Peklo / Novinky z NHL / TOP 14 centrů NHL

TOP 14 centrů NHL

Přemýšleli jste někdy o tom, kdo je nejlepším centrem NHL? Máme pro vás tabulku TOP 14.

Staré rčení v hokeji zní:  ,,Tým nemůže vyhrát bez dobrého brankáře.”

Nové rčení by mělo být asi takové: ,,Tým nemůže vyhrát bez dobrých centrů.“

Přesto, že kvalitní gólman a neprůchodná obrana stále zůstávají důležitými body, mít centry, kteří umí diktovat hru ve všech třech částech kluziště se stalo v NHL rozhodujícím faktorem.

Na centry se spoléhá při skórování, bránění a  kontrolování puku v střední části ledu. Jak vertikálně, tak horizontálně.Není to tak vzdálené úkolům profesionálních středních záložníku ve fotbale.

Tady je seznam centrů, kteří dovedli své týmy k zisku Stanley Cupu od sezóny 2005-2006 :

Eric Staal, Ryan Getzlaf, Pavel Datsyuk, Sidney Crosby, Jonathan Toews (2x), Anze Kopitar (2x) a David Krejčí (Krejčí a Patrice Bergeron jsou společně 1. ,,C,, jejich týmu). Většina těchto týmů měla také elitního centra číslo 2.

Pro srovnávání přikládáme i seznam gólmanů, kteří stáli za úspěchem svých týmů.Jistě dáte za pravdu, že není tak hvězdný :

 Cam Ward, Jean-Sebastien Giguere, Chris Osgood, Marc-Andre Fleury, Antti Niemi, Tim Thomas, Corey Crawford a Jonathan Quick (2x).

Zvýšení analýzy ve sportu pomohlo určit, jak si libují v tvrdé hře hráči jako Toews, Kopitar a Bergeron.Také nam ukázala, jak neuvěřitelně dominantní dokáže být Sidney Crosby i přes častá zranění a výměny spoluhráčů.

Když chce tým v NHL vyhrát Stanley Cup, musí mít kvalitního centra, dva by byli ideální. Týmy se můžou dostat do playoff i díky ostatním hráčům, ale ten chlap uprostřed se stal v NHL nejcennější měnou.

V NHL je mnoho dobrých centrů, naše tabulka však patří pouze těm, kteří se řadí mezi elitní. Celkem 18 hráčů dostalo alespoň jeden hlas v hlasování o TOP 14. Žebříček je sestaven z hlasů amerických hokejových expertů (Arpon Basu, Brian Compton, Corey Masisak a Dan Rosen)

1. Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins56 bodů (vždy volen jako číslo 1)
2013-14: 36 gólů, 104 bodů, 80 odehraných zápasů

Poslední sezónu vyhrál Crosby svou druhou Hart Trophy.Crosby byl jednoznačnou jedničkou v anketě a nápad, že by mohl vyhrát někdo jiný byl přinejmenším velmi nepravděpodobný.Tento mladý Kanaďan je známou oporou Tučňáků a my se jen můžeme těšit na jeho další výkony v letošní sezóně.

2. Jonathan Toews, Chicago Blackhawks, 51 bodů
2013-14: 28 gólů, 68 bodů, 76 odehraných zápasů

Kdyby byl Crosby nejlepším hráčem světa, tak by Toews byl možná nejlepší celkový hráč. Centr Chicaga vyhrává vysoký počet vhazování a je tedy zaslouženým stříbrným hráčem ankety.

3. Anze Kopitar, Los Angeles Kings, 47 bodů
2013-14: 29 gólů, 70 bodů, 82 odehraných zápasů

Slovinská hvězda v barvách Kings, která si užívá již svůj 2. Stanley Cup za poslední 3 roky.Na Kopitarovi již nestaví pouze slovinský národní tým, ale i Králové. A zdá se, že spojení Kings + Kopitar funguje náramně. V zámoří ho označují jako Toewse v těle Malkina.

 4. Evgeni Malkin, Pittsburgh Penguins, 39 bodů
2013-14: 23 gólů, 72 bodů, 60 odehraných zápasů

Malkin během posledních dvou sezon nebyl, jak bývá zvykem, ,,nezastavitelnou hříčkou přírody,, , ale stále platí, že dokáže vyvolat situace, při kterých si diváci říkají, že tohle dokáže v lize jako jediný.

5. Steven Stamkos, Tampa Bay Lightning, 38 bodů
2013-14: 25 gólů, 40 bodů, 37 odehraných zápasů

Stamkos se těžko zařazuje mezi elitní centry protože jeho dovednosti jsou úplně někde jinde. Kdyby se mu povedlo trochu zlepšit obranu a vhazování, mohl by být číslo jedna hned po Crosbym, možná i lepší. Další možností je, že by Stamkos přesedlal z centra na křídlo. Tím by se okamžitě stal TOP křídelním útočníkem v celé NHL.

6. Patrice Bergeron, Boston Bruins, 33 bodů
2013-14: 30 gólů, 62 bodů, 80 odehraných zápasů

Bergeron vyhrál v sezóně 2013-14 Selke Trophy a je pravděpodobně, že o ni spolu s Toewsem a Kopitarem bude bojovat znovu.Po dva olympijské cykly Kanada nevěřila jeho bruslícím schopnostem, ale v NHL není v této věci více věrohodný hráč.

7. John Tavares, New York Islanders, 29 bodů
2013-14: 24 gólů, 66 bodů, 59 odehraných zápasů

Islanders budou pravděpodobně nejtalentovanějším týmem za který Tavares doposud v NHL hrál. V zahajovací noc mu bude 24 let a má před sebou zřejmě velkou budoucnost. Uvidíme, jak s ní naloží, protože se má stále v čem zlepšovat.

8. Ryan Getzlaf, Anaheim Ducks, 29 bodů
2013-14: 31 gólů, 87 bodů, 77 odehraných zápasů

Getzlaf skončil druhý v sezóně co se týče skórování a dostal svou první Hart Trophy nominaci, ocenění za jeho hru minulou sezónu. On a Corey Perry jsou nejlepší dvojka v  NHL.

9. Claude Giroux, Philadelphia Flyers, 27 bodů
2013-14: 28 gólů, 86 bodů, 82 odehraných zápasů

Poslední dvě sezony byly pro Girouxe velkým zklamáním, stejně jako start sezony 2013-14. Za stavu 1-7-0 pro jeho tým prohlásil, že se dostanou do playoff a on tomu pomůže. Nejen za jeho zlepšené výkony byl nominován na Hart Trophy.

10. Pavel Datsyuk, Detroit Red Wings, 23 bodů
2013-14: 17 gólů, 37 bodů, 45 odehraných zápasů

Když je Datsyuk zdravý, tak se stále jedná o ,,Magic Man-a,,. Kdyby se blížil k 82 odehraným zápasům za sezonu jako jiní, mohl být o několik míst v tabulce výše. Spolu s Henrikem Zetterbergem by stále měli mít co říct.

11. Joe Thornton, San Jose Sharks, 14 bodů
2013-14: 11 gólů, 76 bodů, 82 odehraných zápasů

Thornton zažil další skvělou sezónu. Dokáže naklonit led na stranu jeho týmu jak jen málo hráčů.Kdyby chtěl pryč ze San Jose, řada týmu by o něj usilovala a stála na něj obrovské řady. Nebo by alespoň měla.

12. Tyler Seguin, Dallas Stars, 13 bodů
2013-14: 37 gólů, 84 bodů, odehraných zápasů

Seguinova první sezona u Stars byla neskutečnou bombou. On a Jamie Benn vzkvétali i díky těžké konkurenci. Seguin by mohl být o 5-7 míst výše příští sezónu. Uvidíme, jak se mu bude dařit.

13. Nathan MacKinnon, Colorado Avalanche, 6 bodů
2013-14: 24 gólů, 63 bodů, 82 odehraných zápasů

MacKinnon strávil většinu své premiérové sezóny v NHL na křídle, ale tento jeden z nejrychlejších hráčů s pukem by se mohl stát noční můrou centrů. MacKinnon je jeden ze tří hráčů, kterým bylo 18 a bodovali alespoň 63krát v sezóně. Další dva jsou Crosby a Jeff Skinner.

 14. Henrik Sedin, Vancouver Canucks, 5 bodů
2013-14: 11 gólů, 50 bodů, 70 odehranách zápasů

Byla to Sedinova slabší sezóna. Chyběl mu Ryan Kesler, který by na sebe strhl nějakou pozornost. Možná bude Radim Vrbata tím, kdo pomůže Sedinovi k lepším výkonům.

Je jasné, že nás čeká další zajímavá sezóna. Podaří se Crosbymu obhájit svou pozici nebo budeme mít nového vládce středových kruhů? Máme se na co těšit !

zdroj: nhl.com (jedná se o volný překlad článku)

zdroj obrázku: nhl.com, Francois Lacasse

Autor Janoštík Michal

Čtěte také

Zdravý Krejčí je připravený vlétnout do sezony, i s novými spoluhráči

Před šesti týdny se Krejčímu narodila první dcerka Elina. Naštěstí pro Bruins, nebyla to jediná věc, která se u Davida změnila. Devětadvacetiletý centr, jemuž začíná první rok šestileté smlouvy na 43,5 milionu dolarů, se uzdravil a je připraven. Loni odehrál jen 47 utkání, Bruins uniklo poprvé za 8 let play off.

Ďáble, co na to říkáš...?