Peklo / Binghamton Devils / Kdo se stane jedničkou v Albany?

Kdo se stane jedničkou v Albany?

Kdo zaujme v nadcházejícím ročníku pozici jedničky a jak bude nejspíše vypadat situace v brankovišti? V našem článku si můžete přečíst představení jednotlivých strážců svatyně.

SCOTT CLEMMENSEN

Americký gólman, který se pomalu začíná ve svých 37 letech loučit se svojí kariérou. Clemmensen byl draftován v roce 1997 na celkovém 215. místě, což mu úplně hvězdnou kariéru v NHL automaticky nemohlo zaručit.

V sezóně 2001/02 se přidal k organizaci Devils a hrál jak na farmě, tak odchytal i několik zápasů za první tým Ďáblů. Jeho čísla nebyla vůbec špatná a v letech 2002 až 2007 stabilně chytal za farmářský tým.

Mezi Ďábly z New Jersey si ale v tomhle období nedokázal vybojovat místo dvojky a už vůbec nemohl přemýšlet o tom, že by nahradil Martina Brodeura. Proto opustil Albany a vydal se do Toronta, kde odchytal povedenou sezónu za Marlies hrající AHL.

O rok později byla situace zase jiná a Clemmensen se opět hlásil u Ďáblů, tentokrát však u prvního týmu! Stal se kvalitní dvojkou, odchytal 40 zápasů s úspěšností zákroků 91,7 % a jel jako záložní brankář na mistrovství světa 2009 do Švýcarska, tam nakonec do zápasu nenaskočil.

Po tomhle pro Clemmensena velmi úspěšném ročníku se upsal Floridě, kde hrál následujících 5 sezón a potkal se zde také s českými gólmany Alexanderem Salákem a Tomášem Vokounem. U Panthers dostával více prostoru v NHL a za celou dobu jeho působení v pozici náhradníka odchytal přesně stovku střetnutí.

Loni si moc nezachytal (zasáhl do 28 zápasů) a ani jeho úspěšnost pohybující se mezi 89 až 90 procenty nebyla zrovna kdovíjaká. Clemmensen se proto rozhodl pro návrat do známého prostředí a my mu můžeme pouze popřát hodně štěstí, neboť kvalitu na AHL v sobě ještě stále bezpochyby má, avšak v získání pozice jedničky mu může bránit vysoký věk.

Podle mého bude plnit hlavně post dvojky, který má celý život tak nějak “předplacený”. Je tu však ještě také možnost, že Clemmensen bude jako zkušený matador krýt záda samotnému Schneiderovi v New Jersey. Nechme se překvapit.

SCOTT WEDGEWOOD

Mladý kanadský brankář, jenž by nemusel mít vůbec špatnou budoucnost, i tak by se dal popsat 22letý Wedgewood. I tento hráč prošel draftem, New Jersey si ho vybralo na 84. místě v roce 2010. Zkušenosti začal sbírat v juniorské soutěži OHL, ve které hrál dohromady 4 sezóny za Plymouth Whalers.

Za tohle období se postavil do branky 152krát a získal velice důležitou zápasovou praxi potřebnou pro to, aby se jednou mohl podívat i do NHL. V roce 2012 byl členem kanadského týmu na mistrovství světa do 20 let. Na mistrovství si zahrál 3 zápasy s úspěšností zákroků 91,6 %.

O několik měsíců později se už hlásil v Albany a v sezóně 2012/13 nastoupil k pěti zápasům na farmě. Wedgewood ještě neměl úplně ty dostatečné kvality, aby se stal právoplatným členem Albany Devils, a proto většinu sezóny nakonec strávil v týmu Trenton Titans v ECHL.

Loňský rok už byl naprosto jiný než ten předcházející. Kanaďan pravidelně nastupoval jako druhý brankář týmu, odchytal 36 soubojů s úspěšností 89,9 %. I když je mladý, tak něco už odehrál. Pokud se bude i nadále zlepšovat, letos by se klidně mohl do branky postavit jako jednička.

Nakonec bude záležet stejně na tom, jak situaci v brankovišti vymyslí trenérský tým, ale podle mého názoru je tento hráč velkým příslibem do budoucna a zaslouží si šanci na postu prvního gólmana.

MAXIME CLERMONT

I když je stejně starý jako Wedgewood, zkušeností z AHL má mnohem méně. 22letý Kanaďan, jehož si zvolili zástupci Devils na draftu 2010 na 174. místě, se zatím spíše prodíral juniorskými soutěžemi. Mezi léty 2007 a 2011 byl trenéry mužstva Gatineau Olympiques nominován dohromady ke 185 zápasům.

Jeho úspěšnost zákroků se pohybovala v tomto období těsně pod 90 procenty. Od sezóny 2011/12 se dostává pravidelně každý rok na 1 či 2 zápasy do branky Albany. Zbytek ročníku tráví v soutěži ECHL, kde v posledních letech působil v celcích Kalamazoo Wings, Elmira Jackals a naposledy hájil klec týmu z Orlanda.

Nedá se o něm říci, že je již na Albany připraven. Bude muset na sobě ještě pracovat, v téhle sezóně možná dostane na farmě Ďáblů o kus větší prostor, jenže určitě nepůjde o gólmana, na němž bude ležet zodpovědnost za výsledek celé sezóny. Půjde pravděpodobně jen o trojku farmářského celku.

KEITH KINKAID

Ještě zde existuje také možnost, že do branky naskočí i loňská jistota v podobě 25letého Američana Keitha Kinkaida. Tento brankář působí v ďábelské organizaci již od sezóny 2011/12 a jeho výkony jsou kvalitní, bez nějakých velkých výkyvů.

Ve třech předchozích ročnících se do branky Albany Devils postavil celkem 134krát a jeho procentuální úspěšnost se během této doby nikdy nedostala pod hranici 90,4 %. V dalších sezónách se americký gólman držel kolem hodnoty 91,4 %, což není vůbec špatné.

Vyzkoušel si i slavnou NHL. Za Jersey odehrál jedno střetnutí v průběhu sezóny 2012/13. Zatím se můžeme pouze dohadovat, jestli dostane tahle naděje šanci i v dalším soutěžním ročníku. Já bych určitě byl pro.

Stále nemůžeme úplně přesně říci, zda bude plnit roli jedničky na farmě, nebo se stane pojistkou za Coryho Schneidera u hlavního týmu New Jersey. Jisté je, že tento hráč má velký potenciál a ukázal, že se na něj dá spolehnout.

foto: timesunion.com, Hans Pennink

Autor Tadeáš Mima

Fanoušek brněnského sportu, fotbalistů Arsenalu a samozřejmě i Ďáblů. Člen redakce www.ceskyflorbal.cz a www.onlajny.com.

Čtěte také

Děkujeme, pane hokejisto… #TZ19

Travis Zajac byl opravdovým borcem na ledě i mimo něj. Do posledních chvilek své kariéry neuvěřitelně miloval New Jersey a nejspíše bude milovat až do konce svého života. Vždy stál za svými kluky a nikdy se nebál postavit se za tým. Že, Radko?

Ďáble, co na to říkáš...?