Peklo / Hlavní zprávy / Niedermayer a Shanahan uvedeni do Síně Slávy

Niedermayer a Shanahan uvedeni do Síně Slávy

Dva hráči, kteří strávili v dresu Devils delší dobu byli nedávno uvedeni do síně slávy.

Scott Niedermayer
Zaujal již jako junior, kdy dvakrát vyhrál WHL v dresu Kamloops Blazers. Ve 156 utkáních zaznamenal 190 bodů a už v této době bylo jasné, že bude draftován opravdu vysoko. V roce 1991 se stal třetí volbou Devils, výše než on byli draftováni jen Eric Lindros a Pat Falloon.

Po draftu se vrátil opět do Kamloops, kde opět bodoval pravidelně a dočkal se i debutu v NHL. 16.10. 1991 si v dresu Devils zahrál proti rivalům z New Yorku, proti Rangers. Poté odehrál ještě tři duely, během nichž zaznamenal celkem jednu asistenci, a poté putoval opět zpátky k juniorům. Vyhrál s Blazers Memorial Cup a stal se nejužitečnějším hráčem šampionátu.

V sezóně 92/93 strávil první úplný rok v NHL. První branku vstřelil 8. listopadu 1992 proti San Jose při výhře 6:1.  Za celou sezónu zaznamenal celkově 40 bodů (11+29). Byl jmenován do nováčkovského All-Star týmu.

V další sezóně nasbíral o osm bodů více. Devils se dostali do finále konference, kde po sedmi zápasech podlehli Rangers. Niedermayer přispěl dvěmi brankami a stejným počtem asistencí.

V další, zkrácené sezóně se Devils dostali do finále Stanley Cupu, “Nieds” ve 20-ti zápasech dal 11 branek. Devils, Niedermayer, ale třeba i Martin Brodeur slavili první Stanley Cup v historii týmu. Detroit byl rychle eliminován, 4:0.

S Devils vyhrál tři Stanley Cupy, odehrál 12 sezón a zaznamenal 540 bodů (včetně play-off). V roce 2005 jako neomezený volný hráč podepsal v Anaheimu. Tam vyhrál svůj čtvrtý, a zároveň poslední Stanley Cup. Byl například zvolen MVP play-off 2007. Pro Ducks to byl první, a zatím tedy jediný zisk slavného poháru.

Během své kariéry získal řadu dalších ocenění nejen v NHL, ale i v reprezentaci. Například na závěr své kariéry vyhrál Olympijské hry ve Vancouveru.

“Pro mladého obránce přicházejícího do ligy nebyla lepší příležitost než New Jersey. Bylo to ideální místo. Měli jsme skvělé týmy, vyhráli jsme spoustu zápasů a několik titulů. Hodně jsem se tam naučil,” říká. “Nebýt spoluhráčů jako Stevens, Fetisov, Daneyko, Kasatonov a Albelin, asi bych s vámi tenhle rozhovor nevedl,” hodnotil svou kariéru Scott Niedermayer.

“Je to neskutečný pocit být jmenován do Síně Slávy. A ten krásný pocit hodně dlouho nevyprchá,” je na to hrdý.


Ceremoniál a vyvěšení dresu Niedse v Prudential Center

Brendan Shanahan
Rodák z Ontaria byl draftován roku 1987 jako druhá volba New Jersey Devils. Očekávaní byla vysoká, zářil totiž v London Knights (OHL), kde za dvě sezóny nasbíral 156 bodů.

Hned po draftu byl povolán do hlavního týmu Devils, kde odehrál 65 zápasů, nasbíral 26 bodů a 131 trestných minut. Za New Jersey odehrál celkem 4 sezóny. V 306 utkáních si připsal 231 bodů.

21. července se Brendan stal chráněným volným hráčem. Za normálních okolností by byl Shanahan vyměněn za výběry v draftu, jenže ty Blues dlužili. St. Louis tak učinili nabídku na náhradu škody, která se skládala z Curtise Josepha, Roda Brind’Amoura a dvou návrhů výběru draftu. Kompenzace byla nakonec vyřešena výměnou Shanahana za Scotta Stevense, který se Ďáblům vyplatil.

Shanahanovi se v Blues neskutečně dařilo. V sezóně 92/93 nasbíral 94 bodů, v té další dokonce o deset více.

27. července 1995 byl vyměněn do Hartfordu za Chrise Prongera. A ani tam moc dlouhou dobu nezůstal. Jeho bilance byla 76 zápasů – 79 bodů. Shanahan byl vyměněn spolu s Brianem Glynnem do Detroitu za útočníka Keitha Primeaua, obránce Paula Coffeyho a třetí kolo draftu.

V Detroitu už začínal sbírat klubové trofeje. Vyhrál tři Stanley Cupy, odehrál za Rudé Křídelníky celkem 822 utkání, v nichž bodoval celkem 717krát.

V roce 2006 podepsal jednoletý kontrakt s Rangers. Tam zůstal dvě sezóny (120 bodů). Na závěr kariéry podepsal roční kontrakt s týmem u kterého jeho velká kariéra začala. S Devils se dohodl na částce $800,000 za sezónu. Odehrál 41 utkání (včetně play off) a přispěl 17-ti body.

“V New Jersey jsem začínal ve stejné době jako generální manažer Lou Lamoriello. Co jsem si odsud odnesl nejvíc, byl pocit poté, co jsme v posledním zápase sezóny vybojovali play off. Byla to ukázka toho, co mladí kluci dokážou, když hrajou jako tým,” vzpomíná Shanahan.

17. listopadu 2009 ukončil kariéru po 21 letech v NHL. “Rád bych poděkoval své rodině a všem svým přátelům, kteří mi pomohli dosáhnout a udržet svůj dětský sen, hrát v NHL,” neskrýval nadšení Shanahan. “Jsem nesmírně vděčný všem svým trenérům a spoluhráčům, od kterých jsem měl tu čest učit se a po jejich boku po celou dobu své kariéry hrát. Chtěl bych upřímně poděkovat všem, kdo mi pomohl splnit tento sen,” dodal na závěr.

Od června 2011 pracuje v disciplinární komisi NHL.


První gól po návratu do New Jersey

Spolu se Shanahanem a Niedermayerem byl do síně slávy uveden i Chris Chelios. Hráč, který NHL zkoušel hrát i ve 48 letech! Byl draftován roku 1981 Montrealem v druhém kole. Většinu své kariéry ale odehrál v Chicagu a Detroitu. Dvojnásobný držitel Stanley Cupu s Detroitem. Kariéru ukončil v sezoně 2009–10, kdy jako 48 let starý obránce už nestíhal.

Své nadšení neskrýval ani manažer New Jersey, Lou Lamoriello. “Je to velký den pro Devils. Nemůžu ani popsat, jak se cítím. Vždyť dva z těchto hráčů znamenali pro náš tým mnoho, měli jsme dobrý vztah i s jejich rodinami. Bylo prostě úžasné vidět, jak jsou tímto způsobem oceněni.”

Menší zklamání ze strany Devils zde ale přecijen mohlo být. Pat Burns totiž opět nebyl jmenován. Kouč, který dovedl Ďábly k vítězství v roce 2003 a vyhrál v NHL přes 500 zápasů tak opět neuspěl.

“Věřím ale tomu, že se toho dočká,” řekl Lamoriello.

S tím souhlasí i Niedermayer. “Určitě si myslím, že se to stane,” řekl. S Patem jsem byl pouze krátký čas, ale bylo potěšení být pod ním členem vítězného týmu v roce 2003. Byl to velmi náročný trenér. To je první věc, která se vám vybaví při vzpomínkách na něj. Ale být členem toho týmu, který došel k výhře a vidět, jak moc to pro něj znamenalo, bylo speciální. Takže si myslím, že se jmenování do Síně Slávy jednou dočká.

Autor David Panuška

Dlouholetý fanda Devils a sportovní redaktor.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?