Peklo / Hlavní zprávy / Novou posilou Devils se stává Jaromír Jágr

Novou posilou Devils se stává Jaromír Jágr

Český útočník Jaromír Jágr se stal novou posilou New Jersey Devils.

Když se řekne Česká republika a hokej, snad každému se vybaví Jaromír Jágr. Rodák z Kladna je jedním z neslavnějších hokejistů na světě.

Svou kariéru začal právě v domovském Kladně. Tam už zazářil i v raném věku. V pouhých 17 (od 15. února 18) dokázal být druhým nejproduktivnějším hráčem Kladna. V sezoně 1989/1990 totiž nasbíral 50 bodů (22+28) ve 42 zápasech, v play-off přidal v 9 utkáních dalších 10 bodů (8+2).

Dokonce už hrál i za reprezentaci dospělých. V 10 zápasech dal tři branky a na dvě nahrál. Jeho talent tak nešel zpochybnit.

V draftu NHL roku 1990 byl vybrán na pátém místě. Před ním byli jen Owen Nolan, Petr Nedvěd, Keith Primeau a Mike Ricci. V tomto roce byl draftován i Martin Brodeur (celkově jako 20.).

Jágrova premiérová sezona v NHL byla snová. Taková, jakou by chtěl zažít každý kluk. Nejenže se jako nováček uvedl velmi dobře, když v 80 zápasech nasbíral 57 bodů (27+30), ale 13 body v play-off pomohl k výhře Penguins. Stanley Cup v premiérové sezoně? To je jistě nezapomenutelný zážitek.

A v další sezoně se podařilo úspěch zopakovat! Ačkoliv odehrál Jágr o 10 zápasů méně, měl o 12 bodů více. V play-off poté patřil mezi velké opory a s 24 body (11+13) ve 21 zápasech výrazně pomohl Penguins k obhajobě.

V dalších dvou sezonách za Pittsburgh se dvakrát přiblížil sto bodům v základní části. V sezoně 1992/1993 mu k tomu chybělo pouze 6 bodů, v sezoně 1993/1994 dokonce jen jeden bod.

Sezonu 1994/1995 odstartovala výluka. Jágr během ní nastoupil dokonce za tři týmy. Za Kladno odehrál 11 zápasů, v nichž nasbíral 22 bodů (8+14). Poté nastupoval za italské Bolzano v šesti zápasech (16 bodů, 8+8). Zahrál si i zápas v rámci německé třetí ligy za Gelsenkirchen. A během tohoto jediného zápasu dal jeden gól a přidal deset (!) asistencí. Po ukončení výluky se vrátil do Pittsburghu, odehrál 48 zápasů a zaznamenal 70 bodů. Získal tak trofej pro nejproduktivnějšího hráče. K tomu byl vyhlášen nejlepším českým hokejistou a členem All-Star Týmu NHL. Poprvé, ale rozhodně ne naposled získal tato ocenění.

Do sezoně 1995/1996 vstoupil jako asistent kapitána Maria Lemieuxe. Tato sezona byla jeho nejlepší. V 82 utkáních nasbíral neuvěřitelných 149 bodů za 62 branek a 87 asistencí. Byl tak opět vyhlášen nejlepším českým hokejistou a členem All-Star Týmu NHL. Dokonce dal nejvíce vítězných gólů.

V sezoně 1996/1997 odehrál Jágr “pouze” 63 utkání. Přesto dokázal nasbírat 95 bodů (47+48). Tentokráte byl nominován až do druhého All-Star Týmu NHL.

Následující rok už byl zase velmi vydařený. Za Pens odehrál 77 zápasů a dal v nich 35 gólů. K tomu přidal 67 asistencí. Vyhrál opět bodování celé ligy, byl členem prvního All-Star Týmu NHL, a velký úspěch připojit také s reprezentací. Na olympiádě v Naganu, kterou zná snad každý český fanoušek, pomohl národnímu týmu k zisku zlaté medaile.

V následujících třech letech působil Jágr jako kapitán Penguins. Během těchto tří sezon byl dvakrát vyhlášen nejlepším českým hokejistou, třikrát členem prvního All-Star Týmu NHL, třikrát vyhrál bodování NHL, jednou byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem (MVP) a dvakrát nejužitečnějším hráčem pro svůj tým.

V 806 zápasech za Pittsburgh se stal Jágr teprve druhým hráčem (po Lemieuxovi), který zaznamenal tisíc bodů.

Následovaly tři Jágrovy roky ve Washingtonu. Ovšem neúplné tři roky. Jágr obdržel největší kontrakt v historii NHL (na 7 let za 77 milionů dolarů, tedy 11 milionů dolarů ročně). Přestože míval pravidelně bod na zápas, očekávání týmu nenaplnil. Byl tak vyměněn do Rangers za Ansona Cartera a dohodu, že Washington bude ročně platit 4 miliony dolarů z jeho platu. V sezoně 2001/2002 byl popáté vyhlášen nejlepším českým hokejistou.

V sezoně 2004/2005 zavládla celosezonní výluka a Jágr jí strávil ve dvou zemích. Začal v České republice a kde jinde, než na Kladně. Poté následovalo angažmá v Avangardu Omsk, kam se o pár let později vrátil. V této sezoně byl opět vyhlášen nejlepším českým hokejistou. Navíc díky výhře českého týmu na MS se stal členem “Triple Gold Clubu”. Tedy klubu, kam patří ti hokejisté, jenž vyhrál Stanley Cup, Olympijské Hry a Mistrovství Světa.

S Rangers poté strávil ještě tři sezony. A opět byl nejlepším českým hokejistou, a to dokonce třikrát. V sezoně 2005/2006 dokonce získal potřetí v kariéře Ted Lindsay Award, tedy trofej pro nejužitečnějšího hráče svého týmu.

Útočník, který je proslulý i svým číslem 68, poté “zmizel” z NHL. Tři roky totiž strávil v KHL, za tým Avangard Omsk. Během těchto tří sezon se účastnil pokaždé All-Star Game KHL. V Omsku byl velkým lákadlem. S Avangardem ale titul získat nedokázal.

Jágr s českou reprezentací vyhrál svou druhou zlatou medaili na MS 2010. Na tom následujícím MS byl vyhlášen nejlepším útočníkem, ale českému týmu to stačilo “pouze” k bronzové medaili. V sezoně 2010/2011 dokonce získal podesáté Zlatou Hokejku.

V sezoně 2011/2012 zvolil návrat do NHL. Zájem projevila Philadelphia a Jágr na její nabídku kývnul. S Flyers došel až do semifinále konference, kde je zastavili Devils.

Legendární útočník to ale nevzdal a chtěl v NHL pokračovat. Před sezonou 2012/2013 se dohodl s Dallasem. Rok ale odstartovala výluka a tak Jágr plnil stadiony v české Extralize za Kladno. Snad na každém stadionu přišlo na zápas s Kladnem vyprodáno, dokonce i na kladenském zimáku se rapidně zvedla návštěvnost. Ale nelákal pouze Jágr, ale i Plekanec, Židlický, Tlustý a další.

Pak ale byla sezona opět zahájena a Jágr jí tedy začal v Dallasu. Stars ale procházeli generační výměnou a tak se před přestupovou uzávěrkou stal obětí i český útočník. Byl vyměněn do Bostonu. Stars za něj získali Lanea MacDermida, práva na Codyho Paynea a podmíněnou druhou volbu v draftu 2013.

S Bostonem došel až do finále, tam je ale zastavilo Chicago a tak se Jágr třetího Stanley Cupu nedočkal. Byl zklamaný, to netajil a každému to bylo jasné. I proto chtěl zůstat v NHL.

5. července se stal volným hráčem a začala obrovská vlna spekulací. Zájem kromě klubů NHL projevil i Lev Praha. Blízko už se zdálo Jágrovu podpisu v Montrealu, jednání s Canadiens ale nebylo dotáhnuto do zdárného konce. Dalšími potencionálními týmy byli Hurricanes, Flyers a Rangers. Ale také Bruins, kteří nejprve oznámili, že o jeho služby už nestojí, poté ale obrátili.

No a v posledních dnech se vynořily i spekulace o příchodu k Devils. Jágr si prý dokonce s manažerem Lamoriellem byl prohlédnout arénu a celé zázemí v Prudential Center. Zřejmě se mu zalíbilo. Lákala ho i ta myšlenka, že bude hrát v jednom týmu s Patrikem Eliášem a Markem Židlickým.

Dnes došlo k dohodě. Jágr se New Jersey upsal na jeden rok. Když tedy oznámil, že to vidí černě, myslel zřejmě peklo :-)


Dokument “Jaromír Jágr: Stále na vrcholu”

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

6 komentáře

  1. Neřekl bych že nejhorší, ale uvidíme jak zapadne do systému a zda se vejde do prvních dvou lajn…[Nieds]

  2. NJD nejhorší volba! Ale už mu asi nic jiného nezbývalo… Go Flyers Go! 68 <3

  3. New Jersey Devils Cz/Sk S tím tak něják počítám, jen jsem zvědavej jak Lou využil své schopnosti :)…

  4. Zatím ne. Podrobnosti by měly přijít zítra. Ale vzhledem k tomu, že se zdejchnul Kovy, tak nás strop zase až tak netíží.[Nieds]

  5. Ví se podrobnosti smlouvy? Docela mě zajímá jak nám zatíží strop…

  6. Tak co na to říkáte? :) [Nieds]

Ďáble, co na to říkáš...?