Peklo / Hlavní zprávy / Peter DeBoer: “Lamoriello odvedl skvělou práci”

Peter DeBoer: “Lamoriello odvedl skvělou práci”

Rozhovor s trenérem New Jersey Devils.

Poslední dny znamenaly pro tým New Jersey hodně. Událo se toho opravdu mnoho. Vše začalo příchodem Coryho Schneidera, podpisem nových smluv s Eliášem a Zubrusem, ztrátou Davida Clarksona, příchodem Ryana Clowea, Michaela Rydera a Rostislava Olesze. Opomenout nesmíme ani výměnu Henrika Tallindera do Buffala. Zkrátka, v kádru se děly velké věci.

Trenér DeBoer většinu mimosezonního období trávil v New Jersey, ale minulý týden odjel s rodinou na dovolenou. 15. července, kdy bude zahájen přípravný kemp mladíků, se pochopitelně vrátí zpět. Hlavní přípravný kemp je sice stále dva měsíce daleko, ale tento kemp bude prvními kroky mladých hráčů, kteří se chtějí dostat na podzim do týmu.

Už je to víc než dva měsíce, kdy Ďáblům skončila sezona. Zkrácená sezona, výluková, bez play-off pro Devils.

“Myslím, že nejlepší slovo pro návrat na led s novou skupinou je nadšení,” řekl DeBoer. “Když máte tak špatný rok jako jsme teď měli, jsou změny nevyhnutelné a myslím, že mohou pomoct. Myslím, že Lou Lamoriello odvedl skvělou práci. Těm klukům, kteří odešli, přejeme hodně štěstí. Jsme i za ně šťastní, jaké kontrakty dostali.”

A teď k samotnému rozhovoru mezi Tomem Gulittim, reportérem pro deník The Record, a Peterem DeBoerem.

Díky příchodu Clowea a Rydera posílila ofenziva, se kterou jsme v minulé sezoně bojovali. Odešel ale také nejlepší střelec David Clarkson. Jak toto hodnotíte?
“Jsou to kluci, kteří dokázali, že umí dát góly. Ryder měl několik příležitostí a dal třicet gólů. Clowe měl málo příležitostí a dal jich třeba dvacet. Naší trenérskou prací bude to, aby tito kluci dostali možnost vyniknout.”

Už jste přemýšlel o jejich zařazení do určitých útočných formací?
“Ještě ne. Život kouče je takový, že si sednete a zapisujete různé varianty sestav na ubrousky a jakékoliv kusy papírů, které máte okolo sebe. To vše v různých fázích mimosezonního období. Takže, vymyslel jsem několik možností, ale zatím nic konkrétního. Nic konkrétního nebude do té doby, než se dostaneme do přípravného kempu.”

S Davidem Clarksonem jste byl velmi dlouho, už od jeho časů v juniorce. Bylo těžké se s ním rozloučit?
“To bylo. Vím, že Toronto mu bude sedět. Vím, jak moc důležité to pro něj i jeho rodinu je. Jsem za něj šťastný. Ale, jak říkám, změna byla nutná a Clarkie měl právo otestovat trh volných hráčů a možnost vybrat si, kde bude hrát. Stejně jako Zach Parise. Toto právo je přes šest nebo sedm let. Myslím, že tu odvedl skvělou práci. Prostě se rozhodl využít toho práva. Děkujeme mu za vše, co udělal a přejeme mu hodně úspěchů.”

Mluvil jste s ním?
“Ano, mluvil. Hned poté, co podepsal v Torontu. Je samozřejmě velmi nadšený. Jeho rodina je z Toronta. Rodina jeho ženy je z Toronta. Jsem za něj šťastný a myslím, že on je také šťastný.”

Clarkson řekl, že jste velkým důvodem, proč je on v NHL. Je hezké to slyšet?
“Je to úžasné. Ale já nevím, jak přesně to je. Je skvělé, že mě tak označil. Clarkie je člověk, který se chytl každé příležitosti, kterou mu kdokoliv dal a myslím, že kontrakt, který obdržel, si plně zasloužil. Je to i velký vzor pro děti, kteří čelí nepřízni osudu v těch nejtěžších okamžicích kariéry, když se ovšem umí prosadit. Nemyslím, že každý čekal, že Clarkie dostane kontrakt na 36 milionů dolarů. Je to zkrátka dobře a také velký vzor pro ty, kteří se neprosadí na draftu, ale dokážou se přes to přenést a čelit nepřízni osudu. On je toho důkazem.”

Teď už k jiné věci. Lou Lamoriello řekl, že se vás ptal před podpisem Rostislava Olesze, kterého jste trénoval již na Floridě. Jaký druh hráče to je? Dokáže být opět takový, jaký byl před zraněním kolene? Co přinese do týmu?
“Je tu mnoho věcí. Tento kluk byl draftován jako celkově sedmý (Floridou, v roce 2004), takže v krabici s nářadím je hodně nářadí, abych to tak řekl. Prostě je z čeho vybírat. Je velký a silný. Je to dobrý hráč. Myslím, že doplatil na velký kontrakt, který podepsal už ve 21 letech (Olesz obdržel šestiletou smlouvu na téměr 19 milionů dolarů). Vše, co jsem řekl Louovi bylo to, že tenhle kluk byl solidní hráč NHL a především kvůli okolnostem – hlavně jeho kontraktu – nebyl v NHL dva tři roky. Jen kvůli penězům a platovému stropu.
Myslím, že čerstvý začátek s kontraktem, který dává smysl pro obě strany (1 milion dolarů, z čehož 300 tisíc je závislých na počtu odehraných her), mu může být prospěšný a má mnoho výhod. Nyní je ale na něm, aby dokázal, že ty dva tři roky mimo NHL mu neublížily.

Když byl s vámi na Floridě, jaký druh hráče to byl?
“Byl schopný hrát mezi šesti nejlepšími útočníky v týmu. Dobrý na oslabení, díky své výšce. Byl schopný posunout se do vyšší, ale i klesnout do nižší formace a vyrovnat se s tím. Mohl pomoct i na přesilovkách, je to takový všestranný hráč.”

Tallinder byl vyměněn do Buffala. Lou Lamoriello řekl, že to bylo kvůli místu pro mladíky v sestavě. Je tu velké šance, že jeden z mladíků dostane příležitost?
“Myslím, že ano. Byla to těžká situace s Tallym. Když jsem sem přišel, zmeškal toho hodně kvůli zranění (krevní sraženina v noze). V uplynulé, zkrácené sezoně ho okolnosti dovedly k tomu, že už nebyl schopný hrát na takové úrovni, kterou jsme od něj všichni čekali. Myslím, že díky novému začátku se z něj stane opět ten obránce, kterého jsme všichni znali. Nám to otevírá nové místo v sestavě a také nám to ulehčilo finančně.”

V minulých sezonách jste viděl hrát Alexe Urboma a také Erica Gelinase. Jak moc ale znáte Jona Merrilla a Damona Seversona? Zajímá vás, co dokážou v tréninkovém kempu či kempu pro rozvoj mladíků?
“Zajímá mě to. V průběhu výluky jsme viděli mnoho zápasů v AHL. Tito kluci ale herně rostou velmi rychle a mění se každý měsíc. Nikoho tedy nemůžete soudit podle toho, co jste viděli před půl rokem. Takže k tomu přistupujeme s čistou myslí a necháme soutěž mezi nimi započít.”

A co Reid Boucher? Určitě jste viděl jeho statistiky (62 gólů v 68 zápasech za Sarniu v OHL), ale jak moc dobře ho znáte?
“Moc o něm nevím. Samozřejmě měl skvělé statistiky v OHL, což je dobrá liga. Mám v OHL nějaké kontakty a ty mi potvrdily, že ty statistiky byly zcela oprávněné. Myslím, že klub byl jím nadšený, ale největší nadšení je vždy přizpůsobené tomu, že tito mladí hráči se chtějí prosadit do nejlepší ligy na světě.”

Mnoho lidí se mě ptalo, jestli Bouchera uvidíme příští rok v NHL a má odpověď vždy byla, že se právě stal profesionálem a teprve uvidíme, jestli na to má. Nyní ho čeká první ostrý tréninkový kemp, potřebujete tedy dokázat, jak moc může růst a učit se?
“Myslím, že na rozdávání prací v sestavě je ještě příliš brzy. Ale musím říct, že do toho jdeme s otevřenou myslí a doufáme, že nás každý rok někdo překvapí.”

A co nový brankář Cory Schneider? Měl jste možnost s ním mluvit?
“Psal jsem si s ním. Neměl jsem ještě šanci si s ním normálně promluvit, ale samozřejmě se těším na práci s ním. Slyšel jsem o něm dobré věci. Myslím, že se na to těší i on a tuším, že to byl dobrý tah.

Jaké to bude pro vás, když budete mít pod sebou Martina Brodeura a Coryho Schneidera, tedy dvě potencionální jedničky?
“Je to příjemný problém. Ještě jsem nad ním ale příliš nepřemýšlel. Ale z pohledu trenéra – nikdy si nebudete stěžovat na příliš mnoho skvělých hráčů na klíčové pozici.”

Slyšel jsem, že jste se o výměně dozvěděl 10 minut před ohlášením. Byl jste překvapený?
“Ano. Nečekal jsem to. Bylo to dobře udržované v tajnosti. Myslím, že každý chápe proč. Bylo velmi příjemným překvapením získat takto klíčový kus do sestavy, snad na delší dobu. Bylo těžké to zjistit před ohlášením.”

Vím, že jste těžce uvažoval o Johanu Hedbergovi. V šatně byl velmi oblíbený. Bylo těžké ho vidět odcházet?
“To je ta velmi těžká část byznysu. Dějí se velmi často v celé lize, v jiných týmech. Když jednáte o odchodu s takovým charakterem, skvělým spoluhráčem a člověkem jakým Johan je, je to těžší. Je to těžší pro Loua, je to těžší pro trenéry. Ale v NHL je to prostě tak, že buď se posunete dopředu anebo zůstanete pozadu. Myslím, že Heddy pochopí Louův krok. Měl možnost získat mladého brankáře, který, doufejme, bude moci převzít otěže po Martym.

Mluvil jste s Johanem Hedbergem?
“Odletěl do Švédska a neměl jsem šanci s ním mluvit. Ale chystám se.”

Měl jste v týmu mnoho švédských hráčů – Adama Larssona, Mattiase Tedenbyho, Jacoba Josefsona – a Hedberga s Tallinderem, kteří těmto mladíkům pomáhali s přechodem do NHL. Myslíte, že jsou ti kluci připravení zvládnout to i bez jejich pomoci?
“Ano, myslím si to. V organizaci byli dva, tři, čtyři roky. Měli příležitost trávit čas s ostatními a učit se od nich. Nyní je čas, aby stáli na svých vlastních.”

Larssonovi je stále pouze dvacet, ale už hraje NHL dva roky. Co od něj můžeme čekat? Co byste od něj rád nadále viděl?
“Chceme vidět neustálé zlepšování. Nechci u něj hledat žádný strop, protože toho umí hodně. Nelze ho zařadit k jednomu typu obránců ani k jednomu typu statistik. Chci pouze vidět zlepšování. Myslím, že uplynulá sezona byla těžká, s osmi obránci v sestavě, z nichž vždy dva nehráli. Larsson se každý rok zlepšuje a nemá žádný strop. Chceme, aby se to zlepšování nikdy nezastavilo.”

Je už blízko náhradě vašeho asistenta Matta Shawa?
“Ne. Měl jsem na toto téma několik konverzací s Louem. Ten proces už začal, v dalších dvou týdnech se tomu bude věnovat větší intenzita.”

Potřebujete najmout někoho vyloženě na přesilové hry? Nebo je může někdo z vás trénovat sám?
“Nemyslím, že to musí být přímo trenér na přesilové hry. To ne. Matt Shaw s sebou přinesl přesilové hry ze San Jose, které byly excelentní. Adam Oates měl své přesilovky z Tampy Bay, které pak použil i ve Washingtonu – a byly nejlepší v lize. Takže jsme k přesilovkám získali z technického hlediska určité základy. Jako skupina už je určitě máme, takže už záleží jen na mě, jak to budu delegovat.”

Snažil jste se nalákat Stevea Spotta z Kitcheneru předtím, než se stal hlavním trenérem Toronta Marlies z AHL?
“Ne. Myslím, že chtěl zůstat hlavním trenérem.”

Vypadaly ty dva měsíce od konce sezony jako věčnost?
“Je to víc než dva měsíce. Je to už rok, kdy jsme skončili ve finále Stanley Cupu. Měli jsme výluku, kde jsme pouze čekali a pak hráli 48 zápasů, abychom zase seděli a čekali. V mé kariéře jsem nikdy tak dlouho nečekal na plnou sezonu a nyní jsme nadšení, že se vracíme do práce.”

Když se nad tím zpětně zamyslíte, jaké maté teorie k poslední, nevydařené sezoně?
“Není tu žádná taková krabice, kam bychom mohli zabalit to, co se stalo a pak se k tomu ohnout a říct – to se stalo. Byla to kombinace několika věcí: klíčová zranění, jako skupina jsme tomu nečelili tak, jak jsme mohli – tím nemyslím styl, jakým jsme hráli, ale hledání způsobů k výhře. To je ale jen malý útržek všeho. Ale myslím, že jsme schopní se přes to už přenést.”

Poslední otázka. Mnohokrát se mě už někdo ptal, jestli bude Ilya Kovalchuk z pravého křídla opět vrácen na levé. Existuje nějaká šance?
(Smích). Neplánuji to. V sezoně 2011/2012 byl pátý nejproduktivnější v lize, solidní v defenzivě a došli jsme až do finále. Pro něj to byl první rok na pravém křídle. Byla to jeho nejlepší sezona, když zkombinujete jeho i týmový úspěch. Takže zatím nehodlám nic měnit.

Zdroj: Rozhovor Toma Gulittiho (reportér deníku The Record)

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?