Peklo / Hlavní zprávy / Kdo to je Renat Mamashev?

Kdo to je Renat Mamashev?

Do tréninkového kempu dostal pozvánku i ruský obránce Renat Mamashev. V následujícím článku si ho trochu představíme.

31letý obránce o NHL sní, a tak se s New Jersey dohodl na zkušební smlouvě do tréninkového kempu a o místo v nejslavnější hokejové soutěži bude chtít zabojovat.

“Během výluky (2012-13), když hodně hráčů z NHL hrálo v KHL, jsem vedl bodování ligy mezi obránci a cítil jsem, že to mohu zkusit,” řekl Mamashev ve čtvrtek deníku The Star-Ledger. “Nikdy jsem si tak moc nevěřil, že bych na to měl!”

Tato sezona se mu neskutečně vydařila. V 52 zápasech základní části dal 10 branek a na dalších 32 přihrál. Stal se tak suverénně nejproduktivnějším hráčem týmu. Druhý Petr Koukal měl o šest bodů méně.

186cm měřící a 87kg vážící obránce měl v sezoně 2013/2014 bodů méně. Odehrál pár duelů v Čeljabinsku, ale poté opět hrál za Nižněkamsk. 12 bodů ve 32 zápasech ale také není úplně nejhorší počin.

Mamashev žije se svou ženou v Brooklynu. Do NHL nebyl nikdy draftován, ačkoliv v zámoří již jeden rok působil – okusil sezonu ve WHL v dresu týmu Moose Jaw Warriors.

A proč si vybral zrovna Devils? “Mám rád tu organizaci. Mluvil jsem s Louem (Lamoriellem) a on mi nabídl tréninkový kemp. Opravdu jsem se chtěl o NHL pokusit.”

Nabízí se i druhá otázka – proč Devils pozvali zrovna jeho?

“Lou a já jsme v létě mluvili a chtěli jsme zvýšit soutěživost v kempu,” vysvětluje trenér Peter DeBoer. “Myslím, že kvalita jmen, která tu máme – Scott Gomez, Tomáš Kaberle, Mike Komisarek, další a další – myslím, že hráči ví, jak na tom jsou a co musí udělat, aby zaujali. U mnoha dalších to poté zvýší pozornost, že se o jejich místo bojuje.”

V kempu mají tak Ďáblové více hráčů na zkoušku, než bylo obvyklé.

“To je na Louovi, aby to vyřešil,” směje se trenér New Jersey. “Vše, co vám můžu říct je to, že na počtu nezáleží. Nikdy jsem nezažil, abychom neměli protor pro hráče, kteří si ho zaslouží, navzdory tomu, co říkají čísla.”

Rodák z Moskvy si je vědom toho, že ho čeká těžký boj o sestavu. Ale věří si. Místo v sestavě chce.

“Hraji na obou stranách. Považuji se za dobrého hráče na přesilovky a za hráče s dobrou první přihrávkou,” řekl Mamashev.

Není si ovšem jsitý, jestli by od Devils přijal nabídku hrát na farmě v Albany.

“Pokud to tak ale bude, budu o tom určitě alespoň přemýšlet,” prozradil účastník All-Star Game v KHL sezony 2012/2013.

Těžko říci, zda se Mamashev dokáže prosadit. Reference má evidentně velmi dobré, ale absence zkušeností s mezinárodním a zámořským hokejem by mu mohla podrážet nohy. V konkurenci dalších hráčů to bude mít těžké.

Pokud ale v kempu bude podávat velmi dobré výkony, nevidím problém v jednoleté smlouvě na max. 1 milion dolarů. Myslím, že i Mamashev v touze zahrát si NHL by na takovou nabídku kývnul. Otázkou ale je, zda se dokáže smířit s případným hraním v AHL.

Uvidíme. O tom všem se budeme bavit až někdy po tréninkovém kempu.

Zdroj: nj.com/devils, Rich Chere/The Star-Ledger (volný překlad, doplněný; vlastní závěr autora)

Zdroj obrázku: championat.com

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?