Peklo / Hlavní zprávy / OHLASY: New Jersey Devils 4:0 New York Rangers

OHLASY: New Jersey Devils 4:0 New York Rangers

Cory Schneider byl po zápase šťastný za výhru. Spokojení byli s výkonem naprosto všichni.

Devils porazili Rangers 4:0! První výhra v letošním ročníku nad odvěkým rivalem a ještě k tomu s čistým kontem, co víc si přát. Cory Schneider byl hlavně šťastný za výhru, čisté konto ho v tu dobu nezajímalo.

Brankář Devils si připsal 22 zákroků. Ani jeden puk nepropustil za svá áda. Obránce Andy Greene mu vzal po zápase puk na památku.

“Bral bych výhru každý den,” řekl Schneider. “Raději vyhraji 4:3 než prohrát 1:0. Je skvělé vyhrát tímto stylem proti Rangers, ale dnes to bylo spíše týmové čisté konto, já toho příliš neměl. Mnoho šancí obránci zlikvidovali, takže klobouk dolů před mými spoluhráči.”
16 592 diváků si tak několikrát za zápas zařvalo “Cory! Cory!”. A také posměšek “Heeeenrik” na hostujícího brankáře Lundqvista, který inkasoval čtyřikrát z 19 střel.

“Už jednou jsme to viděli v přátelském zápase,” řekl trenér DeBoer. “Vstoupil do toho a hrál dobře. Myslím si, že ho diváci ocenili. Jsou zvyklí už 20 let, že zde mají skvělé brankáře a já si prostě myslím, že to oceňují.”

“Tito fanoušci byli skvělí už od doby, kdy jsem se sem dostal, ikdyž to byly přáteláky,” řekl Schneider. “Jsem rád, že jsme vyhráli doma poté, co jsme byli dlouhou dobu venku, především proti rivalovi jako Rangers. Jsem si jistý, že šli fanoušci šťastní domů.”

V zápase mezi rivaly chyběli oběma týmům důležití hráči. Devils postrádali Patrika Eliáše (chřipka), Damiena Brunnera (zranění v horní části těla) a Ryanea Clowea (bolest hlavy). Rangers hráli bez Ricka Nashe (otřes mozku), Ryana Callahana (zlomený palec na levé noze) a Carla Hagelina (levé rameno).

Devils uznávají, že hrát proti Rangers je vždy neobyčejné.

“To vždycky hraje roli,” potvrzuje DeBoer. “Jsou naším největším rivalem a aréna je vždycky plná. Je skvělé hrát proti Rangers před plným barákem.”

“Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas v ten správný čas,” řekl Adam Henrique, který dal gól. “Je to skvělé, když usilujeme o první vítězství a získáme ho v takovém zápase. V každém takovém zápase je rivalita. Určitá úroveň intenzity je zde vždycky a myslím si, že nám to pomohlo. Každý se dnes ukázal. Každý hrál skvělý zápas 60 minut.”

Schneider už jednou proti Rangers chytal v přátelském zápase, nyní ale poznal, jak velká je ta rivalita v základní části.

“Upřímně si myslím, že jsme je dnes dostali úplně ze hry,” řekl Schneider. “Myslím si, že jsme je i docela frustrovali. Netuším, jestli to byl ten typický zápas Rangers-Devils. Několikrát jsme byli po odpískáních svědci nějakých pošťuchovaček, ale celkově si myslím, že jsme hráli tak, jak jsme chtěli.”

“Byla to pro nás důležitá výhra, potřeboavli jsme to,” řekl kapitán Bryce Salvador. “Ale důležité je to, jak jsme hráli. Nedostali jsme hloupé góly. To se nám ze začátku sezony stávalo hodně. Dostávali jsme zbytečné góly. Dnes jsme se toho vyvarovali, hráli s pukem správným směrem a byli jsme za to odměněni.”

Ačkoliv Devils prohráli pár dní před tímto zápasem v Ottawě, už zde viděl DeBoer určitá pozitiva.

“Po zápase v Ottawě jsem týmu říkal, že jsme konečně cítil, že to byl krok správným směrem poprvé v sezoně,” potvrdil trenér pro blog Fire & Ice Toma Gulittiho. “Navzdory prvním šesti-sedmi zápasům jsme hráli tak, jak jsme měli, abychom byli úspěšní. Cítil jsem, že kdybychom hráli podobným způsobem, mohli bychom být úspěšní – a byli jsme.”

Devils tak nyní v Metropolitní divizi přeskočili Rangers. Není to zatím bůhvíjak skvělé, ale nějak to začít musí.

“Skvělé,” řekl Schneider. “Je to o dost lepší pocit. Je to pouze jedna výhra. Nemůžeme si nad tím sednout a říct si, ‘Výborně, vypracovali jsme to.’ Musíme to udržet a hrát tak po celou dobu a potom bychom mohli mít hodně úspěchů.”

V kabině tak po zápase místo mračení a sklopených hlav byly k vidění konečně úsměvy a spousta zábavy. Aneb výhra nad rivalem po nevydařeném startu …

“Příjdete do šatny a kluci se smějou, baví se,” řekl Henrique.

“Výhru jsme samozřejmě potřebovali,” ví Salvador. “Ale způsob, jakým se na to díváme není o tom, že bychom něco zmírňovali, ale hrát takto 60 minut je naším stylem. Prošli jsme si určitou sérií, kterou už nechceme opakovat.”

Kdyby Eliáš a Brunner dnes byli v sestavě, nehrál by ani Loktionov, ani Olesz. Ruský útočník dal gól, když dorazil v 8. minutě střelu Volchenkova.

Olesz zase zaznamenal asistenci při gólu na 2:0. Oba dva se tak na výhře významně podíleli.

“Kluci dobře zabojovali u mantinelu, což je něco, o čem jsme na začátku sezony mluvili,” řekl Adam Henrique. “Olesz skvěle nahrál a propasíroval puk. Viděl jsem obránce (Marca Staala), že se mě snaží chytit, kdybych nestřílel. Ale já vystřelil. Ta střela byla pěkně silná.”

Olesz dobře zapracoval i u gólu Rydera na 3:0 v přesilové hře, když clonil před brankářem.

“Na začátku sezony jsme mluvili o naší důkladnosti a jak jí používat,” vzpomíná trenér Devils. “Máme za sebou sedm zápasů a dva nebo tři hráči do toho úplně pronikli. To je něco, co by mělo být konstatní po celý rok a ti kluci by to tak měli zachovat.”

DeBoer je s výhrou pochopitelně spokojený.

“Je to skvělý pocit. Jsem rád za ty hráče. Oni se dlouho snažili. Tvrdě pracovali. Pravděpodobně si něco takového zasloužili už dříve. Nevzdali to. Stále pracovali a byli za to odměněni.”

16 592 diváků bylo přítomno v Prudential Center – bylo nahlášeno, že je vyprodáno, což je ale zvláštní z dvou důvodů. Za prvé – v minulé sezoně bylo vyprodáno při návštěvě 17 625. Za druhé – v prvním domácím zápase bylo v hledišti 16 624 diváků (o 32 více, než v zápase s Rangers) a nebylo ohlášeno, že bylo vyprodáno.

Pokusíme se pro vás zjistit, proč tomu tak je a z jakého důvodu klesla kapacita v aréně o více než tisíc diváků.

Týmy zaznamenaly pouze 41 střel (Devils 19, Rangers 22), což je dokonce méně, než měli Devils jako samotný tým v Ottawě.

Práci měli během zápasu i doktoři. Salvador měl po hitu problémi s kyčlí, Gionta a Bernier takžé v průběhu utkání odešli do kabin předčasně.

Kapitán Devils byl ale poté v dobré náladě. V ten moment to vypadalo poměrně vážně, hit od Beniota Pouliota byl poměrně tvrdý.

Salvador řekl, že to bylo velmi bolestivé.

“Určitě,” potvrzuje. “Ale to je hokej, jak by řekl Volchie (Anton Volchenkov také umí rozdat velmi slušné hity). Když vás to nebolí, nehrajete.”

Salvadora bolela kyčel. Dlouho po tom hitu ležel na ledě, než mu do kabin pomohl Stephen Gionta a Anton Volchenkov.

“Bolela mě pouze kyčel,” řekl Salvador na otázku, jestli se nebál otřesu mozku.

Ve druhé třetně se vráti na led a dokončil zápas. Dokonce zaznamenal asistenci.

“Máme tu dobré doktory,” řekl kapitán New Jersey. “Zabralo to nějaký čas a bolest po chvilce odezněla i se stuhlostí a podobnými věcmi. Já jsem cítil, že mám sílu a můžu hrát. Takže jsem se do zápasu vrátil.”

Trenér jeho návratem až tak překvapený nebyl.

“Nebyl jsem překvapený, protože ho znám,” řekl DeBoer. “Je to bojovník.”

Centr Stephen Gionta se po zápase taktéž cítil v pořádku. Během utkání ale odstoupil poté, co zblokoval střelu Dana Girardiho.

“Trefilo mě to do vnější části kolena,” vzpomání Gionta. “Nic vážného, jenom taková impulzivní bolest.”

Bolest umocnilo to, že Gionta padl na led poměrně zvláštním způsobem a trefilo ho to v nepříjemné pozici.

“Způsob, jakým jsem do té střely padl, byl poměrně nešikovný,” ví Gio. “Nevím proč. Jen jsem se snažil zlokovat tu střelu tak nejlépe, jak jsem mohl.”

Zranění utrpěl i Steve Bernier. Poté, co byl trefen pukem v polovině první třetiny, měl na bradě 13-14 stehů.

“Trefilo mě to do pravé části obličeje,” vzpomíná Bernier. “Bylo to poměrně šokující. Ale víte co? Když hrajete takový zápas, nevnímáte to. Bolí to, víte, že se něco stalo, ale tolik to necítíte.”

Bernier se na začátku druhé třetiny vrátil a zaznamenal čtyři střelecké pokusy. To bylo nejvíc z celého týmu, která vystřelil na bránu Henrika Lundqvista devatenáctkrát.

“Nebylo to zlomené nebo tak něco,” řekl Steve Bernier. “Jenom roztrhlé. S tím moc udělat nemůžete. Je to součást hry.”

DeBoer řekl, že zranění Damiena Brunnera, který tento zápas nehrál, není příliš vážné. Více informací k tomu neměl.

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?