za to jim moc děkuji! Lístek se pohybuje od 20$ až do 250$, v play-off klidně až do 500$ (pro srovnání – 1$ je přibližně 19 Kč).

Jaká panuje na stadionu atmosféra? Atmosféra je úžasná, hlavně když je plno – 18 000 řvoucích fanoušků na plné plíce. Sezona je rozdělená na dvě poloviny – začátek je na rozjezd trochu slabší, ale pak to graduje! Lidé tu hokejem žijí, mám tu plno kamarádů, se kterými si volám po zápase, ale i před ním. Rozebereme všechno možné. Nejlepší je, když se Devils dostanou do play-off. Atmosféra je úžasná už před zápasem a pro každého, kdo se tam dostane, je to velké odměna, protože to není vůbec jednoduché, ale já měl štěstí, že mi Patrik Eliáš vyřídil a sehnal povolení na focení všech domácích zápasů. Je to úžasné, když jsem tak dlouho chodil na zápasy jako fanoušek, a nyní se dostávám do míst, o kterých jsem snil. Za to Patrikovi moc vděčím a děkuji! A tak se těšte i vy, fanoušci NJ Devils, že vám budu ukazovat, co se děje na ledě i mimo něj, například prostřednictvím fotek.

Znáte se osobně s některým z hráčů? Naše kluky jsem navštěvoval na tréninku právě od roku 1995, takže P. Eliáše a P. Sýkoru znám velmi dobře a dodnes jsme kamarádi. Během těch dlouhých roků jsem poznal plno dalších hráčů, od Bobbyho Holíka až po Karla Rachůnka. To byl moc hodný kluk, to co se stalo před nedávnem, mě velmi zasáhlo. Na jeho počet jsem v NJ uspořádal pietní vzpomínku na kluky. Možná si vzpomenete, když Prima po zápase točila rozhovory s hráči. Například rozhovor s Jaromírem Jágrem – dělal jsem v tu dobu kameramana, reportérka byla Petra Eliáš Voláková. Byla to sranda a moc se nám to líbilo. Hlavně když jsme naháněli naše hvězdy! Ale ty rozhovory jsme dělali rádi. Jsem rád, že jsou ti hráči mými kamarády. Například po posledním zápase Bobbyho Holíka za New Jersey Devils jsem od něj dostal na památku hokejku – mám jí uschovanou jako mojí trofej.

Zdeněk @ Prudential Center
Zdeněk @ Prudential Center

A na závěr jeden tip: Kam to podle Vás Devils ve zkrácené sezoně dotáhnou? Tak jako každý rok věřím, že náš tým to dotáhne daleko! Máme na to. Hlavně bude moc důležité chytit začátek – první zápas nám vyšel, tak doufejme, že to tak půjde i dál, a že se konečně zase dočkáme Stanleyova poháru. Před rokem nám to nevyšlo, ale doufám, že s vámi fanoušky, je dotlačíme až na vrchol! Přeji našim klukům hodně štěstí a Vy se těšte na krásné foto ze zápasů NJ Devils, s pozdravem z NJ Zdeněk Gažda!

Zdeněk Gažda & Stanley Cup
Zdeněk Gažda & Stanley Cup

Tímto bychom chtěli Zdeňkovi strašně poděkovat za to, že nás kontaktoval, že nám poskytuje fotky ze zápasů a rád nám poskytne i videorozhovory a mnoho dalšího, čím nám přiblíží náš milovaný tým! A to vše pro nás, pro fanoušky Ďáblů z New Jersey. Děkujeme Zdeňku! 

Poznámka: Redakčně upraveno.

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Pravidla nové Tipovačky (sezona 2021-22)

Nová sezona je zde, letos s novým týmem a opět 82 zápasy. Tipovačka nesmí chybět :) Připravujeme pro Vás opět plnobarevný rozpis zápasů, kde můžete všechny zápasy Devils sledovat. Již brzy ke stažení. V každém zápasovém preview, které pro vás připravujeme, jsme na konci článku vždy umožnili našim fanouškům si tipnout výsledek a prvního střelce …