Peklo / Binghamton Devils / Michael Swift – přes Kanadu až do Asie

Michael Swift – přes Kanadu až do Asie

Hrával v juniorských kanadských ligách a usídlil se také v AHL, odkud to neměl úplně daleko do NHL. Řeč je o Michaelu Swiftovi, hráči s kanadskými kořeny, jenž však přijal také jihokorejské občanství. Jeho hokejovou cestu, která vedla také přes klub Albany Devils, se vám pokusíme přiblížit v následujících odstavcích.

Swift se narodil 26. března 1987 ve městě Peterborough v kanadské provincii Ontario. Se svým vzrůstem nepatří mezi ty nejvyšší hráče (175 cm), přesto se ve svých 17 letech dokázal prosadit v OHL a získal místo v celku Mississauga IceDogs.

V jeho 1. sezóně 2003/04 sice odehrál pouhých 9 střetnutí, avšak i v tak krátké době zaznamenal 2 branky a stejný počet asistencí, což nebyla na nováčka v týmu vůbec špatná vizitka.

Další rok se už v sestavě zabydlel napevno, naskočil do 72 zápasů a připsal si solidních 32 kanadských bodů (15+17). Vzestupnou tendenci výkonů prokazoval Swift i nadále, ročník 2005/06 zakončil s 54 body a 22 vstřelenými brankami, čímž předčil své maximum o 22 bodů.

Michael na ledě dominoval a byl vůdcem, proto dostal následující sezónu od trenérů ještě větší důvěru v podobě dresu s kapitánským céčkem.

Mohlo se zdát, jako kdyby role kapitána zdvojnásobila Swiftovy schopnosti, neboť ročník zakončil s úchvatnou statistikou 34 vstřelených branek a 60 nahrávek.

To dělá dohromady 94 bodů a klub si mohl mnout ruce, že má tak produktivního hráče. Od ročníku 2007/08 klub začal fungovat pod jménem Niagara IceDogs. Swift se znovu překonal, tentokrát ziskem 118 bodů (47+71).

Těchto výtečných čísel si všimli i v organizaci Ďáblů a Michael už zanedlouho putoval na farmu Lowell Devils. Lowell se stal jeho zaměstnavatelem od roku 2008 do roku 2010. V tomto časovém období se mohl radovat z nashromážděných 36 gólů a 44 přihrávek.

Kanadský šikula byl i u začátků farmy Albany Devils, za kterou odehrál ročník 2010/11. Jeho bodový zisk sice nebyl tak astronomický, ale i jeho 28 bodů (16+12) týmu pomohlo. Šlo o poslední rok Swifta v zámoří, poté šel totiž sbírat zkušenosti do Asia League, ve které oblékl dres týmu Gangwon High1.

Korejské mužstvo sice nepostoupilo do play-off, ale Swift opět prokázal své nesporné kvality a s bilancí 44+46 ve 36 zápasech se ihned stal velkou hvězdou. Jeho druhý rok v Gangwonu byl dokonce z osobního hlediska ještě úspěšnější. High1 opět sice bez play-off, jenže Michael se mohl pyšnit 97 body (39+58) v 40 odehraných ligových soubojích.

V loňské sezóně High1 konečně postoupil do play-off a bylo z toho semifinále. Swift nasbíral 69 kanadských bodů včetně play-off. Sice tedy zažil méně produktivní ročník, avšak tuhle skutečnost nahradila účast v ligovém semifinále.

Swift dokonce přijal jihokorejské občanství a startoval na mistrovství světa 2014 1.A divize za Jižní Koreu. V národním dresu si připsal na konto 1 gól a 2 asistence během 5 zápasů.

Jižní Korea tím získala velkou posilu do svého týmu, která jim může pomoci dosáhnout lepšího umístění v žebříčku IIHF, podle kterého se budou nasazovat týmy na ZOH 2018 konající se právě v asijské zemi.

Je otázkou, jestli se Swift ještě někdy objeví v jeho domovině. Zatím to vypadá, že je spokojený v zemi daleko od nás na východ a jeho přání bude pravděpodobně ještě vylepšit historické bodové statistiky klubu, které všechny bez výjimky vede.

zdroj obrázku: flickr.com, James DiBianco

 

Autor Tadeáš Mima

Fanoušek brněnského sportu, fotbalistů Arsenalu a samozřejmě i Ďáblů. Člen redakce www.ceskyflorbal.cz a www.onlajny.com.

Čtěte také

PF 2022

Ďáblové, přejeme vám krásný rok 2022. Děkujeme za podporu a doufejme, že si u hokeje užijeme co nejvíce radosti 😈. V příštím roce se společně snad setkání znovu a budeme se těšit z výkonů New Jersey Devils. Hlavně zdraví všem! 😊

Ďáble, co na to říkáš...?