Peklo / Hráči / Nedaří se – co je příčinou?
New Jersey se v posledních zápasech vůbec nedaří. Sérii proher přerušuje výhra po nájezdech nad Buffalem, kdy Ďáblové museli otáčet skóre z 0:2. Nad tím už musí někdo zamručet a zamyslet se, kde jsou chyby. Já jsem se o to pokusil a v tomto článku naleznete mé osobní názory, co je třeba změnit. Budu rád …

Nedaří se – co je příčinou?

brodeurNew Jersey se v posledních zápasech vůbec nedaří. Sérii proher přerušuje výhra po nájezdech nad Buffalem, kdy Ďáblové museli otáčet skóre z 0:2. Nad tím už musí někdo zamručet a zamyslet se, kde jsou chyby. Já jsem se o to pokusil a v tomto článku naleznete mé osobní názory, co je třeba změnit. Budu rád za vaše názory, i když se budou třeba diametrálně lišit.

1) Obranná činnost – Zde vidím bohužel největší chyby našeho týmu. Spousta gólů padá poté, co nepokryjeme nějakého hráče v prostoru před brankou. Mark Fayne nekazí tolik, přesto není příliš výrazný. Andy Greene je momentálně náš nejlepší obránce, umí dobře podpořit útok a vzadu je spolehlivý. Peter Harrold hraje pouze v posledních zápasech a jeho výkony nejsou příliš optimální. Adam Larsson je taktéž aktivní směrem dopředu, vzadu minimálně chybuje. Bryce Salvador byl loni náš nejlepší obránce, letošní sezona se mu ale vůbec nedaří, dělá spoustu chyb a kaptiánské céčko mu herně moc neprospělo. Henrik Tallinder a Anton Volchenkov jsou úplně stejní – beci s velmi defenzivními činnostmi, kteří nejsou příliš výrazní. A Marek Židlický – ten si rád zaútočí, v pěti posledních zápasech nehraje vůbec špatně, ale start do sezony mu také nevyšel, dělal spoustu chyb. Scott Stevens je trenérem obránců, rozhodně by toho měl hodně změnit.

2) Přesilové hry – Sice máme s 16,7% osmnácté nejlepší přesilové hry v lize, ale dle mě by číslo mohlo být ještě vyšší. Kdyby asistent trenéra Matt Shaw dodržel to, co řekl. “V přesilových hrách budeme mnohem více střílet, než hledat kombinace do prázdné. Bude to o generování střel,” zněla jeho slova před startem sezony. Já to ale vidím přesně obráceně, v mnoha případech se hledají spíše kombinace do prázdné. Pod pojmem generování střel si představuji něco jako “vystřel na branku, dorážej anebo tečuj”.

3) Oslabení – Dali jsme opět nejvíce gólů v oslabení, celkově sedm. To je poměrně pozitivní informace. Jenže v tabulce ubráněných oslabení jsme na 22. místě v lize. Celková procentuální úspěšnost je 78,4%. Poměrně často Ďáblové v oslabení inkasovali především v úvodních zápasech sezony, vše vyplívá z obranné činnosti.

4) Absence Martyho – To je v poslední době velké téma mezi fanoušky New Jersey. Martin Brodeur se zranil a místo něj nyní chytá Johan Hedberg. “Moose” je sice velmi spolehlivý náhradník, sympatický člověk, ale spousta fanoušků ho nyní nenávidí. Alespoň po hokejové stránce. Svezl se s týmem a a ni jemu se příliš nedaří. Sem tam dostane laciný gól, který jeho sebevědomí ještě snižuje. Již dvakrát byl střídán, jednou šel do branky k premiéře Keith Kinkaid, pak byla řada na Jeffa Frazeeho. Právě Kinkaid nebo Frazee si myslím, že by měl dostat šanci v dalším zápase. Co se tím pokazí? S Hedbergem v rbance se nyní příliš nedaří. Kdyby chytal Kinkaid nebo Frazee, určitě by měli nejen oni, ale i tým větší motivaci. Nechci nic svalovat na Hedberga, svezl se prostě s týmem, ale je třeba dodat nový impulz. Třeba to půjde právě přes brankáře.

5) Absence Zubruse – Litevský útočník v posledních zápasech kvůli zranění nehraje. A právě takový centr “drtič” týmu teď chybí. Skvělá práce u mantinelu, velmi dobrá defenzivní činnost. Dainius umí zavézt puk do pásma bez toho, aniž by nahazoval. V sestavě ho nahradil Loktionov, který si nevedl vůbec špatně, ale Zubrus prostě chybí.

6) Špatná forma Zajaca – Travis Zajac před sezonou podepsal s Ďábly 8-letou smlouvu. Jedná se bez pochyby o velmi kvalitního hráče, který si to zasloužil. V této sezoně ale bodově týmu moc nepřispívá. Odehrál všech 25 zápasů, v nichž čtyřikrát skóroval a třikrát asistoval. Sedm bodů je na tak kvalitního hráče málo.

7) Vhazování – Bule jsou velmi důležité, ikdyž to tak nemusí vypadat. Když vyhrajete vhazování v útočném pásmu, můžete ihned zakládat kombinaci či střílet na branku. Když v obranném pásmu, nemusíte se strachovat, že soupeř bleskurychle vystřelí či předvede nějakou gólovou akci. Ďáblové jsou na vhazování nejhorší v lize, vyhráli 46% z nich. Mezi týmy nejsou až takové rozdíly, ale na vhazováních se prostě týmu příliš nedaří.

8) Neúspěšný bitkař – Mezi bitkaře týmu patří Cam Janssen a Krys Barch. Clarkson i Kostopoulos se taktéž umí poprat. Bitkaře v týmu máte proto, když se vám nedaří, a chcete dodat týmu energii jinou formou, než gólem. Janssen už je v New Jersey delší dobu, letos ale moc nehraje. Barch přišel před sezonou, párkrát už rukavice shodil, zatím ale žádnou bitku nevyhrál. Z Clarksona se stal spíše střelec (mnohem platnější) a Kostopoulos je v týmu pouze krátce. Chtělo by to, aby Barch v případě pěstního souboje vycházel jako vítěz. To dodá týmu poměrně větší povzbuzení, než si mnoha z nás dovede představit.

V tomto článku jsem se tedy v osmi bodech ohlédl za posledními zápasy. Je to hledání pouze těch negativních věcí, protože přesně o tom to mělo být. Neznamená to, že teď na náš tým jenom nadávám, ba naopak, v každém zápase si přeji, aby se to zlomilo! A věřím tomu. Jak jsem říkal již v úvodu, vaše názory (protikladné či souhlasné) mi udělají radost a rád vám na ně odpovím. Amen!

LET’S GO DEVILS!!!!!

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

PF 2022

Ďáblové, přejeme vám krásný rok 2022. Děkujeme za podporu a doufejme, že si u hokeje užijeme co nejvíce radosti 😈. V příštím roce se společně snad setkání znovu a budeme se těšit z výkonů New Jersey Devils. Hlavně zdraví všem! 😊