Peklo / Hlavní zprávy / Martin Havlát: “Jsem rád, že budu součástí Devils”

Martin Havlát: “Jsem rád, že budu součástí Devils”

Martin Havlát je nadšený, že se v jednom týmu potká s blízkými kamarády Patrikem Eliášem a Markem Židlickým.

Martin Havlát a Patrik Eliáš spolu několikrát probírali, jaké by to asi bylo zahrát si v jednom týmu. Díky podpisu Havláta 1. července se jim toto přání splní.

Havlát dostal od New Jersey nabídku na roční smlouvu za 1,5 milionu dolarů. Ďáblové doufají, že se vrátí do výborné formy. A třeba i díky Eliášovi, s kterým si skvěle rozumí nejen na ledě, ale i mimo něj.

“Jsem nadšený, že jsem nyní v dobrém týmu, kde znám pár kluků,” řekl Havlát po telefonátu s redaktorem deníku The Star-Ledger, Richem Cherem. “To by mi mohlo usnadnit ty začátky tady.”

Havlát je nejlepší kamarád s Eliášem a blízký přítel s Židlickým. Zná pochopitelně i Jaromíra Jágra a ze San Jose Ryanea Clowea.

Prozradil, že před podpisem smlouvy to vše probral i s Eliášem a Židlickým.

“Jeden z hlavních důvodů je ta příležitost,” řekl. “A samozřejmě také několik českých kluků. To byl také jeden z důvodů. Jsem rád, že příští rok budu součástí Devils.”

Spojení s Eliášem je nejbližší. Žijí blízko sebe (Eliáš v Třebíči, Havlát v Brně), tráví spolu dovolené a navštěvují fotbalové i tenisové zápasy společně. I jejich ženy se spolu hodně přátelí.

“Poprvé, kde jsme spolu hráli společně, bylo v roce 2002 na Olympiádě,” vzpomíná Martin Havlát. “Ale nehráli jsme tam spolu v lajně. Pak jsme hráli na Světovém Poháru 2004 a tam už jsme spolu váleli. Pak na MS ve stejné lajně, a to bylo skvělé. Pak jsme si spolu zahráli při výluce (2004/2005) za jeden tým (za Znojmo).”

“Vždycky jsme byli dobře sehraní. Pokud bych měl vyjmenovat hráče, se kterými jsem byl v průběhu kariéry opravdu sehraný, byl by to Patty. Takže já doufám, že to opět zafunguje. Nevidím důvod, proč by nemělo.”

Havlát ale samozřejmě ještě netuší, jestli spolu budou hrát v jedné lajně, dá se to ovšem předpokládat.

“To záleží na trenérovi,” ví Havlát. “Měl jsem možnost s nim mluvit (v úterý), ale o tomto jsme nemluvili. On tu sehranost uvidí v prvních zápsech. Můžu hrát kdekoliv, stejně jako v posledních letech.”

“Je tu mnoho skvělých hráčů a také mnoho možností poté, co přišel třeba i Mike Cammalleri. Hraje tu právě i Patty, Jaromír (Jágr) a Travis (Zajac). Opravdu nevím, v jaké lajně začnu.”

Havlát prozradil, že měl více možností, ale vybral si právě Devils.

“Po sezoně mi (v San Jose) řekli, že budu vyměněn anebo vykoupen ze smlouvy. Jedno nebo druhé,” popisuje český forvard. “Dalo mi to šanci dostat se do New Jersey. Nyní se snažím neohlížet se zpátky. Snažím se hledět dopředu a soustředit se na můj nový tým.”

Havlát se v nejbližších týdnech chystá v New Jersey poohlédnout po bydlení. Na začátku srpna má v plánu začít trénovat.

A teď trocha statistik Martina Havláta. Rodák z Mladé Boleslavi je považován za odchovance Brna. Poprvé do české ligy mužů nahlédl ale v dresu Třince, a to v sezoně 1998/1999. Povedlo se mu také MS do 18 let, kde v 6 zápasech zaznamenal 6 bodů. I díky tomu si ho v prvním kole draftu, celkově na 26. místě, vybrala Ottawa.

Další sezonu ale ještě strávil v České republice. V dresu Třince nastoupil do 46 zápasů a připsal si skvělých 42 bodů (13+29). Zahrál si nejen na MS do 20 let, ale už i na MS dospělých. A pak už přišla šance v Ottawě.

V nováčkovské sezoně se dokázal probojovat do hlavního týmu Senators, kde odehrál 73 zápasů a připsal si 42 bodů (19+23). V dresu Ottawy strávil nepřetržitě i další dvě sezony.

Na začátku sezony 2003/2004 ale odehrál 5 zápasů za pražskou Spartu, než se opět vrátil do NHL.

Sezonu 2004/2005 v rámci výluky odehrál za tři týmy. Nejdříve si, jak již bylo řečeno výše, zahrál pár duelů ve znojemském dresu s Patrikem Eliášem. Následoval přesun do ruského Dynama Moskva a v závěru do pražské Sparty.

Poté přišla poslední sezona v Ottawě, kde ho potrápilo zranění a odehrál tak pouze 18 duelů + 10 v play-off. Následovaly tři Havlátovy sezona v Chicagu, dvě v Minnesotě a tři v San Jose.

Celkem odehrál Havlát v NHL 748 zápasů v základní části s bilancí 236+343 (579 bodů) a 75 v play-off s bilancí 21+31 (52 bodů).

Nyní tak tohoto 33letého útočníka čeká již páté angažmá v NHL.

Foto: Pavel Mazáč (Deník Sport)

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?