Peklo / Hlavní zprávy / Gelinas a Merrill se těší šancí bojovat o NHL

Gelinas a Merrill se těší šancí bojovat o NHL

Obránci Eric Gelinas (na snímku) a Jon Merrill bojují v přípravném kempu nováčků o místo v sestavě.

Přípravný kemp nováčků je vždy pro každé mladíky důležitým krokem. Můžou trenéra zaujat natolik, že s nimi bude počítat i v další sezoně. Můžou ale i zklamat a být odesláni zpět do juniorské soutěže. U mnoho hráčů je to ale první krok na cestě do NHL.

Výjimkou nejsou ani dva z několika účastníků. Obránci Eric Gelinas, který už má v NHL na kontě jeden zápas, a Jon Merrill, který na premiéru v nejslavnější soutěži čeká, jsou jedni z nejsledovanějších.

Mnoho lidí jim totiž předpovídá velkou budoucnost. Navíc, když Lamoriello slíbil, že v příští sezoně bude v sestavě místo pro mladého obránce, mají oba velkou motivaci.

Merrill byl v roce 2010 draftován v druhém kole. Jelikož se stal profesionálem, čeká ho v září první tréninkový kemp. V minulé sezoně si poprvé ozkoušel, jaké to je být profesionál. Nastoupil totiž do 12 zápasů za Albany. A s bilancí 1+7 se neuvedl vůbec špatně.

Bere na vědomí, že už je z něj profesionál a čeká ho těžší práce, než kterou měl na škole.

“Myslím, že to bude trochu odlišné. Cítím se ale lépe být členem této organizace po delší dobu,” říká. “Jsem plným členem týmu, nebudu se vracet do školy, takže je o něco lepší vybudovat si větší vztah s trenéry a ostatními lidmi okolo týmu.”

Někteří se do přípravného kempu už vracet nemusejí. Chybí například Alex Urbom (už tam několikrát byl a dostal možnost zůstat doma ve Švédsku), Keith Kinkaid (nemá smlouvu, je chráněným volným hráčem) a Maxime Clermont (osobní důvody). Pozvánku ale už poněkolikáté neodmítl Eric Gelinas.

“Během léta jsem moc nebruslil, zatím,” odůvodňuje účast v kempu. “Pracoval jsem už hodně, ale tohle je skvělý týden k návratu a bude to zábava.”

Gelinas se snaží příliš nemyslet na září, kdy ho čeká větší boj o sestavu.

“Chci prostě být tady a dělat to, co dělám. Pokud se to podaří, prospěje mi to a budu šťastný, ale nechci si laťku nastavit příliš vysoko,” říká. “Chci to vše udržet jednoduché, užít si momenty a pokusit se zlepšit se, abych pak mohl hrát pravidelně.”

Merrill se také připravuje na to, že bude bojovat o NHL. Pozvánku do tréninkového kempu určitě neodmítne a ví, že ho čeká těžký boj. Zatím ale neví, jak vše dopadne.

“To záleží na trenérech, ne na mně,” má jasno. “Já tam pouze přijdu, budu hrát svojí hru a dám do toho všechno, co můžu. A snad se dostanu do týmu.”

Gelinas i Merrill si ale v sezoně 2012/2013 utrpěli zranění, kterým se už budou chtít vyvarovat.

16. října schytal Gelinas při přípravném zápase před sezonou AHL od hráče týmu Binghamton ránu pukem. Zlomilo mu to čelist a vyrazilo osmý zub. Podstoupil operaci, která mu čelist napravila a zub navrátila na dané místo. Rekonvalescence a vše okolo ale trvala až do 25. listopadu, kdy Gelinas nastoupil poprvé do soutěžního utkání od toho zranění.

“Myslím, že ten minulý rok, kdy jsem byl zraněný, kdy ntěkří hráči z NHL kvůli výluce hráli v AHL, jsem vyrostl hodně a jsem více vyspělý,” hledá pozitiva Gelinas. “Zapracoval jsem na některých obranných věcech, na kterých už jsem pracoval dříve. Myslím, že jsem se zlepšil a moc se těším na další sezonu.”

Pouze o týden dříve, než Gelinas, se zranil Merrill. A bylo to mnohem horší. V přátelském zápase proti univerzitnímu týmu z Windsor si tento bek univerzity z Michiganu po hitu zlomil obratel v krku a utrpěl otřes mozku. Věděl ale, že to mohlo skončit daleko hůř.

“Vůbec jsem nevěděl, co mě čeká. Byl jsem trochu mimo,” řekl Merrill. “Měl jsem otřes mozku a přibližně dva dny poté jsem si uvědomil, že mám zlomený krk. Takže jsem opravdu nadšený, díkybohu, že z toho nebylo nic vážnějšího.”

Merrill se vrátil na posledních 21 zápasů jeho týmu. Sezonu poté uzavřel, jak již bylo zmíněno, 12ti zápasy v Albany, což pro něj byla cenná zkušenost.

“Bylo to skvělé. Bylo to úžasné,” vzpomíná na to Merrill dobře. “Byl jsem rád, že jsem dostal možnost zahrát si 12 zápasů a zjisti, jaké to je být profesionálem, být okolo hráčů, kteří už profesionály po nějako dobu jsou. Bylo to pro mě hodně obohacující.”

To je jeden z důvodů, proč se cítí v přípravném kempu nováčků odlišněji, než v letech minulých.

“Jednou z věcí, která je od minulých let odlišná je pocit, že jsem na dobrém místě,” řekl Merrill. “Jsem připraven jít dopředu a připravit se na tréninkový kemp v září. Pouze koukám dopředu. Jsem nadšený a šťastný.”

Gelinas už je v tomto ohledu zkušenější. Za Albany nastoupil v uplynulé sezoně k 57 zápasům, v nichž dal 6 branek a přidal 16 asistencí. 25. dubna dokonce debutoval v NHL, zahrál si proti Pittsburghu. Díky tomu je Gelinas nyní více hladovější.

“Díky tomu jsem okusil NHL,” říká. “Vím, co mám čekat a vím, na čem pracovat, abych tu zůstal. To je můj cíl. Byl to můj sen už od malička, takže pro to udělám vše, co bude možné. Byl to skvělý moment, ale je to pouze jeden zápas. Chci jich odehrát více, takže mě čeká spousta práce.”

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?