Peklo / Hlavní zprávy / Peter DeBoer: “Nejsem na Kovalchuka naštvaný”

Peter DeBoer: “Nejsem na Kovalchuka naštvaný”

Peter DeBoer v rozhovoru nejen na téma odchodu Ilyi Kovalchuka, ale i o přípravném kempu nováčků.

DeBoer už před rozhovorem věděl, jaké otázky příjdou jako první.

“Vím, o čem budete chtít mluvit,” řekl po úvodních částech přípravného kempu pro nováčky a hráče v systému, který se konal včera v Prudential Center. “Tak pojďme na to!”

Byl DeBoer překvapený tak moc, jak všichni ostatní, když Kovalchuk oznámil, že končí v NHL a opouští Devils? Ruský útočník se nakonec dle předpokladů upsal Petrohradu.

“Mnohokrát jsem o tom mluvil s manažerem Lamoriellem,” prozradil DeBoer. “Ale nikdy jsem nepociťoval, že to hrozí. Tedy až do doby, než mi Lou řekl, že se to stalo.”

Deboer potvrdil, že byl samozřejmě zklamaný.

“Je těžké to vyjádřit, ale když se dozvíte něco takového, o čem jste ani moc neuvažovali, je to samozřejmě zklamání,” řekl trenér DeBoer. “Den se z toho snažíte dostat a pak už opět musíte jen hledět dopředu.”

DeBoer taktéž počítá s tím, že o Devils začne nyní mnoho lidí pochybovat. Chce je ale varovat.

“Očekáváme to,” řekl. “Jako zaměstnanci jsme rádi, jakou partu tu máme. Jsme nadšení z volných hráčů, které jsme podepsali. Samozřejmě toho ale musíme mnoho dokázat a bude tu dost lidí, kteří o nás budou pochybovat. Na to jsme ale připravení. Připravení, dokázat jim, že se mýlí.”

DeBoer také řekl, že nic nenaznačovalo tomu, že by Kovalchukovo srdce nebilo pro Devils jak na ledě, tak mimo led, nebo že by tu snad nechtěl být. Je si vědom toho, že chtěl prostě zůstat v KHL poté, co tam hrál v rámci výluky.

“Vzhledem k jeho zásluhám jsem to tak necítil,” naráží na některé kritiky. “Z toho, co jsem si přečetl jsem pochopil, že se z KHL vrátil s myšlenkami na hraní v KHL. Po výluce to ale hodil za hlavu. Ale nebylo to na něm poznat. Přišel a pracoval, byl dobrým spoluhráčem. Takže si nemyslím, že by se tu nesnažil hrát.”

Trenér Devils s ním mluvil po sezoně, ale od doby jeho oznámení ukončení kariéry s ním nekomunikoval. Podle DeBoera z toho rozhovoru nic nenaznačovalo tomu, že by se nechtěl po sezoně vrátit.

A nyní už se začíná přemýšlet, jak budou Devils hrát bez Kovalchuka.

“To musíme,” je si jistý trenér. “Žádné ‘Co s tím můžem udělat?’ tu není. Musíme najít cestu. To je ten kořen. Liga vás nebude litovat. Myslím, že jsem tuto frázi už někdy použil. Nikdo vás nebude litovat, nikdo nebude litovat New Jersey Devils. Jamile se v říjnu zahájí zápas, budeme muset soutěžit a hrát s těmi, co tu máme. A já myslím, že tu máme dobré kluky.”

Samozřejmě DeBoer připouští, že bude těžké nahradit tu velkou díru po odchodu Kovalchuka.

“Není žádným tajemstvím, že to je opravdu velká díra,” uznává. “Trávil mnoho času na ledě, na oslabeních, přesilovkách, hrách 5 na 5. Je jedním z nejlepších hráčů na světě. Takže je tu ta velká díra a my musíme najít způsob, jak jí vyplnit.”

DeBoer by samozřejmě mohl být naštvaný, že Kovalchuk Ďábly opustil, podle jeho slov to ale tak necítí.

“Mohl bych, ale nejsem,” přiznal. “Užil jsem si práci s ním. Byl skvělý. Dobrý spoluhráč, bude chybět. Tak to cítím já. Hlouběji se tím zabývat nebudu. Každý má svůj osobní život a osobní rozhodnutí, do toho já se míchat nebudu.”

Není pochyb o tom, že budou Devils po ztrátě Pariseho a Kovalchuka jiným týmem.

“Určitě budeme,” má DeBoer jasno. “Přijít o Pariseho, přijít o Kovalchuka. Tito hráči jsou velmi zruční a můžou dělat takové věci, které můžou dělat jen ti nejzručnější hráči na světě. Takže určitě budeme odlišným týmem. Budeme muset hrát více týmově. Naše lajny a systém bude muset být skvělý. Přesilovky a oslabení se musí zlepšit. Brankáři musí být nejsilnější stránkou, jako tomu bylo doposud.”

“Budeme na to klást velký důraz. Ztratili jsme mnoho hráčů, kteří uměli rozhodovat zápasy, ale jak jsem řekl, nic to tu nezmění. Hráči znají očekávání. Hráči vědí, kdo jim poroučí. Nevzdáte se toho všeho, tyhle věci se prostě stávají. V poslední době už se s podobnými věcmi tato organizace dokázala vypořádat. Brian Rafalski, Scott Niedermayer a další a další. Musíte najít tu cestu.”

Ostatní témata, ke kterým se trenér New Jersey vyjádřil:

Proč nejsou Alex Urbom a Keith Kinkaid v kempu?
“Na to se budete muset zeptat Loua. Může to být otázka věku. Byli už v několika kempech. Na to se musíte prostě zeptat Loua.”
(Kinkaid je chráněný volný hráč a Urbom nepřijel, protože Lamoriello nechtěl pozvat příliš Evropanů – poznámka redakce)

Jak moc pravděpodobné je, že si Reid Boucher zahraje NHL v sezoně 2013/2014?
“To je moc předčasné mluvit o někom z hráčů v přípravném kempu. Vždy doufáte, že vás někdo překvapí. Vždy doufáte, že tu je nějaký mladík, který se vypracuje, ujme se toho všeho, po celý rok se toho nevzdá a zlepšuje se. Je to vždy velký skok a na nikoho se nespěchá. Všichni máme tento přístup. Samozřejmě je tu příležitost, zvlášť, když Kovalchuk odešel. Uvidíme, kdo z mladých hráčů si vyslouží to místo v týmu.”

Jak hledíte na Stefana Matteaua, který si už NHL vyzkoušel?
“Jen zlepšení. Naskočil do toho minulý rok, získal cenné zkušenosti. To, co chcete vidět od těch mladých hráčů, co jsou tady (Tedenby, Larsson, Henrique, Josefson a další), je pouze to, že se zlepšují. A že se znelepšují mílovými kroky, ale že jsou lepší každý rok a že mají ten správný směr, kdy už bude jen otázka času, než z nich budou hráči NHL.”

Jak moc bylo důležité prodloužit smlouvu s Patrikem Eliášem?
“Kriticky. Patty je prostě Devil a doufám, že tak i ukončí kariéru. To důsledné vůdcovství v šatně od Eliáše, od Brodeura a dalších je velmi potřebné pro ty mladíky, kteří sem přichází. To se týče především zdejší kultury a očekávání.”

Co říkáte na zisk Coryho Schneidera v průběhu draftu?
“Dobrá volba. Byl to skvělý den. Celý den draftu byl pro New Jersey a hokej v New Jersey dobrý. Bylo plno, lidé byli po trejdu nadšení, Marty draftoval syna Anthonyho. Byl to prostě skvělý den.”

Doufal jste, že Clarkson prodlouží?
“Samozřejmě. Myslím, že znáte můj vztah vůči Clarkymu. O tom, kdy jsme spolu začali a on se vypracoval v hráče. Ale takový je život v NHL. Doufáte, že s ním ještě někdy budete pracovat, on podepsal jinde a přibližně pět minut nato jsem byl po rozhovoru s ním za něj šťastný. Je nadšený, že bude hrát doma v Torontu před rodinou. My jsme zase nadšení, že můžeme pracovat s Clowem a Ryderem a ostatními, kteří sem přišli.”

Jste rád, že zde podepsal Rostislav Olesz? Jaký na něj máte názor?
“Jsem z toho nadšený. Je to pro Rustyho druhá šance. Rusty se stal obětí velkého platu. Dostal velký kontrakt hned po tom vstupním a nakonec skončil na farmě. Já ho ale vidím jako hráče NHL, už jen kvůli tomu, jak moc pracoval. Je to pro něj šance nového startu a dokázat, že patří do ligy.”

Bylo zvláštní mít v přípravném kempu Anthonyho Brodeura, Martyho syna?
“To bylo. A víte, že mezi nimi je několik podob? Ať už v řeči těla anebo v práci s pukem. Bylo to skvělé, je to dobrý kluk.”

Jakou šanci má v příští sezoně Jon Merrill?
“Nejlepší způsob, jak mohu odpovědět je to, že organizace není nadšená jen z něho, ale z několika dalších mladých a skvělých obránců, které tu máme. Je jich opravdu hodně a mnoho z nich má šanci, Jon je jedním z nich.”

Zdroj: Blog Toma Gulittiho

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?