Peklo / Hlavní zprávy / Češi a Slováci v New Jersey
ČRSR

Češi a Slováci v New Jersey

Přehled všech českých a slovenských hokejistů, kteří nastupovali či nastupují za New Jersey Devils.

Od roku 1982, kdy vznikl klub New Jersey Devils, se v tomto týmu objevilo několik českých a slovenských hokejistů. Pojďme si tedy říct, kteří to byli. U každého hráče najdete jeho bilanci v New Jersey, včetně zápasů v play-off.

ČESKÁ REPUBLIKA

Jan Ludvig – 288 zápasů, 53 gólů, 79 asistencí
Rodák z Liberce byl prvním českým hokejistou v New Jersey. Stál už při samých začátcích. Působil zde pět sezon, poté hrál za Buffalo a kariéru končil v tu dobu druholigovém Liberci. Současně působí jako skaut Devils.

Bobby Holík – 910 zápasů, 222 gólů, 307 asistencí
Kariéru v NHL začal dvěma sezonami v Hartfordu, poté ale přešel do New Jersey. Za Devils poté odehrál v řadě 10 sezon. Následovaly dvě sezony v Rangers, tři v Atlantě a na závěr kariéry opět rok s Devils. Jihlavský rodák je dodnes v New Jersey oblíbený.

Jaroslav Modrý – 52 zápasů, 2 branky, 15 asistencí
Odchovanec Českých Budějovic byl v roce 1990 draftován v devátém kole. Kariéru v NHL rozjel tento obránce právě v New Jersey, následovala angažmá v Ottawě, Los Angeles, Atlantě, Dallasu a Philadelphii. V sezoně 08/09 se vrátil domů a působil jako kapitán Liberce, následující tři sezony hrál za Plzeň.

Patrik Eliáš – 1252 zápasů, 420 gólů, 635 asistencí
Kapitola sama o sobě. Rodák z Třebíče byl draftován v druhém kole roku 1994. Dlouholetá a stále aktivní legenda Devils. V NHL debutoval v sezoně 1995/1996. Není třeba se o něm více rozepisovat :-)

Petr Sýkora – 608 zápasů, 190 gólů, 255 asistencí
Plzeňský rodák byl draftován v roce 1995 v prvním kole. Za Devils hrál až do sezony 03/04, poté totiž podepsal v Anaheimu. Následovala angažmá za Rangers, Oilers, Penguins a Wild. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu v sezoně 10/11 nastupoval za Plzeň a Minsk, poté se opět vrátil na sezonu do New Jersey. I přes poměrně malý plat se mu dařilo. Uplynulou sezonu byl zraněný a tak odehrál za Bern pouzě pět utkání. Momentálně je bez angažmá.

Vlastimil Kroupa – 2 zápasy, 0 gólů, 1 asistence
Tento obránce byl draftován roku 1993 ve druhém kole San Jose. Čtyři sezony patřil Sharks, ale nikdy se natrvalo v áčku neusadil. Poté trávil necelé dva roky v organizaci Devils, hrál ale spíše na farmě za Albany River Rats. V sezoně 1999/2000 opustil NHL a šel hrát DEL za ESC Moskitos Essen. Od roku 2000 působil doma. Rok za Spartu, 7 let v Litvínově a tři roky v Třinci. Momentálně zvažuje po ukončení kariéry v roce 2011 návrat k hokeji.

Richard Šmehlík – 17 zápasů, 0 gólů, 2 asistence
Odchovanec vítkovického hokeje se v NHL poprvé ukázal v sezoně 1992/1993 v dresu Buffala Sabres. Tam hrál celkem devět sezon. Kariéru ukončil tento obránce po sezoně 2002/2003, kdy hrál nejprve za Atlantu a poté právě za New Jersey. Zakončil to tedy nejlepším možným způsobem – ziskem Stanley Cupu.

Jan Hrdina – 18 zápasů, 3 góly, 6 asistencí
Odchovanec Hradce Králové byl do NHL draftován v roce 1995 Pittsburghem, kde taktéž strávil neúplných pět sezon. Poté hrál za Phoenix a v sezoně 2003/2004 hrál krátce za Devils. V době výluky hrál za Kladno, následoval poslední rok v NHL za Columbus. Hrdina poté hrál ve Skandinávii. Za švédský HV71 Jönköping a finské týmy HIFK Helsinki a TPS Turku. V uplynulé sezoně působil jako asistent trenéra v havlíčkobrodské juniorce.

Karel Rachůnek – 47 zápasů, 4 góly, 9 asistencí
Rodák ze Zlína se do NHL dostal díky draftu v roce 1997, byl vybrán v devátém kole. V NHL hrál za Ottawu, Rangers a naposledy za Devils. Poté zámoří opustil a hrál tři roky v KHL, než tragicky zahynul při letecké nehodě s týmem Yaroslavle. Předtím hrál dva roky za Dynamo Moskva.

Petr Vrána – 16 zápasů, 1 gól, 0 asistencí
Volba v druhém kole roku 2003. Čtyři sezony trávil v organizaci Devils, do NHL zasáhl ale pouze v sezoně 2008/2009. Vstřelil jedinou branku, když tečoval střelu Patrika Eliáše. Poté už zůstal v Evropě až doposud. Nejdříve hrál dva roky za Vítkovice, poté sezonu za Amur Khabarovsk a nyní ho čeká druhá sezona v dresu Lvu Praha.

Martin Škoula – 23 zápasů, 0 gólů, 3 asistence
Rodák z Litoměřic byl v roce 1998 vybrán v prvním kole Coloradem. Za Avalanche odehrál necelých prvních pět sezon, poté přešel do Anaheimu. Při výluce v sezoně 04/05 hrál za Litvínov. Následovala angažmá v Dallasu, Minnesotě, Pittsburghu a závěr kariéry v NHL za New Jersey. Od té doby působí v KHL, hrál za Omsk, Lev Praha a od příští sezony bude hrát za Slovan Bratislava. V sezoně 12/13 odehrál jeden zápas za Litoměřice.

Marek Židlický – 94 zápasů, 7 gólů, 29 asistencí
Židlický je stále aktivním hráčem Devils. V roce 2001 byl draftován v šestém kole Rangers. Nejvíce se mu ale dařilo v dresu Nashvillu či Minnesoty. Odchovanec kladenského hokeje podepsal před několika dny s Ďábly novou roční smlouvu.

Jaromír Jágr, Rostislav Olesz
Budou za Devils nastupovat v příští sezoně.

SLOVENSKO

Peter Šťastný – 242 zápasů, 73 gólů, 124 asistencí
První slovenský hokejista se v tomto dresu objevil v roce 1990. Působil zde tři a půl sezony po několika vydařených letech strávených v dresu Québec Nordiques. V závěru kariéry hrál také za Blues. V roce 1998 byl uveden do Síně Slávy.

Zdeno Cíger – 105 zápasů, 20 gólů, 36 asistencí
V roce 1988 byl draftován ve třetím kole, následující dva roky ale trávil ještě v Dukle Trenčín. Poté nastupoval neúplné tři sezony za New Jersey, než přešel do Edmontonu. Následoval opět návrat do rodné země, tentokráte hrál za Slovan Bratislava. Do NHL se vrátil v sezoně 2001/2002, kdy hrál za Tampu Bay a Rangers. Čtyři sezony působil jako hlavní trenér Slovanu Bratislava.

Jiří Bicek – 69 zápasů, 6 gólů, 7 asistencí
Rodák z Košic byl draftován v roce 1997 v pátém kole. Sedm let patřil Devils, ale hrál spíše za Albany River Rats z AHL. V roce 2004 boj o NHL už vzdal a šel do Evropy. Tam hrál za Košice, Leksand (Švédsko), Brynäs (Švédsko), KalPa (Finsko), JYP Jyväskylä (Finsko), Biel (Švýcarsko), Södertälje (Švédsko), Prešov, Kladno, Karlovy Vary a v příští sezoně bude hrát opět za Košice.

Stanislav Gron – 1 zápas, 0 gólů, 0 asistencí
V roce 1997 byl draftován v druhém kole. Potenciál ale nenaplnil. V průběhu svého tříletého kontraktu nastoupil v NHL pouze jednou. Následovalo několik angažmá v Evropě. Vítkovice, Slavia, Žilina, Duisburg (Německo), Košice, jeden zápas za Bardejov a sezona v italské Cortině, kde by měl i nadále pokračovat.

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?