Peklo / Hlavní zprávy / Tootoo vyjíždí do dalšího boje: tentokrát o smlouvu

Tootoo vyjíždí do dalšího boje: tentokrát o smlouvu

Jordin Tootoo se pokouší zaujmout v přípravném kempu New Jersey Devils. Tento malý, ale tvrdý a pro soupeře nepříjemný útočník se tak snaží oživit svoji kariéru, která doznala trhlin v loňské sezoně, když se nedokázal prosadit do prvního týmu Detroitu.

Jordin Tootoo je jedním ze tří útočníků pozvaných do kempu New Jersey na zkoušku (tzv. unsigned tryout). Ve stejné pozici se nachází Ukrajinec Ruslan Fedotěnko i bývalá hvězda Devils Scott Gomez. Na pozici obránců budou o kontrakt a s ním spojený návrat do NHL bojovat Tomáš Kaberle a Mike Komisarek.

Tootooa (31) draftovali zástupci Nashville Predators  v roce 2011 na 98. pozici. V týmu z Tennessee si postupně vybudoval stálou pozici na pravém křídle a strávil zde většinu své dosavadní kariéry. Tento vyznavač tvrdé hry a ostrých soubojů dosud v zámořské lize zaznamenal 45 branek, 85 přihrávek a 808 trestných minut v 539 zápasech základní části. V playoff k tomu přidal 3 góly, 7 asistencí a 65 trestných minut ve 40 utkáních.

Jakožto hráč, jehož úkolem je především znepříjemňovat hru soupeři, měl často potíže s disciplínou. Hned několikrát byl také za své zákroky suspendován disciplinární komisí. Mediálně známé jsou především zákroky na Stéphane Robidase či Ryana Millera, za něž dostal distanc na pět, resp. dvě utkání. Měl i potíže v osobním životě. V prosinci 2010 dobrovolně nastoupil na protialkoholní léčbu, kterou však úspěšně dokončil a ještě tutéž sezonu se vrátil na led a pomohl týmu s postupem do vyřazovacích bojů.

Po úspěšném působení v organizaci Predators se Tootoo po sezoně 2011-12 jako volný hráč upsal Detroitu. V nabité konkurenci týmu Red Wings už se však nedokázal plně prosadit, a poslední sezonu strávil spíše na farmě v Grand Rapids Griffins. Nakonec byl letos v červnu na vlastní žádost vykoupen ze smlouvy. O nové angažmá a restart své kariéry tak bude bojovat právě v přípravném kempu New Jersey.

„Všechna jejich pozornost se upírala na mladé hráče,“ řekl Tootoo k situaci v Detroitu. „Bylo mi tak jasné, že moje šance dostat se do sestavy byla minimální. Požádal jsem proto, jestli bych nemohl být vyměněn a případně i vykoupen ze smlouvy, abych měl šanci bojovat o místo jinde.“

Tootoo, jenž je prvním Inuitem, který byl draftován a nastoupil do zápasu v NHL (pozn. překladatele), cítí, že největší šanci bude mít právě na zkoušce v kempu Devils.

„Myslím, že ze všech možností, co jsem měl, je právě tahle pro mě tou nejlepší,“ říká. „Liga je nyní hodně vyrovnaná; mladí hráči bývají na plné zapojení do NHL připraveni už velmi brzy. Pro mě je to tak obrovská výzva, kterou akceptuji. Zároveň jsem moc rád, že jsem šanci dostal, a těším se, že vložím všechny své síly, abych se do týmu nakonec probojoval.“

Podle Tootooa samotného není žádný tým, který mu letos v létě nabídl smlouvu (přestože se spekuluje o tom, že odmítl nabídku dvoucestného kontraktu od Winnipegu). Hned několik klubů mu však nabídlo zkušební účast v přípravných kempech, a z nich si vybral právě New Jersey.

„Je to špičková organizace. Měl jsem pár spoluhráčů, kteří zde působili a i tu vyhráli Stanley Cup, takže s nimi jsem o tom mluvil hned několikrát, a všichni mluvili o působení u Devils a o práci Lou Lamoriella (generální manažer NJD – pozn. překladatele) jen pozitivně.“

Vzrůstem až nezvykle malý (175cm) Tootoo je i s takovou postavou znám jako hráč praktikující především fyzickou hru. Sám říká, že právě tento styl hry je tím, čím se bude prezentovat i v kempu, aby si vybojoval pozici v prvním týmu.

“Moje role je v těch situacích, ve kterých se hraje hodně fyzicky a je třeba zapojit sílu,“ uvědomuje si svoje přednosti. „Jsem mužem, který půjde za svoje spoluhráče i do války. Musím jen hrát svoji hru, vlétnout na led a hrát tvrdě. Za dobu svého působení v lize jsem jako hráč dospěl a uvědomil si, že hra se neustále vyvíjí. Každý rok musíte něco málo tu a tam změnit, abyste tomu tempu stačil. Pro mě to znamená především být disciplinovaný a vědět, kde a kdy na ledě svoji hru uplatnit.“

„Pro moji hru je důležité pracovat tvrdě a plnit svoje úkoly, kterými jsou zejména tvrdý forčeking, kontakt se soupeřem, odebírání puků, vyprovokovávání faulů soupeře a vytváření místa pro šance spoluhráčů.“

Jestli se Jordinu Tootooovi podaří prosadit do týmu New Jersey, můžeme sledovat již od pátku, kdy začaly tréninky v rámci přípravného kempu Devils.

Zdroj: Fire & Ice Blog – volný překlad s doplněním autora

Foto: nhl.com (John Russell)

Autor Daniel Džmuráň

Dlouholetý fanoušek, redaktor sekce New Jersey Devils.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?