Peklo / Hlavní zprávy / Gelinas a Janssen výrazně pomohli k výhře Devils nad Rangers

Gelinas a Janssen výrazně pomohli k výhře Devils nad Rangers

Eric Gelinas a Cam Janssen výrazně pomohly Ďáblům k výhře na ledě New York Rangers.

Nováček Eric Gelinas v prodloužení rozhodl o výhře Devils. Vítězný gól proti největšímu rivalovi v Madison Square Garden, to je opravdu něco!

“Kromě mého prvního gólu asi největší v kariéře,” řekl o své trefě Eric Gelinas. “Byl to skvělý pocit.”

Rangers vyrovnali 21,3 sekund před koncem, když byl na trestné Travis Zajac za zdržování hry (vyhození puku mimo hřiště). Autorem branky byl Chris Kreider.

“Díky bohu Gellymu a naší přesilovce – zachránilo mě to,” řekl Zajac.

Díky výhře mají Devils proti Rangers skvělou bilanci. V této sezoně ze 3 zápasů vyhráli třikrát.

22-letý Gelinas odehrál v této sezoně za Devils 22 zápasů. Ale udělal dojem tak obrovský, že tráví mnoho času na ledě – chodí i na přesilové hry, na kterých je díky své tvrdé střele užitečný. A šel i na tu v prodloužení, kdy byl vyloučen Ryan Callahan.

“Bylo to opravdu jednoduché,” řekl o svém rozhodnutí trenér DeBoer. “Chtěli jsme po Gelinasovi aby vystřelil a po Bernierovi, aby clonil brankáři. Nic složitého.”

A podobně to dopadlo. Gelinas promptně vystřelil po přihrávce Eliáše a puk skončil za Henrikem Lundqvistem.

“(Ta přihrávka) šla tam, kam měla a mně stačilo jen dopravit puk do branky,” řekl Gelinas. “No a padl z toho gól.”

“Musím se pokusit být trpělivý a čekat na tu střelu,” říkal si v době akce Henrik Lundqvist, brankář Rangers. “Nevím, jak to tam prošlo. Myslel jsem, že jsem to chytil. Ačkoliv jsem toho moc neviděl, měl bych být schopný to pochytat.”

3 góly, 9 asistencí. Taková je momentální bilance tohoto obránce. Nováčka. Pozoruhodné.

“Ofenzivně nehraje tak, jakoby hrál (teprve) 20 zápasů,” chválí svého spoluhráče Eliáš. “Dodává nám ofenzivní sílu a jeho střela je pokaždé hrozivá.”

A pochvalu na Gelinase našel i Jágr. A od takového hráče, budoucího člena hokejové Síně Slávy, je to určitě hezké slyšet.

“Byl na farmě, pak dostal možnost hrát a chopil se jí na 100 procent,” řekl Jágr. “Je to skvělý vzor pro mladé hráče, kteří musí být připraveni na to, že dostanou šanci. On jí dostal. Někteří hráči to zahodí, ale on jí využil.”

“Pokud to tak bude pokračovat, mohl by v téhle lize být superstar.”

Ale Jágr ihned poté dodal, že Gelinas není jediným talentovaným mladíkem v defenzivních řadách Devils. Zmínil i Jona Merrilla a Adama Larssona, kteří rovněž podávají dobré výkony.

“Jsem s naší obranou opravdu spokojený,” řekl český útočník, který proti Rangers asistoval u dvou branek, včetně té vítězné. “Způsob jak hrají, způsob, jak zacházejí s pukem. Tři týdny po začátku sezony jsem nečekal, že to tak bude. Jsem velmi šťastný za to, jak hrají.”

“Dost nám to usnadňují. Drží puk v útočné třetině. Nenahazují ho pouze na mantinely. Tvoří, posílají křižné přihrávky. To jsme předtím nikdy nedělali. Jsou perfektní.”

Další hráč, který si zaslouží velkou pochvalu, je Cam Janssen. Právě on dal první gól Ďáblů v zápase a zahájil tak obrat ze stavu 0:2.

Janssen bruslil před branku, kde bruslí dorazil do branky střelu Tima Sestita, který převzal předtím pas od Martina Brodeura. Janssen ale puk nekopl s úmyslem, což podle pravidel vedlo k tomu, že gól platil.

Janssen si tím byl od začátku jistý.

“Opět se mi zatemnilo,” řekl Janssen o radosti, kterou měl po gólu. “Ale po gólu jsem moc neslavil, protože jsem byl opravdu nadšený, ale (nejistý). Víc jsem jásal, když jsem se dozvěděl, že to platí. Ale věděl jsem, že mi ho nevemou.”

Janssen poděkoval i Brodeurovi za to, že celou akci začal dlouhým pasem na Tima Sestita. Broduer ale uznal, že to byla zprvu chybná rozehrávka, protože kdyby puk nehrál, byl by to icing.

Když Janssen viděl volný puk před bránou, snažil se pouze co nejrychleji zabrzdit, nikoliv kopnout puk do branky.

“Bylo to poněkud přehnané zabrždění,” věděl Janssen. “Chtěl jsem se upřímně ujistit, že pouze zabrzdím a ten puk nekopnu, protože jsem věděl, že nemám šanci položit hokejku (a zakončit normálně).”
Byl to Janssenův třetí gól v 16 zápasech v této sezoně. Předtím dal stejný počet branek za 312 zápasů. To je, docela, pokrok pro tohoto bitkaře.

“Odvádí pro nás dobrou práci,” chválí ho trenér Peter DeBoer. “To je důvod, proč hraje. Posadili jsme některé dobré hráče, aby on hrál. Dostává svůj čas na ledě. Vzhledem k okolnostem jsme věděli, že budeme potřebovat takovýto příspěvek. Získali jsme ho od Janssena, od čtvrté lajny a (obránce) Petera Harrolda, který byl podle mě excelentní.”

“Potřebovali jsme energii a od těchto hráčů jsme jí získali.”

Jágr Janssenův přínos ocenil stejně, jako ten Gelinasův. Od jeho povolání totiž těží maximum ze svých možností.

“Prvních 10 zápasů jsme moc dobře nehráli. Pak byli oba povoláni, dostali se do sestavy a byo to jiné,” chválí Jágr. “Vzal svou šanci (Janssen). Dostal příležitost a většinu zápasů odehrál dobře a je přínosem.”

Janssen odehrál proti Rangers 5 minut a 20 vteřin, ale jak Jágr řekl, vytěžil ze své možnosti maximum.

Janssen v týmu samozřejmě působí i jako ochránce svých spoluhráčů. To prokázal při střídání před svým gólem, kdy se jel pomstít za Patrika Eliáše proti Justinu Falkovi.

Janssen řekl, že pohrozil Falkovi, aby už to neopakoval. Věděl, že by se Patty klidně bránil sám, ale jeho úloha je bránit ho.

Eliáš si toho vážil.

“Neviděl jsem to, protože to prostě přišlo a pak už jsem ho (Janssena) jen viděl křičet,” řekl Eliáš. “(DeBoer) ho samozřejmě viděl, tak proto ho nasadil. Ale řekl jsem mu, že to bylo v pohodě. Nebylo to nic zákeřného od (Falka). Prostě jsme jen šli do souboje.”

Brodeur měl na prvním gólu velký podíl asistencí. Byla to pro něj 43. v kariéře. Brodeur dal taktéž v základní části dvě branky (a jednu v play-off), díky čemuž má celkově 45 bodů. Je tak s Patrickem Royem na třetím místě v bodování brankářů. Vedení drží Tom Barrasso, který měl bodů 48.

Brodeur a Janssen měli v minulosti soutěž o to, kdo bude mít více bodů v sezoně. Momentálně je ale šťastný za to, že Janssen dává góly.

“Pomohlo nám to,” řekl Brodeur o gólu, který dal právě Janssen. “Byla to ale zprvu moje chyba, že jsem to hrál. Měl to být icing a já si to neuvědomil. Proto po tom šli všichni hráči Rangers.”

Janssen po zápase vtipkoval, že je naštvaný z toho, že má Brodeur asistenci na jeho gól.
“Jsem z toho velmi rozhořčený, asi mě z toho klepne. Jeho přihrávka prošla na Timmyho (Tim Sestito) hokejku a já nevěděl, jak to udělá. Ale vyšlo to. Timmy to zahrál dobře. Odehrál dobrý zápas, mohli jsme dát i více branek.”

Zdroj: Blog Fire & Ice Toma Gulittiho, nhl.com


Sestřih zápasu New York Rangers 3:4pr. New Jersey Devils

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?