Peklo / Novinky z NHL / Ottawa Senators – léto plné změn

Ottawa Senators – léto plné změn

Otttawa Senators jsou před sezonou 2014-15 na rozcestí.

Kam se vydají? Budou pokračovat cestou nevyrovnaných výkonů, která je dovedla konec konců jen 3krát do play off z posledních šesti let. Napraví zaváhání z minulé sezony, kdy skončily na jednom z prvních nepostupových míst? Největším úspěchem z nedávné historie zatím bylo play off 2013, kdy došli až do druhého kola.

Sezona 2013/14

Po výhře v prvním zápasu minulé sezony, následovaly jen 3 výhry v dalších 13 zápasech. Od poloviny listopadu do konce roku bylo jejich výsledkové skóre vítězství a porážek: 7-10-3. Další nepříjemné období přišlo v tu nejnevhodnější chvíli. Před olympijskou přestávkou prohráli 7:2 s Bostonem a výsledková krize se s nimi táhla až do půli března. Nevyrovnané výsledky byly natolik závažným problémem, že už Senátorům z hlavního města Kanady nepomohl ani mocný finiš kdy zaznamenali skóre: 9-2-1. Celé sezonní snažení (37-31-14) a 88 bodů tak stačilo na 5. místo v Atlantické divizi. Ztráta 5 bodů na play off tak mohla docela mrzet.

“Nechali jsme si to utéct příliš brzy a už jsme to nedohnali,” svěřil se se svým poznatkem generální manažer Ottawy Bryan Murray. Má to co do činění s disciplínou, s morálkou a stejně tak býti připraven hrát proti slabším týmům tak jako proti silnějším.

Ottawa opět do příští sezony mění kapitány. V roce 2013 se zbavila D. Alfredssona po dlouhých úspěšných službách této švédské stále hrající legendy. Nyní přišel po roce na řadu Jason Spezza, který odebíral velký plat a stále se mu nedařilo využít svůj potenciál naplno až požádal o trejd během letní přestávky. S výměnou Spezzy do Dallasu Ottawa přišla o dva nejproduktivnější hráče své úspěšné éry.

Celým tímhle vývojem chce naznačit, že tým se nyní bude skládat okolo velké hvězdy, ofenzivního zadáka Erika Karlssona. Obránce, který v roce 2012 vyhrál Norris Trophy (nejlepší bek základní části). Celý tým okolo vypadá dost slušně na to, aby dokázal do play off dojít.

“Všechno špatné je pro něco dobré,” řekl Karlsson novinářům z Ottawského Citizenu. “Naučil jsem se toho poslední rok hodně, a poslední sezona, na dlouhé stíhací jízdě, nám přinese každému něco navíc,” věří Karlsson.

Útočníci:

Levé křídlo senátorských Clarke Macarthur, který byl jednou ze světlých stránek minulé sezony, si vysloužil prodloužení stávajícího kontraktu na pětiletý za 22,25 milionů dolarů. Potom co se dostal do útočné trojice s Ryanem a Turrisem nastřádal 55 bodů a skóroval přitom 24krát, což je jeho kariérní maximum. Turris byl ještě o dva body lepší. Dal 26 gólů a přidal 32 asistencí. Odehrál všech 82 zápasů.

Ryan dal 23 gólů. Pak bohužel přišlo zranění. Ryan, kterému začíná poslední rok pětileté smlouvy na 25,5 milionů dolarů, kterou ještě podepisoval s Anaheimem a navazoval v Ottawě. Narozdíl od Spezzy a Hemského se Milan Michálek dohodl na nové smlouvě za 12 milionů dolarů na 3 roky. 29-letý jihočech tak bude hrát druhou pětku. S postem zatím neznámým, ten se pozná, až jak se vyvine situace s nováčky v sestavě atd. Pravděpodobně bude druhá útočná trojice vypadat takto: Michálek, Legwand, Chiasson – mladá krev, nově příchozivší z Dallasu. Náhrada za Jasona Spezzu. Když se jednomu z nich nebude dařit, nejspíše ho nahradí Mika Zibanejad, talentovaný Švéd, který už v minulých sezonách ukázal své schopnosti. Další trojice se vytvoří asi takto – Neil, Z. Smith a Greening. 4. útočná řada se bude odvíjet hodně podle výkonnosti, levé křídlo – Mike Hoffman, centři – Pageau, Grant, Lazar a pravá křídla – Stone a Condra.

Obránci:

Ottawští mají ve svém arzenálu obránců nejproduktivnějšího beka minulé sezony a to Erika Karlssona. Ten si vytvořil svoje kariérní maximum v gólech, přičemž gólů měl 20 a bodů 74. Velmi slušný počin na obránce v této době.

Senátoři se budou cítit výborně pokud se Jared Cowen vyrovná s nároky na beka první zadní řady. Od 23letého Cowena, 9.výběr draftu 2009 se čeká v této sezoně hodně, uvidíme jestli tento potenciál a očekávání dokáže zužitkovat. Když se minulý ročník nedařilo Cowenovi, Methot hrál s Karlssonem a dokázal ho plnohodnotně nahradit.

Veterán Chris Phillips je důležitá složka obrany Senators a občas i dočasný kapitán za Karlssona. V novém ročníku bude navíc vedle sebe “vychovávat” mladého Cody Ceciho, který byl minulý prosinec povolán z farmy z Binghamptonu a udělal na vedení opravdu silný dojem. Odehrál celý zbytek sezony. Je mu jen 19 let. Možná velká budoucnost. Gryba a Wiercoch si pro sebe vezmou zbytek ice-timu a budou tvořit třetí pár ottawských.

Brankáři:

Anderson a Lehner vytvoří silnou dvojici gólmanů. skvělá jednička Anderson, se schopným Lehnerem, připraveným vtrhnout na led, když se nebude dařit Craigovi. Robin Lehner má navíc velkou šanci stát se senátorskou jedničkou v budoucnosti. Oba gólmany si navíc Ottawa v tomto roce pojistila tříletými smlouvami. Anderson 12,6 milionu dolarů. Lehner 6,675 milionů dolarů.

Anderson rekord minulé sezony (výhry, prohry. prohry po pp nebo sn): 25-16-8, procentuální úspěšnost: 91,1%

zdroj: nhl.com, volný překlad

zdroj obrázku: nhl.com

Autor Volfik

Jan Volf - redaktor webu a fanoušek Devils, zároveň velký fanda hokeje. Pracuje pro weby onlajny.com a HC Sparta Praha (hcsparta.cz)

Čtěte také

Zdravý Krejčí je připravený vlétnout do sezony, i s novými spoluhráči

Před šesti týdny se Krejčímu narodila první dcerka Elina. Naštěstí pro Bruins, nebyla to jediná věc, která se u Davida změnila. Devětadvacetiletý centr, jemuž začíná první rok šestileté smlouvy na 43,5 milionu dolarů, se uzdravil a je připraven. Loni odehrál jen 47 utkání, Bruins uniklo poprvé za 8 let play off.

Ďáble, co na to říkáš...?