Peklo / Hlavní zprávy / Jaromír Jágr: “Chci hrát až do 50 let!”

Jaromír Jágr: “Chci hrát až do 50 let!”

Jaromír Jágr se v rozhovoru nechal slyšet, že by chtěl hrát až do 50 let. A možná i víc…

Je o rok starší, ale stále je svěží a natěšený na novou sezonu. Jaromíra Jágra zkrátka hokej nepřestává bavit. A rozhodně nepřemýšlí o tom, že by následující sezona byla jeho poslední.

“Tak opravdu nemyslím,” řekl Jágr po včerejším tréninku na kempu. “Miluji tuto hru. Co bych vám chtěl říct je to, že nevím, jestli to je moje poslední sezona v NHL. Když zůstanu zdravý, nebude to můj poslední hokejový rok. Chci hrát do 50 let, možná i více. Ale chci hrát v NHL jen když budu dostatečně dobrý. Nechci zde být jen proto, že tu jsem.”

Jágr dodal: “Ale čím déle hrajete NHL, tím větší je to pro vás výzva. Hrajete proti těm nejlepším na světě. Takže pokud jsem dostatečně dobrý na tuto ligu, chci jí hrát. Pokud ne, budu hrát někde jinde. Musíte zůstat zdraví a motivovaní a milovat tu hru. To je to, co dělám. To je to, co miluji.”

Český útočník je s 1755 body šestý v historickém bodování NHL, s 1050 asistencemi osmý a s 705 góly sedmý. Po 1473 zápasech v základní části NHL necítí důvod končit kvůli svému věku.

“Jen protože je mi přes 40? Nikde není pravidlo, že pak musíte přestat hrát,” řekl. “Takové pravidlo není. Ale je to těžší, protože je zde spousta mladých kluků.”

Jaromír Jágr ale stále dře, stále do této hry chce dávat všechno. Zkrátka – legenda!

To vše je důvodem, proč opět podepsal pouze roční kontrakt. Ačkoliv chce hrát hokej do 50 a možná více, potřebuje cítit, že na NHL opravdu má.

“Říkal jsem vám, že se musím cítit na NHL dostatečně dobrý,” prozradil Jágr. “Roční kontrakt vyvine dobrý tlak. A tlak mám rád.”

Po prvním tréninku na kempu byl Jágr v dobré náladě. Tak jako vždycky. Za tři týdny už začíná NHL. Jágr má i přes svůj vyšší hokejový věk stále výbornou postavu.

“Vypadá jako 25letý kluk,” řekl trenér Peter DeBoer. “Je v dobré formě, natěšen, že je tady. On tu hru miluje a je skvělé, že ho zde dnes vidíme.”

Svůj přínos útočník s 68 na zádech prokázal v uplynulé sezoně. Nejenže získal 67 bodů (24+37) a byl tak nejproduktivnějším hráčem týmu, ale dokonce byl zvolen nejužitečnějším hráčem týmu svými spoluhráči.

Je sice starší, ale to podle DeBoera není důvod k tomu, aby byl horší.

“Očekávám od něj to stejné,” řekl kouč. “Nemyslím si, že by šel dolů. Mé očekávání je to, že od něj dostaneme opět to, co v minulé sezoně. A budeme to potřebovat.”

Jágr od sebe ale očekává ještě více!

“Očekávám, že budu ještě lepší, ale čeká mě těžkých 20 předsezonních dní, abych se dal do pohody a od toho se odrazil,” ví Jágr. “Čeká nás dlouhá sezona.”

A proč si myslí, že by mohl být lepší, než v minulé sezoně?

“Zaprvé, nemusím se přizpůsobovat systému a spoluhráčům. Mnoho z nich už znám,” řekl. “Snad zůstanu i zdravý během celého kempu. Nehrál jsem ani jeden předsezonní zápas, zmeškal jsem celý tréninkový kemp minulý rok. Pokud by se to letos obrátilo, bylo by to velké plus.”

Před návratem do České republiky strávil Jágr měsíc a půl v Las Vegas, kde na sobě zapracovával co se postavy týče.

“Dělám to už poslední dva roky,” prozradil. “Můžu trénovat pořád. Když tedy cvičím, tak hlavně v bazénu. Ve Vegas navíc moc neprší, je zde horko a tak mohu být hodně v bazénu. Klidně celý den. Rád skáču a dělám takové ty ostatní věci v bazénu. Jsem pěkně těžký, ale pokud takovéto věci v bazénu děláte, nebolí vás kolena, nebolí vás kosti. Myslím, že to je pro těžké chlapy lepší.”

Někteří se připravují s osobními trenéry, to ale Jágrův způsob není. “Dělám to podle sebe. Nikdy jsem neměl osobního trenéra. Nevěřím v ně. Není to tak, že bych nevěřil jim. Myslím si, že vás na sezonu mohou připravit, ale co když s vámi pak nejsou během ní? Radši jsem se vždy motivoval sám. Když na vás někdo vyvíjí tlak, je to skvělé, ale pak tu není během sezony. Nesedí vedle vás na střídačce.”

Se stoupajícím věkem může stoupat i frekvence zranění. Jágr byl ale po problémech se zády schopný odehrát celou sezonu.

“Jsou dva druhy zranění: Ta zranění, na která nejste připraveni, a ta zranění, kde nemáte štěstí,” řekl Jágr. “Když nemáte štěstí, nic s ním neuděláte. Je to tak, jak to je. To se stává. Nesnáším ta zranění, na která nejste připravení. Musíte být připravení! Čím silnější jste, tím větší šanci máte zůstat zdraví. Ale musíte být silní. Musíte na sobě pracovat. Musíte mít hodně svalů a udržet své tělo svěží a silné.”

“Spíše se ale zranění dělí na další dva druhy: Ta, které nemůžete kontrolovat a ta, která můžete.”

Jak se před tréninkovým kempem cítíte?

“Cítím se v pohodě. Musím počkat, až vkročím na led, ale momentálně se cítím O.K.”

Věříte, že Ďáblové v následující sezoně budou hrát play-off?

“Zaprvé, všechno je těsné. A těsné to bude i tento rok. Od té doby, co dostávají týmy bod (za prohru v prodloužení nebo v nájezdech), tak vše rozhodují poslední zápasy, dle toho, co si pamatuji. Týmy bojují o play-off. Musíte hrát až do posledního zápasu. Očekávám opět to stejné. Musíme se ujistit, že budeme mít lepší start. Minulý rok nás to zabilo. Ne nájezdy, ale já si myslím, že nás zabil ten začátek. Je mnohem lehčí získat body na začátku sezony než později. Musíte být perfektní v každém zápase a to je právě ten tlak. Je to lehčí, když získáte body na začátku. Nám se to nepovedlo. Prohráli jsme devět z deseti zápasů. To byl ten problém, ne nájezdy. Samozřejmě, že nájezdy také, ale ovlivnilo to více těch prvních deset zápasů.

Jak moc by mohl být tým jiný, když bude Cory Schneider jasná jednička?

“Musíme počkat a uvidíme. Je těžké na to odpovědět. Nevím, jak se brankáři cítí. Nikdy jsem v jejich kůži nebyl. Jako útočník nemusíte být ten nejlepší v týmu. Jako brankář ano. Někteří kluci to mají rádi. Někteří ne, protože neradi cítí takový tlak. Nemusíte se pokaždé cítit perfektní.”

A může podle vás být Schneider jedničkou?

“Je to skvělý brankář. Podepsal dlouholetý kontrakt. Má odpovědnost. On ví, že je tím hlavním.”

Co si myslíte o posilách Ďáblů? Tým podepsal například Cammalleriho a Havláta…

“Nerad na tyto otázky odpovídám před začátkem sezony, než jdeme na led. Myslím, že Lou (Lamoriello) je dost chytrý na to, aby věděl, koho podepisuje a co tým potřeboval. Pak musíme počkat a vše uvidíme až během zápasů.”

A co Tomáš Kaberle? Ten hrál v poslední sezoně na Kladně a nyní ho čeká boj o NHL.

“Tomáš byl v našem týmu (na Kladně) nejlepší. Ale co mě nejvíce překvapilo, byl jeho výkon na olympiádě. Nečekal jsem, že bude hrát tak dobře. Byl jedním z nejlepších hráčů českého národního týmu. Nečekal jsem to, abych byl upřímný. Po olympiádě jsem byl překvapený, že mu žádný tým z NHL nedal šanci dokončit sezonu v zámoří. To mě překvapilo. Já bych mu dovolil odejít. I když měl kontrakt s mým klubem, do NHL bych mu dovolil odejít. Překvapilo mě to.”

Proč byste mu dovolil odejít do NHL?

“Není moc šancí, že tým z NHL si vás povolá. Když máte tu šanci, víte, že to vašemu týmu ublíží, ale pro něj by to byla správná věc. Ale to rozhodnutí jsem nakonec udělat nemusel.”

Máte něco společného s tím, že Kaberle dorazil do tréninkového kempu Devils?

“Rozhodně ne. Když jsem byl v Pittsburghu a byl jsem kapitán, zjistil jsem, jak mnoho věcí chodí. Už nikdy víc. Já jsem pouze hráč. Kdyby se mě na to někdo zeptal, řekl bych, ‘Lou to je vaše práce, vaše odpovědnost. Já jsem pouze hráč.'”

Zdroj: Fire & Ice Blog, Tom Gulitti/The Record

Zdroj obrázku: nhl.com, Bruce Bennett

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?