Peklo / Hlavní zprávy / Noví vlastníci mají s New Jersey společného více

Noví vlastníci mají s New Jersey společného více

Noví vlastníci New Jersey Devils, Joshua Harris a David Blitzer, mají s New Jersey společného více, než si myslíte.

Harris je doslova nadšený z toho, že tým je právě v New Jersey. “Newark je město, kde bydleli prarodiče a město pouze 20 minut od Caldweell High School, kde studoval můj otec.”

Spolumajitel David Blitzer, rodák ze Scott Plains, jenž je i ředitelem Blackstone Group v New Yorku, prohlásil sám sebe jako chlapce z New Jersey.

“Narodil jsem se tu a vyrůstal jsem tu,” řekl Blitzer. “Moje rodiče se tu narodili a vyrůstali tu. Moje prarodiče vyrostli v New Jersey. Moje rodiče zde dokonce žijí pořád ve stejném domě, v jakém jsem vyrůstal.”

“Takže vím, jaké to je být z New Jersey. Znám ten pocit hrdosti, kteří přichází s žitím v New Jersey a podporováním týmu. A tu vášeň a podporu fanoušků Devils, která to dělá mnohem zajímavějším.”

Odstupující Jeff Vanderbeek byl dlouholetým fanouškem klubu ještě předtím, než se stal menšinovým vlastníkem klubu (rok 2000). V roce 2004 se stal hlavním vlastníkem. Nyní se opět stane menšinovým vlastníkem a v klubu zůstane i jako poradce.

Noví majitelé prozatím takovými fanoušky nebyli. Harris vyrůstal jinde a Blitzer řekl, že nebude odpovídat na otázku, jakému týmu fandil, když vyrůstal v New Jersey jako dítě. Oba ale týmu v Newarku silně věří a tvrdí, že je velmi důležité, že je právě zde.

“Hrajou tu i jiné týmy, ale s New Jersey je z hlavních sportů spjat na 100 procent hlavně tým Devils,” má jasno Blitzer. Nyní tak on i jeho rodiče budou vášnivými fanoušky týmu. “Doufám, že budu průběhem času schopný organizaci zlepšit. To je opravdu zajímavá vyhlídka i kdybych nebyl vášnivým obdivovatelem státu, to to ale dělá mnohem lepší.”

“Nyní toto slovo budeme muset dodržet. Na tu výzvu se těším.”

Harris řekl, že pro oba vlastníky byla spojitost s New Jersey důležitá.

“Konkrétně, David zde vyrůstal. Můj otec zde žil. Moje prarodiče také. Nežiju odsud daleko, žiju totiž v New Yorku, a ten daleko není. A já si myslím, že je jeho součástí. Dobrá věc na vlastnění týmu je ta, že se můžete zajít na to podívat. Pokud je to půl světa daleko je nepraktické se na to chodit dívat. Já zde chci být a zkusit to. A hádejte co? Mám to jen 20 minut od baráku, což mi to usnadní.”

Harris a Blitzer už ví, co je všechno čeká. Oba totiž vlastní dva roky tým NBA, Philadelphia 76ers. A ti hrají v aréně jako hokejoví Flyers, tedy ve Wells Fargo Center.

Oba při koupi Devils získali i práva na provoz Prudential Center. Oba ví, jak byla a je pro revitalizaci města důležitá. V tom chtějí pokračovat.

“Je úžasné, že se o to budeme moci v tomto městě postarat,” řekl Blitzer. “Newark nám ukazuje několik úžasných věcí, mnoho z nich je řízeno v této aréně. Úžasné je zde ale i bydlení, vývoj, obchodní činnosti, hotely. To, co guvernér Christie a major Booker dokázali je úžasné. My se těšíme na práci s komunitou a se státem. Budeme pokračovat v růstu vpřed.”

Být vlasníkem Devils, Prudential Center a mít možnosti tvorby jiných projektů v těchto oblastech tomu má pomoci.

“Chci udělat svět lepším místem a pomoct společnosti,” řekl Harris. “Myslím, že vlastněním sportovních týmů a účinek, který to má na děti, ale i na dospělé, by k tomu mohl vést. Jsem opravdu nadšený, že budu součástí Newarku a toho, co se zde bude dít. Můžu být užitečný.”

Komisionář NHL Gary Bettman, který toto vše musel schvalovat, ja taktéž nadšený. Řekl, že nové vlastnictví pomůže nejen Devils, Newarku a celému New Jersey, ale i lize.

“Základní kameny byly díky této transakci položeny a tomuto klubu to dodá ohromnou příležitost velkého růstu a úspěchů,” řekl Bettman. “Myslím, že je to pro historii, Devils, budovu a komunitu mimořádné pozitivní. Tato série má prostředky, stabilitu a velkou možnost posunout se dopředu.”

Harris řekl, že neobdrželi žádné finanční popudy od Newarku či New Jersey na koupi týmu a ujímají se tak 25-ti letého pronájmu Devils tak, jak tomu bylo doposud. Řekl, že ani nebyl čas na podobné diskuze.

“Byl tu další zájemce (Andrew Barroway) a my jsme do toho museli vstoupit rychle a vyhrát. Takže jsme moc neměli čas,” popisuje Harris. “Označili jsme si to jako něco, co moc chceme a museli jsme vyhrát. Bohužel jsme moc času neměli, jinak bychom na tom více zapracovali. Ale město a stát určitě oslovíme a uvidíme, jestli je vše v pořádku.”

“Samozřejmě se nikdo nedívá na almužnu. Díváme se na věci, které si můžeme dovolit a dávají smysl jak městu, tak státu.”

Harris uznal, že práva na Prudential Center byla velmi důležitou věcí.

“Aréna je finančně velmi důležitá, naprosto,” řekl.

Nikdo ale neřekl, jaká byla konkrétní částka prodeje, za kterou Harris a Blitzer koupili klub od Jeffa Vanderbeeka. Ani jak velkou část klubu Vanderbeek ještě vlastní.
Mnoho zdrojů hovoří o prodejní částce kolem 320 milionů dolarů (asi 6 miliard korun).

Bettman uznal, že je to poměrně významná suma.

“Vždycky jsme byli s hodnout NHl optimističtí a tato cena je podle mě, vzhledem k NHL, korektní,” naznačil Bettman. “Myslím, že to byl Josh, kdo řekl, že udělali průzkum. Jsou velmi spokojení – a já je chápu – s NHL a naším způsobem byznysu. Jsou to nároční majitelé, kteří se rozhodli vložit do budoucnosti tohoto týmu velkou částku.”

Organizace dlužila okolo 200 milionů dolarů, ale Harris a Blitzer to vidí jako splatitelnou částku – o čemž svědčí i peníze, které do klubu vložili.

“Když uvažujete o tom, jak vstoupíte a jak rychle se pustíte do věcí okolo toho, můžete koupit dobrou společnost za přijatelnou cenu. A to jsme, myslím, právě provedli,” řekl Harris. “Hodně často lidé špatně pochopí hlavní myšlenku společnosti samotné. Slovo zarmoutilost má špatnou pověst a lidé se s tím neztotožňují.”

“Tady je dobrá aréna, hokej má dobrou pověst, to město vzrůstá, Jersey je velkým trhem, zvlášť, když zahrnete New York. Je to trh, kde můžete podporovat hokejový tým. Takže ano, bylo to komplikované, ale musíte se podívat přes to všechno na každou část kapitálové struktury. A to bude za váma poté, co uděláte takovou investici.”

Nyní tak vlastní basketbalový klub z Philadelphie a hokejový z New Jersey, Harris v tom ale problém nevidí.

“Oba budou mojí vášní,” má jasno. “Nemyslím si, že to bude to anebo to. Chodím na hodně basketbalových zápasů a budu chodit i na hodně hokejových.”

Někteří fanoušci si začali i říkat, jestli nebude chtít Harris přestěhovat 76ers do New Jersey. Podle jeho slov tomu ale tak určitě nebude. Neplánuje do Newarku dostat ani jiný tým z NBA (už zde hrají dva, Nets a Knicks). Nyní se zde chce plně soustředit na hokej.

Nový ředitel společnosti Scott O’Neill má s prezidentem Hughem Weberem, který se bude starat o chod byznysu v týmu, velké plány. Chce přilákat nové majitele permanentek, zaujmout nové sponzory a postarat se i o nehokejové události v aréně. Plánem je tedy vložit více peněz do byznysu v organizaci.

O’Neill řekl, že při vstupu do nové organizace přemýšlíte, jak jí udělat nejlepší na světě. Nyní se tedy o něco podobného budou snažit.

Je tedy samozřejmostí, že Philadelphia 76ers a New Jersey Devils mají nyní stejné obsazenstvo. Jelikož se klub 76ers podařilo finančně stabilizovat, nezbývá nám nic jiného, než doufat, že tomu zde bude taky tak.

Zdroj: Blog Toma Gulittiho, Fire & Ice

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?