Peklo / Hlavní zprávy / Vítězství nad Dallasem zařídil především Schneider s Ryderem

Vítězství nad Dallasem zařídil především Schneider s Ryderem

Ďáblové v noci na dnešek porazili na domácím ledě Dallas Stars 1:0. Zasloužili se tedy o to především brankář Cory Schneider a střelec jediné branky, Michael Ryder.

Příběh Coryho Schneidera v této sezoně známe snad všichni. Pokaždé, když byl v brance, měli Devils problémy se střílením gólů. Velmi často dali totiž maximálně jeden (desetkrát z jeho dvaceti startů – i se zápasem proti Dallasu). Ikdyž to tak bylo, vždy sváděl brankář vinu na sebe. Říkal, že se má snažit týmu pomoct k tomu, aby vyhrál 1:0, než aby prohrál 2:1.

Tentokráte se mu to povedlo. Proti Dallasu nepustil za svá záda ani jednu střelu. Pochytal jich celkem 26 a připsal si tak třetí čisté konto v této sezoně.

“Byl skvělý,” pochválil ho v rozhovoru pro deník The Record trenér Peter DeBoer. “Opět jsme ho vepředu moc nepodpořili, ale on se s tím už dokázal vypořádat. Prostě musel udržet čisté konto.”

A to přesně dokázal. Skvělý výkon samozřejmě podaly i defenzivní řady, které zblokovaly celkem 18 střel Dallasu. Světlý moment si obránci vybrali především ke konci druhé třetiny, kdy ubránili čtyřminutové oslabení.

“Je skvělé se podílet na výhře,” radoval se Schneider. “Ať už je to 5:4 nebo 1:0, pro mě je důležitá výhra. Nebylo to tak, že by mě zasypali několika střelama. Musím být dobrý v těch momentech, kdy musím. Myslím si, že jako celek jsme si výhru 1:0 zasloužili.”

Schneider tak vychytal teprve šestou výhru v sezoně a druhou z jeho posledních osmi startů.

Výhra  byla velmi důležitá. Ve svých posledních zápasech totiž uspěli i Hurricanes, Flyers a Rangers, tedy týmy, které taktéž bojují o třetí místo v Metropolitní divizi.

“Vypadá to, jako by každý nyní vyhrával,” řekl DeBoer, jehož tým se nyní tak přiblížil na dva body k play-off. “Takže si nemůžeme dovolit ztrácet zápasy. To víme. V šatně máme obrovskou tabulku, na kterou se díváme každý den. Důležitost každého bodu si tak uvědomujeme.”

Ďábly nyní čeká třetí domácí zápas v řadě. Poprvé v sezoně se utkají s Floridou (zápas se hraje ze soboty na neděli). Poté je čeká složitý čtyřzápasový trip, který začíná nedělním (v noci z neděle na pondělí) zápasem v Torontu.

“Na začátku roku jsme měli štěstí, že týmy okolo nás prohrávaly,” uznal Schneider. “Ale nyní začínají hrát dobře. Vždy to začíná okolo Nového Roku, kdy se každý podívá na tabulku a uvědomí si, kde je.”

Ačkoliv původně vládla Východní konferenci spíše Atlantická divize, která jednu dobu měla na postupových místech pět týmů, nyní jsou pozice vyrovnané. Z Atlantické divize by v tuto dobu postupoval Boston, Tampa Bay, Montreal a Detroit. Z Metropolitní divize Pittsburgh, Philadelphia, Washington a Carolina.

“Vím, že mnoho lidí už naší divizi odepisovalo, ale několik týmů odsud hraje dobrý hokej a začíná šplhat tabulkou,” řekl Schneider. “Musíme být jedním z nich.”

Schneider dnes potřeboval zákroky vždy až po určité době. Několik minut totiž v brance mohl pouze stát a sledovat hru, ale poté musel vytáhnout ze svého repertoáru například tři zásahy v řadě. Devils se mu snažili život uklidnit tím, že by přidali další branku, ale brankář Kari Lehtonen podal skvělý výkon a připsal si 33 zásahů.

“Nemyslím si, že jsem hlavním důvodem toho, proč jsme dnes vyhráli,” řekl brankář New Jersey. “Je to zásluha celého týmu. Vytvořili jsme si opět několik šancí a měli mnoho střel. Lehtonen chytal velmi dobře. Byl skvělý, držel je ve hře. Ale během důležitých momentů – například čtyřminutovém oslabení v závěru druhé třetiny – jsme odvedli dobrou práci. I v závěru utkání jsme je dost dlouho drželi v jejich vlastím pásmu. Travis Zajac vyhrál mnoho vhazování, což bylo důležité. To jsou ty věci, které musíte jako tým odvést. Díky tomu tým vyhrává 1:0.”

“Chceme dávat góly, ale myslím si, že je důležité především to, že už víme jak vyhrávat takovéto zápasy, jako dnes 1:0,” řekl Bryce Salvador. “Důležité je to, že jsme se naučili hrát silně defenzivně a vyhrávat o jeden gól, 1:0, 2:1.”

Ryder vstřelil v zápase jediný gól. Měl ale mnoho šancí na další, celkově vystřelil na bránu Lehtonena šestkrát. Svůj gól si schoval do 29. minuty utkání.


Gól Michaela Rydera v zápase s Dallasem

Obránce Eric Gelinas zachytil puk na levé straně a předal ho na Ryanea Clowea. Ten ho nahrál Zajacovi, který obehrál Codyho Eakina a našel volného Rydera před brankou. Ten už Lehtonena dokázal překonat a otevřít tak skóre utkání.

“Pouze se snažíte sjet do prostoru, kde můžete obdržet přihrávku,” řekl Ryder. “Já se snažil najít klidný prostor, což se mi povedlo a Trav mi skvěle nahrál. Já už to pak pouze dopravil do branky.”

Ryder dal patnáctý gól v sezoně a je tak nejlepším střelcem týmu.

“Má talent na to, že je ve správný čas na správném místě v ten správný okamžik v zápase,” chválí si útočníka DeBoer. “Myslím, že jejich lajna byla opět velmi dobrá, stejně jako v zápase proti Philadelphii.”

Poté následovalo to zmiňované čtyřminutové vyloučení. Na trestnou lavici putoval Stephen Gionta. Schneider během tohoto oslabení potřeboval tři zákroky a obránci Devils zblokovali čtyři střely. Díky tomu se tak šlo do kabin za stavu 1:0 po 40 minutách hry.

Velmi dobrou práci odvedli domácí taktéž v závěru utkání. Dallas do žádného většího tlaku nepustili tím, že je drželi ve vlastním obranném pásmu skvělým napadáním. Schneider tak i díky pomoci svých spoluhráčů udržel čisté konto. A za to byli rádi i oni.

“Je skvělé, že získal čisté konto,” netajil spokojenost Salvador. “Měl několik důležitých zákroků. Puk tam několikrát poskakoval a on ho vždy udržel před čárou.”

Nezbývá než doufat, že Devils budou defenzivně pracovat stejně i v dalších utkáních a třeba tomu přidají nějaké branky.

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?