Peklo / Hlavní zprávy / Eliáš Ďáblem od začátku do konce – 1.díl

Eliáš Ďáblem od začátku do konce – 1.díl

Tato sezona už bude jeho 19. v řadě u Devils.

Je ztělesněním věrnosti k jednomu klubu, což se v poslední době už moc nenosí. Minulý rok podepsal smlouvu na tři roky. Vypadá to, že jeho poslední. Nicméně se můžeme těšit ještě na dvě sezony tohoto mazáka a stálici v sestavě Ďáblů. Patří vůbec k nejlepším hráčům, co kdy v New Jersey působili. Z toho důvodu mu bude v následujících dnech, měsících věnováno na našem webu tolik prostoru.

Údaje:

Narozen: 13.4.1976 v Třebíči, výška: 185 cm, váha: 88 kg

Draft: 2. volba New Jersey 1994, celkově 51.

Kluby NHL: New Jersey Devils 1995 – ? (pravděpodobně 2016) – sám Patrik říkal, že nebude jako Jágr, nemůže být, má rodinu a chce se jí věnovat, proto tento rok vypadá velice pravděpodobně.

Úspěchy:  Stanley Cup – 2000 a 2003, Bud Light Plus/Minus Award 2001

Příjem v sezoně 2013/14: 5,5 milionů dolarů

Číslo na dresu: 26

Post: levé křídlo nebo centr

Přezdívka v zámoří: Patty, Eli

Stav: ženatý Petra, dcery Sophia Gabriella, Kaila Patricie

Další aktivity: je vyslancem dobré vůle českého výboru pro UNICEF

Začátky v NHL

V první sezóně mezi dospělými hrál mimo jiné s Jaromírem Jágrem za Kladno. Tam tak vynikal, že na něj zámořští skauti hned ukázali prstem, avšak Eliáš vábení ještě odolal. Druhou sezónu v Kladně už ale nevydržel a odletěl hrát na “druhý konec světa.” Bylo mu 19 let, tak si to představte, ten skok.

Cesta do prvního týmu New Jersey Devils byla pro “Pattyho” trnitá a poměrně dlouhá. Nejdříve odehrál 131 zápasů v AHL, kde v dresu Albany River Rats dokázal nasbírat 130 bodů (51 + 79). Eliáš přitom mohl nastoupit v NHL už po první sezóně na farmě, jenže jeho finanční požadavky byly pro New Jersey příliš vysoké a tak se vracel opět na farmu. Do nejslavnější ligy světa nakoukl sice ještě v tomto ročníku, bohužel ale jen do jednoho utkání. Už v play off, kde dostal prostor, se uvedl výtečně. Hrál jen díky tomu, že se zranila velká hvězda týmu Dave Andreychuk, ale za to dal dva góly a na tři přihrál, to vše jen v osmi odehraných zápasech. Tento výkon natolik oslnil kouče Devils, že ho chtěli pro příští sezonu v prvním týmu.

Zlaté časy

V sezóně 99/00 čekala Eliáše jedna z nejúspěšnějších sezon vůbec. Jak z hlediska týmového tak individuálního. Nejen, že si náramně sedli hokejově i lidsky s Petrem Sýkorou a Jasonem Arnottem, ale dokonce vyhráli Stanley Cup a navíc byl Eliáš nominován do únorového All-Star Game. Stal se nejlépe bodujícím hráčem týmu, udržoval si průměr okolo bodu na zápas a málem se vešel do první dvacítky nejproduktivnějších hráčů NHL. Tímto rokem začala zlatá léta New Jersey Devils. Ďáblové hráli skvělý hokej a lajna Eliáš – Arnott – Sýkora táhla mužstvo. 2003 pak vyhráli svůj druhý Stanley cup. Eliáš tak doposud vlastní dva prsteny za výhru ve Stanley Cupu.

Individuální rekordy

Eliáš je nyní vlastníkem všech klubových rekordů. V počtu asistencí, bodů i gólů. Góly: 393, Asistence: 590, Body: 983

zdroje: internet – hokej.guru, zivotopis.osobnosti.cz, nhl.com

knihy: Hvězdy NHL 2014 – Petr Novotný, Kluby NHL 2013 – Knap, Velart, Jedlička

Zdroj obrázku: nhl.com, Jim McIsaac

Autor Volfik

Jan Volf - redaktor webu a fanoušek Devils, zároveň velký fanda hokeje. Pracuje pro weby onlajny.com a HC Sparta Praha (hcsparta.cz)

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?