Peklo / Hlavní zprávy / Brodeur uznává, že to v Montrealu bude po smrti jeho otce jiné

Brodeur uznává, že to v Montrealu bude po smrti jeho otce jiné

Ďábly dnes čeká utkání v Montrealu, v brance by měl stát Martin Brodeur, jehož otec právě v kolebce hokeje před několika týdny zemřel.

Poprvé po téměř dvou desítkách sezon v NHL to bude pro Brodeura něčím vyjímečný zápas. Devils v noci z pondělí na úterý hrají od 1:30 v Montrealu.

Pokaždé, když sem Devils zavítali, okamžitě Denis Brodeur (Martyho otec) sebral fotoaparát a šel na stadion. Až na poslední dvě sezony, kdy měl rakovinu a musel tak sledovat zápas pouze v televizi.

26. září Denis Brodeur zemřel ve věku 82 let. Každý fanoušek s Brodeurem soucítil. I fanoušci největších rivalů. Smrt jeho otce nezasáhla tedy pouze rodinu Brodeurů a jejich příbuzné, ale zkrátka celý hokejový svět.

“Můj otec toho zde zažil hodně, takže to určitě bude odlišné, než když byl naživu,” uznal Brodeur před zápasem v Montrealu. “Ale tak to prostě je. Když se k vám blíží puk, už nad tím tolik nepřemýšlíte,” dodal v rozhovoru pro deník The Record.

Pro Brodeura i jeho otce byl zápas v Montrealu vždy vyjímečný. Denis byl dlouholetým fotografem Canadiens.

“Vždy seděl na stejném místě, takže to bude poněkud odlišné,” ví Martin Brodeur.

Jeho otec už ale v minulé sezoně na zápasy nemohl. To právě kvůli nemoci, které nakonec podlehl.

“Je rozdílné, když jste nemocní a když už tu nejste,” řekl Brodeur s tím, že to určitě bude vnímát jinak.

Téměř pokaždé, když Marty do Montrealu zavítal, chytal dobře. Ve 29 zápasech zde vychytal 19 výher s průměrem obdržených branek 1,62 a úspěšností zákroků 94,1%. K tomu přidal pět čistých kont. To vše v Bell Centre, předtím ale do roku 1996 hráli Canadiens v Montreal Forum, kde Martin chytal šestkrát.

Nejvíce si pamatuje, když 8.12.1993 navštívil Montreal poprvé. Devils zde vyhráli 4:2.

“Předtím jsem ve Forum (Montreal Forum – stará aréna Canadiens) bruslil pouze jen tak s tátou,” vzpomíná Brodeur. “Nikdy jsem tu předtím nehrál opravdový hokej, takže to pro mě a mého otce, který pořizoval obrázky, bylo vyjímečné.”

14.3.2009 zde při výhře 3:1 vychytal 551. výhru v kariéře, čímž vyrovnal rekord Patricka Roye. To byl Denis taktéž v hledišti.

19.9.2012 po další výhře 3:1 Devils v Montrealu Martin zjistil, že jeho otec podstoupil dva dny předtím operaci, kdy mu odebrali nádor na mozku. Kvůli tomu zmeškal zápas, protože byl stále v nemocnici.

Poté už svého syna v Bell Centre chytat neviděl. Nemohl, byl nemocný a tak koukal pouze z televize. Naposledy viděl Brodeur svého otce 23.9. před přípravným zápasem s Montrealem. Ten den byl se svým otcem v nemocnici s vědomím, že to může být poslední den, kdy ho vidí. A také byl.

“Věděli jsme, že už to je pouze otázka času,” vzpomíná Martin Brodeur.

Už v tu dobu měl jeho otec problémy s komunikací, ale zápas v nemocnici poslouchal a zajímal se o výsledek.

“To mi řekla má sestra,” řekl Brodeur.

Tři dny poté Denis zemřel. Brodeur se v ten den za ním chtěl vrátit, ale už to nestihl. Před přátelským zápasem mezi Montrealem a Ottawou bylo v Bell Centre puštěno vzpomínkové video i s minutou ticha.


Vzpomínkové video i s minutou ticha pro Denise Brodeura

“Nemuseli to dělat. To, co pro něj udělali, mě zaskočilo,” uznal Martin. “Bylo to pozoruhodné.”

Na jeho pohřeb přišli i bývalí hráči Canadiens jako Henri Richard a Pierre Bouchard. Byl zde i trenér Montrealu Michel Therrien.

“Starší hráči měli dříve s médii mnohem jiné vztahy, než nyní,” ví Brodeur. “Především u fotografů je to jiné. On znal několik hráčů osobně, proto si v Montrealské historii vysloužil tolik respektu.”

Včera se byl Martin podívat v Blainville na svého syna. Ten zde s týmem Gatineau Olympiques vychytal výhru 5:4 po nájezdech, přispěl k tomu 23 zásahy. V nájezdech vychytal oba střelce (Jevpalovse a Hindse).

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?