Peklo / Hlavní zprávy / Po dvaceti zápasech už to s Devils vypadá lépe

Po dvaceti zápasech už to s Devils vypadá lépe

Po výhře 4:1 nad Pittsburghem je situace v organizaci Devils mnohem lepší, než byla ze začátku sezony.

Důvod je prostý – zlepšily se herní výkony, dostavily se i výsledky. Z posledních 6 zápasů mají Devils bilanci 4-1-1 a v tabulce mají celkově 19 bodů s bilancí 7-8-5.

Tabulka Metropolitní divize tak vypadá následovně:

tabulka

Páté místo sice není bůhvíjak skvělé, ale Devils prokázali velké zlepšení. V posledních 10 zápasech mají bilanci 6-3-1, zatímco v první desítce měli 1-5-4. To je opravdu výrazný pokrok.

“Je to pro nás důležité,” řekl Martin Brodeur pro deník The Record. “Samozřejmě chceme mít alespoň padesátiprocentní úspěšnost a od toho se odrazit. Ještě tam ale nejsme. V posledních dnech se střídaly výhry a prohry a nyní už nám (k té bilanci) chybí pouze jedna výhra, takže jí snad získáme a od toho se nadále odrazíme. Měli jsme těžký start, ale v posledních pěti-šesti zápasech to bylo velmi dobré.”

Poloviční úspěšnosti (poměr výher a proher) mohli Devils dosáhnout už v zápase s Kings, ten ale prohráli 0:2.

“(V pátek) jsme tu možnost zmeškali,” ví Jaromír Jágr. “Máme několik šancí na výhru v zápase, ale jeden smolný odraz, špatná akce, která by se nikdy stát neměla, nás stojí zápas. Byli jsme blízko 50% úspěšnosti i se špatným startem, který jsme měli. Jsem ale rád, že jsme se vrátili. Byl to (s Penguins) divizní zápas, takže byl více důležitý. Kdybych si měl vybrat mezi výhrou nad L.A. či nad Pittsburghem, vybral bych si Pittsburgh.”

Z posledních 13 utkání s Penguins v Prudential Center mají Devils velmi slušnou bilanci – 11-2-0. Opět se tak jednalo o velmi důležitou výhru, která by Devils měla pomoci na nadcházejícím tří-zápasovém tripu (více v rozpisu).

“Chystáme se na těžký trip, možná nejtěžší v roce,” je si toho vědom trenér Peter DeBoer.

Stále není rozhodnuto o brankářské trojici, která bude reprezentovat Kanadu na Olympiádě v Soči. Jedno z jmen, o kterých se spekuluje v souvislosti s tímto postem je Marc-Andre Fleury. Ten i přes prohru s Devils má ve statistikách velmi dobrá čísla – 91,8% úspěšnost zákroků, 2,06 průměr obdržených branek.

Ale i Brodeur má dobrou formu. Ten ale příliš velký zájem nejeví.

“Prosím ne,” směje se. “Prosím ne.”

Brodeurovi je 41 let. Byl na olympiádě již dvakrát při kanadském zlatu (2002 a 2010), takže je naprosto pochopitelné, že i on by raději viděl někoho mladšího v brance.

Jenže třeba právě jeho zkušenosti by mohly rozhodnout o jeho povolání, alespoň do pozice třetího brankáře.

Momentálně má 91,9% úspěšnost zákroků a 1,98 průměr obdržených branek. K tomu dvě čistá konta. Pouze jediný kanadský brankář, který odchytal minimálně polovinu z odehraných utkání, má nižší průměr obdržených branek – Josh Harding z Minnesoty.

Brodeur v posledních sedmi zápasech vychytal šest výher. A statistiky má z této sedmice taktéž výtečné – 96,4% úspěšnost zásahů a 0,84 průměr obdržených branek.

To jsou velmi dobrá čísla, která musí zaujmout snad každého. Ale Brodeur říká, že momentálně o Olympiádě nepřemýšlí.

“Pouze se zde snažím vyhrávat zápasy, bavit se a cokoliv se stane v prosinci se stane,” řekl Brodeur s narážkou na termín 31.12., kdy se budou uzavírat soupisky pro Olympiádu. “Všichni víme, že tam musí jet pouze hráči, kteří mají formu. Pokud se mě zeptají, budu rád, ale nehledím po tom. To není ten důvod, proč hraji dobře. Chci hrát dobře pro sebe a pro mé spoluhráče.”

V zápase s Pittburghem taktéž zazářil jiný veterán – Jaromír Jágr. Ten dal dva góly (druhý byl do prázdné branky). Zatím není ani unavený a doufejme, že mu tato forma vydrží.

“Pracuji příliš tvrdě na to, abych se unavil,” řekl Jágr. “Mé tréninky jsou těžší než zápasy, takže se během utkání nemohu unavit. Jednou, až bude můj trénink lehký, asi se během zápasů unavím. Pracuji tvrdě. Klíčové je zůstat zdravý, protože pokud jsem zdravý, můžu trénovat tvrdě.”

Jágr s 16 body vede produktivitu Devils. Pokud by to takhle pokračovalo, tak vzhledem k tomu, že je za námi téměř čtvrtina sezony, mohl by Jágr získat třeba 66 bodů.

DeBoer si myslí, že by svou produktivitu mohl klidně udržet. Nezná totiž jediný důvod, proč by tomu tak být nemělo.

Brodeur a Jágr mají oba 41 let, přesto patří mezi opory klubu.

“Je to poměrně skvělé,” řekl Brodeur. “Myslím, že je dobré, když si užíváte hraní hokeje. A pokud bychom to mi v našem věku tak neměli, bylo by to velmi, velmi těžké. Já a Jags, kdokoliv by vám to řekl, jsme okolo toho velmi rádi.”

23 let poté, co byli oba draftováni v prvním kole draftu NHL, jsou oba spokojení, že jsou spoluhráči.

“Už od prvního dne, co jsme začali hrát spolu, si to užíváme,” řekl Jágr. “Pouze jsme měli těžký start. Myslím, že máme dostatečně dobrý tým na to, abychom porazili každého. Občas se ale moc nadřeme na góly. Musíme se ale zlepšit v přesilovkách – musíme dát Zubieho (Dainiuse Zubruse) na přesilové hry – pak budeme těžký tým k poražení.”

Zubrus byl taktéž klíčovým hráčem v zápase s Pittsburghem. Na první gól sice asistenci neměl, ale výrazně se na něm podílel. Napadal totiž Krise Letanga, kterého donutil k chybě. Pak z toho dal Andy Greene úvodní branku.


První gól Devils v zápase s Pens – Zubrus napadá obránce Letanga

I před gólem Adama Larssona byl důležitou postavou – vyvezl puk z obranného pásma až do útočného, kde ho následně předal Zajacovi.


Druhý gól Devils v zápase Pens – Zubrus vyvezl puk z obranného pásma

A před třetím gólem opět odvedl skvělou práci. Odzbrojil o puk obránce Letanga, předložil ho Jágrovi a šel s ním slavit.


Třetí gól Devils v zápase s Pens – Zubrus odzbrojil o puk Krise Letanga

“Byl dobrý, ale nebudeme ho zase tolik chválit,” říká s úsměvem Jágr. “On už má dostatek sebedůvěry. Nebyl nejslabším článkem zápasu, takhle to řekněme. Byl dobrý.”

Lajna Zubrus-Zajac-Jágr byla na ledě při všech gólech. Prokázala tak velmi brzy dobrou sehranost.

“Nevím, jak se hráči vzájemně doplňují,” řekl DeBoer. “Zubie je urostlý hráč a vytváří prostor pro ostatní, Jags je někdo, kdo chce mít puk a pokud má trochu prostoru, tvoří akce. Nevím, jak to může fungovat, ale nebudu nad tím přemýšlet.”

Kromě nepříliš vydařeného úvodu (3:10 na střely v první třetině pro Pittsburgh) nebyl DeBoer spokojený ještě s jednou věcí – s častým vylučováním. V posledních pěti utkáních hráli Devils v početní nevýhodě 24krát.

“V posledním půltuctu zápasů jsme byli často vylučováni,” řekl trenér DeBoer. “V tomto ohledu musíme odvést lepší práci. Ikdyž jak jsem říkal, naše oslabení byla velmi dobrá a to hlavně díky brankáři.”

Přesilovky se taktéž příliš nedaří. V zápase s Pittsburghem měli Devils 3, včetně čtyřminutové po vyloučení Crosbyho.

“Přesilovky nebyly dobré,” ví DeBoer. “Vytvořili jsme si dvě nebo tři šance, ale puk přeskočil v posledních chvílích hokejku. Něco se mi na tom líbilo, ale (přesilovky) mají rozhodovat zápasy. Mohli jsme ukončit zápas už v té čtyřminutové přesilovce.”

V posledních 28 přesilových hrách (z devíti utkání) skórovali Devils pouze dvakrát.

Tak doufejme, že i v tomto ohledu se Devils zlepší, stejně jako se zlepšily výsledky.

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?