Peklo / Hlavní zprávy / OHLASY: New Jersey Devils – New York Islanders

OHLASY: New Jersey Devils – New York Islanders

Hodnocení přátelského utkání Devils-Islanders z pohledu hráčů.

Martin Brodeur sice v brance měl poměrně složitou úlohu, protože proti gólům téměř nic nezmohl, ale rozhodně nemůže být spokojený se svým začátkem sezony. Dostal čtyři góly ze 13 střel během dvou třetin.“Mnoho gólů, málo střel,” povídal o první třetině, kdy dostal čtyři góly z osmi střel. “To není způsob, jakým chcete zahájit předsezonní období. Tak nějak jsem se vrátil v druhé třetině a cítil se o něco lépe – méně střel, méně příležitostí.”

Po té první třetině si on a celý tým řekli, ať se to ze sebe pokusí setřást. Stav 1:4 nebyl ale příliš optimistický.

“Stane se to také v sezoně, že máte třetiny jako tyhle,” říká brankář Devils. “Párkrát se stane, že se ani nevrátíte do branky. Ale když se vrátíte, musíte se pokusit nějak zastavit to krvácení, udělat nějaké zákroky a setřást to ze sebe tak moc, jak jen můžete.”

Nováček Scott Wedgewood odchytal celou třetí třetinu. Inkasoval pouze jednou. Ale zase na něj šly pouze čtyři střely. Za to, že si zachytal poprvé za Devils, ikdyž jen v přáteláku, byl ale nadšený.

“Je to věc, která se vám stane jen jednou,” řekl Wedgewood. “Je to předsezonní období, je to ale stále hodně zábavy dostat se do toho a dostat příležitost.”

Volba Devils ve třetím kole draftu 2010 uznala, že byla “vzrušená” v době, kdy začal unikat Peter Regin. Následně z toho ale padl gól.

“Když se to stalo, začalo mi silně bušit srdce,” popisuje inkriminovaný moment Wedgewood. “Rád bych ten únik ale vyřešil trochu jinak. Ztráta puku ve středu kluziště, pak se dostal puk dopředu a kvůli kombinaci nervozity a vzrušení jsem to vyřešil trochu jinak, než bych to udělal v případě druhé šance.”

“Ale jinak jsem moc práce neměl. Cítil jsem se však pohodlně a odvedl to, co jsem měl. Kluci přede mnou odvedli slušnou práci.”

Pro všechny obránce by se dala najít na dnešním zápase jak negativa, tak pozitiva. Ale rozhodně to nebyl nejlepší den pro ty, kteří se na sebe snaží upozornit a dostat se do týmu. Například Damon Severson často vypadal poměrně nervózně.

Výkonem však ale rozhodně potěšili Jon Merrill a Eric Gelinas. Merrill dal gól a na jeden přihrál, Gelinas asistoval dvakrát.

“Myslím, že mladíci hráli dobře,” zhodnotil jejich výkon kouč DeBoer. “Spíše než individuální, myslím že týmové myšlení bylo tam, kde být nemělo. My nejsme tento tým. My nejsme tým, který obrací hru. My jsme tým, který hraje s pukem, hraje vepředu a zakládá na chybách soupeřů. To nám dnes chybělo, musí se nám to nějak vrátit.”

Jednadvacetiletý Merrill odehrál celkem 18 minut a 30 vteřin. Měl dvě střely na bránu, v tabulce +/- si ale připsal dva záporné body. O jeden rok starší Gelinas hrál 24 minut a 54 vteřin, taktéž měl dvě střely na bránu a v tabulce +/- měl nulu. Severson odehrál 17 minut a 54 vteřin, měl jednu střelu a -1.

Merrill měl velmi dobrou střelu v první třetině, kterou mu tečoval Rostislav Olesz do branky a Devils v tu dobu snižovali na 1:2. Jednalo se o přesilovkový gól. Jeho gól padl ve druhé třetině, kdy před brankářem Poulinem clonil Reid Boucher.

“Viděl jsem Bouche, že se tam chystá, tak jsem na něj počkal a pak už se to jen snažil trefit, aby to nezlokoval sám Bouch,” popsal moment Jon Merrill.

Merrill ale pochopil, že se ještě musí v něčem zlepšovat.

“Měl jsem nějaké střely a byl naštěstí součástí gólů, ale pokaždé, když inkasujete dvakrát ve vlastní přesilovce je těžké vyhrát, takže to bylo těžké,” uznal Merrill.

Americký obránce uznal, že “byl ze začátku nervozní, ale jakmile se dostanete poprvé na led, nějak to z vás odejde pryč.”

“Bylo špatné, že jsme prohráli, ale zase bylo dobré si zahrát,” řekl Merrill. “Byla to zábava.”

Martin Brodeur řekl, že je pochopitelné, že mladí hráči můžou udělat chyby. Ale zároveň věří, že budoucnost vypadá pro Ďábly dobře.

“Byl to těžký zápas, hodně chyb,” popisuje brankář Devils. “Ale oni jsou velcí kluci. Mají velké cíle. Dobře hrají s pukem, ale jsou mladí a budou dělat nějaké chyby, jenže to je běžné. Myslím, že když hrajete se staršími hráči, tak můžete sledovat více, co jak dělat.”

Právě jeden z nich, Eric Gelinas, by mohl být důležitým článkem v sestavě, především pak při přesilových hrách. Má tvrdou střelu a nebojí se jí použít. A právě takovýto bek v sestavě Devils chybí. Ostatní jsou zatím mladí. Jeden z nich přichází z juniorů (Severson – Kelowna ve WHL), druhý z univerzity (Merrill – Michigan University) a právě Gelinas, a také Alex Urbom, mohou těžit z více zkušeností, protože hráli v AHL. Urbom už několikrát i v NHL.

Hodně sledovaný je taktéž Reid Boucher. Ten zatím nepodává moc optimální výkony, ale v zápase s Islanders se cítil o něco lépe, než v prvním utkání s Rangers.

“Pořád to nebyl můj nejlepší výkon,” je si toho vědom. “Pořád cítím, že mohu hrát lépe.”

Boucher odehrál 21 střídání s časem na ledě 12:30. Byl na ledě při Merrillově gólu.

“Chci pouze každému ukázat, že skórování gólu není jediná věc, kterou umím,” říká talentovaný útočník, který v sezoně 2012/2013 překonal klubový rekord Stevena Stamkose v dresu Sarnie Sting v OHL. “Chci odehrát kompletní zápas, prostě na 200 stop.” (200 stop = americký výraz pro “naplno”)

Od nové sezony zavedla NHL několik nových pravidel, mezi nimi i promělčení zadní části branky. Martin Brodeur ale změnu nepoznal.

“Nevidím rozdíl,” řekl. “Kod ví jaké byly branky předtím? Říkali, že každá branka byla všude odlišná. Nikdy jsem tomu ale nevěnoval přílišnou pozornost.”

Brodeur není fanouškem takzvaného hybridního zakázaného uvolnění. Řekl, že by proti tomu návrhu hlasoval. (více k hybridnímu icingu zde)

O tom, zda bude či nebude toto pravidlo zavedeno, se bude hlasovat před začátkem sezony.

Zdroj: Fire & Ice Blog; Tom Gulitti

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?