Peklo / Hlavní zprávy / Důležité informace k odchodu Kovalchuka

Důležité informace k odchodu Kovalchuka

Obrovský šok ve formě ukončení kariéry v NHL si včera připravil Ilya Kovalchuk. Pojďme si říct, jak to nyní tým ovlivní.

1) Ilya Kovalchuk je velmi blízko dohody s Petrohradem. Za bohatý klub působil už v rámci výluky. Některé servery hovoří i o rekordním platu mezi 10-20 miliony dolarů ročně.

2) Kovalchuk může hrát v KHL (či jiné lize kromě NHL), jeho kontrakt s Devils byl totiž zrušený poté, co podepsal dobrovolně papíry o ukončení kariéry v NHL. Do této soutěže už se tedy do doby, než jeho kontrakt vyprší (2024/2025) nesmí vrátit.

3) Kdyby Devils o jeho kontrakt bojovali, mohli mu zabránit v odchodu do jiné ligy a odsouvat jeho kontrakt každý rok – což znamená, že kdyby mu z kontraktu zbývalo 12 let a on se třeba za čtyři roky vrátil, měl by pořád smlouvu na dalších 12 let. Podle Lamoriella to ale nepřipadalo v úvahu.

4) Kdyby Devils proti tomu bojovali ještě dál, mohl být Kovalchuk suspendován a žádná částka by tak nebyla započítávána do platového stropu.

5) Devils samozřejmě na Kovalchuka stále vlastní práva.

6) Kdyby se Kovalchuk rozhodl a chtěl se do NHL vrátit, tak by podle slov komisionáře NHL Billa Dalyho musel dodržet mnoho složitých pravidel. Jedním z nich je to, že by musel do určité doby získat povolení od všech 30 klubů NHL.

7) Nyní tedy Kovalchukův sezoní plat (6,666,667 dolarů) už není započítáván. Je započítávána pouze částka 250 tisíc dolarů až do sezony 2024/2025 jako forma pokuty za jeho předčasné ukončení kariéry v NHL.

8) Kovalchuk začal o hraní v KHL přemýšlet v době, kdy tam hrál v rámci výluky. Kovalchuk i Lamoriello ale po jeho návratu zamítli, že někdy ruský útočník přemýšlel o tom, že by se k Devils nevrátil.

9) Načasování Kovyho rozhodnutí bylo podle slov Lamoriella dobré, ale i špatné. Kdyby se tak rozhodl před 10 dny, mohl Lamoriello shánět na trhu volných hráčů i jiné útočníky. Mohl by tak lépe nahradit Kovalchuka. Na druhou stranu by teď mohl být tým bez Kovalchuka pro ostatní lákavější. A kdo ví, jestli by to mělo třeba vliv na prodloužení smlouvy Patrika Eliáše a jiných?!

10) Ztráta Kovalchuka je určitě velká rána. Lamoriello má sice dva měsíce před tréninkovým kempem aby vyplnil díru po jeho odchodu, ale nebude to nic lehkého. Velkým plusem je to, že se rozhodl kariéru ukončit mnoho let před vypršením jeho smlouvy, jinak by totiž Devils museli platit daleko větší pokutu ročně.

11) 56 milionů dolarů, které Devils v následujících pěti sezonách ušetří, by mohli být použitelné na zisk několika hráčů.

12) Tom Gulitti, který všechny tyto body sepisoval a zjišťoval od Billa Dalyho, se taktéž komisionáře zeptal na to, jestli existuje nějaká šance na opětovný zisk první volby v draftu v příštím roce, kterou Devils kvůli trestu nemají. Jeho odpověď ale byla: “Jedna věc nesouvisí s tou druhou.”

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?