Peklo / Hlavní zprávy / Jágr gólem v prodloužení rozhodl o výhře Devils a vyrovnal rekord

Jágr gólem v prodloužení rozhodl o výhře Devils a vyrovnal rekord

Gól Jaromíra Jágra v prodloužení rozhodl o výhře nad Los Angeles, v historických tabulkách vyrovnal dva hráče.

Ryan Carter řekl, že by se mělo “děkovat hokejovým bohům.” Pokud by se ale někomu mělo děkovat, rozhodně nelze opomenout skvělý výkon brankáře Schneidera a rozhodující branku, kterou vstřelil Jaromír Jágr.

“Myslím, že s nimi mluvil,” řekl Carter po zápase deníku The Record. “A já se asi přidám, protože jemu to vyšlo.”

Jágr vstřelil gól přímo v polovině prodloužení poté, co převzal pas od Marka Židlického a stahovačkou překonal Bena Scrivense.


Jágrova rozhodující branka v duelu s Kings

Pro Jágra to byl 18. gól v prodloužení v kariéře. Taktéž se jednalo o 121. vítěznou branku v NHL, čímž vyrovnal rekord Gordieho Howea. A dokonce se jednalo o 690. branku v NHL celkově, díky které dohnal na devátém místě Maria Lemieuxe.

“Je to důležitý gól, zvláště v prodloužení,” ví Jágr. “Moc takových gólů v prodloužení nestřílíte, především proti takovým dobrým týmům.”

Ne každý den se vám podaří vyrovnat rekord Gordieho Howea, což Jágr moc dobře ví.

“Chybí mi ještě jeden k tomu, abych ho překonal,” řekl český útočník. “Mr. Hockey (Gordie Howe) byl pravé křídlo jako já. A hrál do 50, takže mi ještě zbývá devět let.”

A vyrovnat v tabulce střelců NHL Maria Lemieuxe pro Jágra znamenalo mnoho. Od něj se podle svých slov hokej naučil. Před 23 lety byl Jágr v Pittsburghu jako osmnáctiletý nováček a právě Lemieux ho vzal pod svá křídla.

“Ve skutečnosti jsem neměl šanci vidět Waynea (Gretzkyho) během 200-bodové sezony v Edmontonu,” řekl Jágr. “Když jsem přišel do ligy, hrál jsem s Mariem, takže on byl ten, ke kterému jsem vzlížel. Vím, že Wayne měl všechny rekordy, ale já měl věší příležitost sledovat Maria. Mohl jsem ho vidět každý den na tréninku. Měl velký vliv na hru, jakou hraju. Mnoho věcí jsem se od něj naučil.”

“Není moc hráčů, co si zahraje s nejlepším hráčem na světě, takže všem dětem řeknu, že když máte šanci jít do ligy a hrát s nejlepším hráčem na světě, sledujte ho, protože se toho můžete mnoho naučit. Měl jsem velké štěstí vidět ho v tom nejlepším.”

Jágr si taktéž uvědomuje, že Lemieux by měl ve své kolonce mnohem větší čísla, kdyby ho nezbržďovala zranění. Lemieux odehrál celkem 915 zápasů, zatímco Jágr 1412.

“Vyrovnal jsem ho, ale on hrál (o 497) utkání méně, než já,” ví Jágr. “Je to pouze číslo. Nehrál příliš zápasů, Kdyby hrál stejně zápasů jako já, měl by 2500 bodů a pravděpodobně 900 gólů.”

Velkým hrdinou byl, jak jsme psali výše, brankář Cory Schneider. Nebýt jeho, tak zápas vůbec nemusel dojít do prodloužení.

Po dvou třetinách vedli totiž Kings na střely 27:5! Tento velký nepoměr ale nakonec o ničem nerozhodl, protože se oba týmy prosadily jednou až ve třetí třetině. Celkově to bylo na střely 35:15.


Carterův gól, který poslal Devils do vedení 1:0

“Přehráli a přestříleli nás,” uznal Jágr. “Ale Cory byl excelentní. Držel nás v zápase, především v první třetině. Prostě se nám nedařilo a oni jsou hodně dobrý tým. Nic vám nedají zadarmo, takže to pro nás bylo velmi těžké. Mohli jsme prohrát i 5:0.”

Devils hráli ve Staples Center naposledy v roce 2012 ve finále Stanley Cupu, kdy zde prohráli 6:1 v šestém zápase a sledovali, jak Kings přebírají Stanley Cup. Kdyby Schneider nepodal tak skvělý výkon, mohl být výsledek dost podobný.

V první třetině to bylo na střely 14:2. A ve druhé to nebylo o moc lepší, 13:3.

“Myslím, že bude správné to označit za vítězství brankáře, ale tak jako tak to bereme,” řekl trenér DeBoer. “Víme, že máme dva skvělé brankáře a něco takového od nich očekáváme. Byl jsem rád za Schneidse. Čekal na výhru. … V podstatě to vzal na sebe.”

Devils tak vyhráli třetí zápas v řadě, což se jim naposledy povedlo na začátku února v minulé sezoně (tehdy vyhráli pět zápasů). Nyní tak mají na svém kontě více výher (9), než porážek (8).

“Občas musíte nalézt způsob, jak vyhrát takovéto zápasy,” řekl brankář Schneider. “Naštěstí jsem se dnes cítil dobře a pomohl nám. Neodešli jsme.  Ve třetí třetině jsme se dostali do hry a dali první gól a poté rozhodli v prodloužení. Pokud chceme porážet týmy jako L.A. a Anaheim, musí každý makat tvrdě. Myslím, že jsme to tak ve třetí třetině provedli.”

Do této doby měl Schneider na svém kontě jedinou výhru. Kdykoliv byl v brance, týmu se vůbec nedařilo. Alespoň to tak bylo v poslední době.

“Bylo to nešťastné,” řekl Ryan Carter. “Pořád se za něj cítím špatně. Během jeho zápasů jsme ho moc nepodpořili góly. Chytal skvěle. Opět jsme dali jen jeden a on chytal tak neuvěřitelně, že nás udržel v zápase. Nemyslím, že můžeme číci, že jsme pro něj vyhráli. To on to vyhrál pro nás.”

Po dvou třetinách, které naprosto ovládl domácí tým, bylo skóre 0:0. Poté první branku v zápase vstřelil práce Carter, který se obtočil okolo Martineze a bekhendem překonal Bena Scrivense. To byla teprve sedmá střela Ďáblů v zápase.

O minutu a pět sekund později ale Králové vyrovnali. V přečíslení 2 na 1 vystřelil Kopitar, puk vypadl brankáři Devils z paže a Justin Williams dorazil puk do branky. A to se jednalo o již 30. střelu Kings v utkání.


Vyrovnávací gól Los Angeles, který vstřelil Justin Williams

“Myslel jsem, že jsem to měl dobře přečtené,” popisuje Schneider branku Kings. “Tušil jsem, kam půjde. Akorát jsem ho (ten puk) nezmáčkl dostatečně. Bylo to poměrně frustrující získat vedení a po chvíli ho ztratit.”

Na otázku, jestli Jágr pošle svou hůl, kterou vyrovnal rekord, do Síně Slávy, odpověděl kladenský rodák následující:
“Musím jí použít v dalším zápase. Je to vlastně velmi dobrá hokejka. Měl jsem s ní mnoho štěstí.”

A kde by Devils byli bez Jágra, který má 18 bodů ve 22 zápasech?

“To nevím. A nechci o tom ani přemýšlet,” řekl trenér Peter DeBoer. “Jeho podíl je velmi důležitý. Především kvůli zraněním, které jsme měli. Eliáš, Clowe a další. Je pro nás klíčovým hráčem.”

Zdroj: Fire & Ice Blog Toma Gulittiho, reportéra deníku The Record

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?