Peklo / Hlavní zprávy / Když Kovalchuk oznámil konec, byli hráči zcela šokováni

Když Kovalchuk oznámil konec, byli hráči zcela šokováni

Ohlasy hráčů New Jersey poté, co Kovalchuk ukončil kariéru.

Martin Brodeur hrál odpoledne golf a relaxoval. Pak přišel domů, zapnul televizi, kouknul na mobil a viděl šokující novinku – Ilya Kovalchuk ukončil kariéru v NHL a rozhodl se odejít do Ruska.

“Řekl jsem si ‘Co?’. Já jsem ten, kdo by takové novinky měl oznamovat, ne on,” byl z míry vyveden i legendární brankář.

Brodeur se smál, ale to nedávalo jeho pocity najevo. Byl s Kovalchukem skvělý kamarád a neměl o něčem takovém žádné tušení.

“Bylo to prostě šokující,” řekl. “Vůbec jsem to nečekal.”

Centr Travis Zajac na tom byl podobně. Hrál na charitativním golfovém turnaji ve Winnipegu, když zrovna obdržel několik SMS zpráv o tom, že Kovalchuk končí. Dokonce napsal i Tomovi Gulittimu, reportérovi deníku The Record, jestli to je pravda.

“Je to opravdu dost šokující. Vůbec jsem netušil, že to přijde,” potvrzuje Zajac.

Kapitán Bryce Salvador mluvil podobně, taktéž použil slovo “šokující”.
“Samozřejmě je to šokující, že Kovy učinil toto rozhodnutí,” potvrdil Salvador, že o tom nikdo z hráčů neměl ani tušení. “Bylo to něco, co chtěl udělat. Není to prostě tak, že si řeknete ‘Prostě to udělám’. Prostě chce hrát doma a to musíme všichni respektovat.”

Překvapený byl samozřejmě i Patrik Eliáš v rozhovoru pro The Star-Ledger.

“Během osmnácti let v NHL jsem nic podobného neviděl. Samozřejmě to bude mít velký vliv na tým. Loni jsme ztratili Zacha (Pariseho) a teď Kovyho. Oba jsou to velcí hráči. Pro manažery a také majitele to bude zajímavé,” má Eliáš jasno.

Šokovaný byl i Zach Parise, který Devils v minulém létě opustil. New Jersey si totiž právě i na úkor Kovalchuka nemohlo dovolit ho zaplatit. “Vždy jsem myslel, že hraje za New Jersey rád. Je to prostě špatné, Devils ztrácejí výborného hráče.

Brodeur zatím s Kovalchukem nemluvil, protože rozumí, že to pro něj musí být těžké. Opustit NHL, to není jen tak. Také ale řekl, že to je pro Devils velká rána, vzhledem k těm problémům v roce 2010, kdy při jeho podepisování nastaly velké problémy. Včetně pokut. Tři miliony dolarů, třetí kolo draftu 2011 a první kolo draftu 2014. To je poměrně velký trest, který tak nyní přichází jakoby za nic.

“Je to těžké, protože jsme ho získali navzdory volbám v draftu a finančním pokutám,” řekl Brodeur. “Organizace toho udělal hodně, aby byl v takové pozici, jaké byl. On to také tak cítil. Jsem si jistý, že to pro něj nebylo jednoduché rozhodnutí. Jedna věc je se nad tím zamyslet, druhá věc je se přes to přenést.”

Brodeur také poznamenal, že právě ta situace, kdy mu byl zrušený původní návrh smlouvy, mohl být jedním z důvodů jeho nespokojenosti v NHL. Sám brankář věděl, že s tím Kovalchuk nebyl spokojený. Původní návrh byl na 17 let a 102 milionů dolarů. Ten návrh byl ale zrušený a Kovalchuk musel podstoupit rozhovor s nezávislou osobou v arbitráži, jenž poté oznámila, že se jednalo o obcházení platového stropu.

Poté, když souhlasil s patnáctiletou smlouvou na 100 milionů dolarů, musel stále čekat na souhlas od NHLPA, která s ligou jednala o nových pravidlech k podepisování smluv.

Po tom všem museli hráči snížit 57% podíl zisků na 50%. Před čímž ale byla výluka. Kovalchuk tak ve skutečnosti získal méně peněz, než původně získat měl.

“Když si projdete tím, čím si on prošel se svou smlouvu, spory a podobnými věcmi, kdy se dohodnete na určitém čísle, které se po nové dohodě dramaticky změní, určitě vás to hodně poznamená,” myslí si Brodeur. “Kdyby tu nebyla výluka, nikdy by nezkusil KHL. Všichni předpokládáme, že zde bude hrát. Z tohoto pohledu na věc tomu trochu rozumíme, ale to nám nic nezíská. A to je prostě to, co se počítá a co platí.”

Hráči tedy evidentně nejsou na Kovalchuka naštvaní, ale samozřejmě je to zklamalo.

“Trochu se vás to samozřejmě dotkne, protože každý hráč si může dělat co chce,” říká Brodeur. “Ale my jsme rodina a hrajeme spolu. Samozřejmě jsem zklamaný. Jsem zklamaný, protože se snažím starat o tuto organizaci. Starám se o všechno. Zavázal se zde na dlouhou dobu a když se pár let poté rozhodne nechat všeho, neznamená to, že pro něj nic neznamenáme. Pokud něco, tak částku, která se nám počítá do platového stropu (250 tisíc dolarů ročně).”

“To samozřejmě není mnoho peněz, ale je to částka, která naší organizaci poznamená na dalších 12 let. Jen z toho ohledu, co jsem pro New Jersey a Ďábly za tu dobu zde udělal, je to zklamání. Ale jako hráč tomu dokážu porozumět.”

Salvador také vůči Kovalchukovi necítí žádnou zlost.

“Přecijen je to jeho osobní volba,” řekl kapitán Devils. “Dívám se na to s tím, že se dokázal přizpůsobit vzhledem k organizaci s tím, kdy to oznámil. Kdyby čekal do 20. září, mnoho lidí by naštval. Ale ten způsob, jaký zvolil, to bylo prostě jeho rozhodnutí. Každý se rozhoduje jestli bude či nebude hrát, takže nikdy nebudete mít zlost anebo vztek, když se někdo rozhodne takovýmto způsobem.”

Salvador si myslí, že dva měsíce jsou pro Loua Lamoriella dost času na to, aby vyplnil vzniklou díru po odchodu Kovalchuka. Podle 37letého obránce by možná ani nepomohlo, kdyby to Kovalchuk oznámil před zahájením trhu volných hráčů.

“Mohlo by to i uškodit,” myslí si. “Možná by potom nebyl možnost někoho podepsat. Nakonec, nikdy by nebyl dobrý čas na to, co udělal, ale vždy to vyjde na špatný čas.”

Brodeur si myslí, že Lamoriellův pohled na volné hráče bude nyní zcela odlišný.

“Dá se na to hledět různě,” řekl. “Ale možná by se mohl pokusit sehnat jiné hráče. Myslím, že jsme dokázali zacelit díry po těch, co odešli. Téměř jsme nahradili někoho někým. Ale netuším, kdo bude k dispozici s takovým typem talentu. Není tu nikdo tak velký jako Kovy.”

A to je ta největší výzva, která Ďábly v další sezoně čeká. Nahradit Kovalchuka.

“Nemyslím si, že tu je někdo, kdo by ho dokázal nahradit,” říká Zajac. “Myslím, že přináší zvláštní prvek do hry týmu a bude těžké ho nahradit. Máme před sebou ale plnou sezonu a se stylem, jakým hrajeme, bychom to mohli dokázat. Rádi bychom nasadili velké tempo, hráli rychlou hru. Pokud to dokážeme, bude se proti nám těžce hrát. Každý se bude muset trochu zlepšit a pak to dokážeme.”

“Je to ale opravdu velká ztráta, ale najdeme cestu, jak se přes to přenést,” dokončuje Zajac.

Devils podepsali Ryana Clowea, Michaela Rydera a Rostislava Olesze jako doplnění ofenzivy, kde se ale počítalo původně i s Kovalchukem. Ale poté, co minulé léto opustil tým Parise a nyní Kovalchuk, vypadá to, jako dvojitá rána pro tým.

“Stejně jako u Zacha, bude nás to bolet,” ví Salvador. “On je speciální hokejista. je to moc těžké. Zaplatili jsme toho hodně, abychom ho získali. Vzdali jsme se některých hráčů, peněz pod platovým stropem. To vše, protože on je skvělý hráč. Bude opravdu těžké ho nahradit.”

“Prostě ho nemůžete nahradit a nemůžete se tím už zabývat,” pokračuje kapitán Devils. “To je to, co jsem se naučil. Nemůžete se už dívat zpět. Musíte se dívat dopředu. Musíte to břemeno přenechat na organizaci, která se pak rozhoduje podle informací, které jsou jí dány.”

“Jak jsem řekl, musíme se dívat dopředu. Léto bylo zatím zajímavé. Získali jsme tři či čtyři kvalitní hráče. Kdyby se to stalo bez přivedení těch hráčů, bylo by to o dost horší. Bylo by to o hodně horší, ale po přivedení Clowea, Rydera, Olesze a pochopitelně Schneidera, to je o něco lepší.”

Pro Brodeura to byl vůbec těžký týden, když odešel Clarkson i Kovalchuk.

“To jsou dva kluci, se kterými jsem strávil mnoho času nejen na ledě, ale i mimo něj,” vzpomíná tento 41letý brankář. “Ale získali jsme dost volného místa pod platým stropem a to snad znamená, že někoho přivedeme a dáme někomu jinému šanci.”

Brodeur plánuje, že s Kovalchukem bude v nejbližší době mluvit. “Jsem si jistý, že mu během několika dní zavolám nebo on zavolá mně. Tak jako tak, je to prostě šokující,” dodává závěrem.

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?