Peklo / Hlavní zprávy / Patrik Eliáš považuje za dobré, že budou v New Jersey čtyři Češi

Patrik Eliáš považuje za dobré, že budou v New Jersey čtyři Češi

Patrik Eliáš v rozhovoru pro deník The Record.

Patrik Eliáš už se vyjádřil k příchodu Jaromíra Jágra, ale s reportéremdeníku The Record probral i jiná témata. Zde je volný překlad doplňujících otázek a odpovědí.

Jaký máte názor na podpis Rostislava Olesze s Devils?
“Vždycky měl potenciál. Pokud se nepletu, byl draftován vysoko (sedmý celkově v roce 2004) a každý si myslel, že se bude jednat o hráče podobného Jágrovi, protože je silný na puku, mnoho toho umí a je rychlý. Viděl jsem ho minulý týden s národním týmem (na přípravném kempu na Olympiádu) a musím uznat, že je ohromný (188 cm, 97 kg). Ale občas ta očekávání nejsou správná a ten tlak a všechno má na lidi obrovský vliv. Všichni pak o vás začnou přemýšlet jinak, vám už to pak tolik nejde a musíte být psychicky hodně silný. To hraje velkou roli jak ve sportu, tak v životě. V poslední době to měl těžké, hlavně v Chicagu a s několika zraněními.
Musíte na to hledět pak pozitivně. Můžou vás položit na zem. Můžou vám dát ale také i restart, a to je to, co teď máme. Restartovací tlačítko (s Devils). S (trenérem) Petem (DeBoerem), který ho zná a v týmu ho chtěl, cítíte, že jste chtěný a to vám může pomoct. Snad bude další černý kůň v našem týmu, který může poskytnout nějakou ofenzivu. Vím, že hodně tvrdě pracuje a je zodpovědný.”

Jste šťastný, že Marek Židlický prodloužil o další rok?
“Bez pochyby. Je pouze hrstka těch, kteří jsou kompletní hráči, takže v každém můžete najít klady a zápory. Známe Zidse, nemáme takový typ hráče, který může udělat přihrávku, která vám vyhraje zápas, který může ze zadních řad udělat něco, co vám pomůže k brance. On je jedním z té trošky, které máme (a kteří to udělají) a jsem rád, že je zpátky.”

Jaké to bude mít čtyři Čechy (Vás, Olesze, Židlického a Jágra) v jednom týmu?
“Je to dobré. Nikdy jsem se s tím nesetkal, takže si to rok nebo možná i déle budu užívat.”

Jaký máte názor na odchod Kovalchuka?
“Byl jsem překvapený, o tom není pochyb. Nečekal jsem to, ale v podvědomí jsem měl pocit, že se to může stát. Kvůli tomu, co vyšlo najevo v průběhu výluky o ruských hráčích. Myslel jsem si, že se to může stát, ale asi spíše až po Olympiádě. Z nějakého důvodu jsem to cítil jako možnost, ale takto jsem to nečekal.”

A to Kovalchukovi zbývalo z jeho kontraktu ještě 12 let …
“Poslyšte, není to správná věc, ale musíte na to hledět dvěma způsoby: Miluje styl hokeje, který provozují v Rusku. Vrací se domů s rodinou a bude vydělávat čtyřikrát více, než by vydělával v NHL. A to nejsou negativní věci. Nebudu překvapený, pokud se tohle bude dít více a více.
Ne, že bych to v této situaci chtěl udělat. Stále chcete hrát v nejlepší lize na světě. Nemyslím, že bych to udělal ve 30, v hlavní fázi kariéry, ale možná časem. Musíte se vrátit domů. Hledíte na rodinnou situaci. Vaše rodiče stárnou. Možná jim budete chtít být nablízko, zatímco hrajete hokej, není to tak fyzicky náročné, nehrajete tolik zápasů a vyděláváte opravdu dobré peníze. Musíte se na to dívat i takto.

Můžou si Devils vystačit i bez Kovalchuka?
“Ano. S kluky, které tu máme a s novými kluky budeme více vyrovnaný tým a budeme v pohodě jako tým i jako organizace do budoucna.”

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?