Peklo / Hlavní zprávy / Přípravný kemp: 1.část

Přípravný kemp: 1.část

Přípravný kemp Devils je již v plném proudu. V článku se mimo jiné dočtete, v jakých útočných formacích hráči trénují, ke komu zapadli největší letní posily Mike Cammalleri a Martin Havlát, jak je to se zraněním obránce Jona Merrilla či jaká je situace v brankovišti. Naleznete zde také rozpis přípravných zápasů, z nichž první začíná již dnes v noci na ledě Rangers.

Druhý díl série naleznete zde: Přípravný kemp: 2. část

Tréninková část kempu začala v pátek a po třech dnech tréninků už tak lze rozpoznat některé úmysly ohledně složení útočných formací, s nimiž trenér Peter DeBoer do přípravy vstupuje.

Mike Cammalleri

Největší letní posila Devils, útočník Mike Cammalleri se podle očekávání zařadil na levé křídlo elitní formace vedle Travise Zajaca a Jaromíra Jágra. Všichni tři si pak vzájemnou spolupráci pochvalovali. Sám Cammalleri, jenž zaznamenal alespoň 20 branek v šesti ze svých jedenácti sezon v NHL, k tomu po prvním dni tréninků řekl: „Jsem nadšený. Travis je výjimečný hráč, který hraje na obou koncích kluziště. Neznal jsem ho tak dobře, protože jsem hrál většinu dosavadní kariéry v západní konferenci. Ale když s ním teď trénuji a mám možnost ho pozorovat, jsem ohromen jeho schopnostmi a způsobem, jakým ovládá puk. No a Jaromír je zkrátka fenomén se vším všudy. Zrovna dnes jsem ho pozoroval, jak trénuje ochranu kotouče, a bylo to ohromně zajímavé. Myslím, že spolupracovat s ním a využít jeho předností a dovedností k vytvoření tlaku na soupeře a skórování gólů bude skvělá zábava. Navíc už jen tím, že spolu trénujete, se od takového hráče spoustu věcí naučíte.“

Uvědomuje si však, že nelze takovéto složení jeho útoku brát za hotovou věc, a pečlivě tak sleduje i tréninky ostatních hráčů, například Patrika Eliáše, po jehož boku by se mohl objevit ve druhé formaci.

Martin Havlát

Martin Havlát, jenž sám přiznal, že roli v jeho rozhodnutí podepsat smlouvu právě v New Jersey hrála i přítomnost několika českých hráčů, s nimiž dříve hrál na mezinárodní úrovni, se prozatím zařadil do druhé formace. Tu vede jeho dlouholetý kamarád Patrik Eliáš a na levém křídle ji doplňuje Litevec Dainius Zubrus. Oba čeští hráči si zařazení vedle sebe velmi pochvalují. Již několikrát spolu hráli v národním týmu (naposledy na bratislavském mistrovství světa v roce 2011) a skoro vždy se prezentovali skvělou chemií. Trenér DeBoer se tak nyní pokusí jejich fungující spolupráci přenést z národního týmu do NHL.

„Pokud je někdo, s kým mám opravdu dobrou chemii, pak je to Patrik,“ libuje si ve spolupráci třiatřicetiletý Havlát. „Hráli jsme spolu na třech nebo čtyřech turnajích a šlo nám to skvěle. Tohle bude ale trochu jiné. Je před námi celá sezona, tak kdo ví, jak to nakonec dopadne a kdo s kým nastoupí do prvního ostrého zápasu. Já ale doufám, že nám to bude klapat,“ uzavírá s vírou, že mu konečně vydrží i zdraví, a bude tak moci odehrát kompletní porci zápasů.

Eliáš také doufá, že spojení s Havlátem vydrží co nejdéle a společně se Zubrusem vytvoří nebezpečný útok podobně, jako tomu bylo v sezoně 2011-12, kdy formace ve složení Zubrus-Eliáš-Sýkora odehrála ve stejném složení většinu sezony a svými góly pomohla týmu postoupit až do finále Stanley Cupu.

Situace v brankovišti

Co se týče brankářů, tam je situace jasná jen na pozici jedničky. Tou je Cory Schneider, a pokud u něho nedojde ke zranění, tak právě on zcela jistě nastoupí mezi tyče v zahajovacím utkání sezony. Boj se ale svede o pozici dvojky, na kterou si dělají zálusk především dva brankáři. Prvním z nich je pětadvacetiletý Keith Kinkaid, jenž na svou první pořádnou šanci v NHL stále čeká (dosud si odbyl jen jeden start za New Jersey v sezoně 2012-13). Tím druhým je pak zkušený veterán Scott Clemmensen, jenž se po pěti sezonách strávených v organizaci Floridy Panthers vrací do New Jersey, kde působil jako náhradník Martina Brodeura od sezony 2001-02.

Který z nich se nakonec posadí na střídačku v úvodním utkání proti Flyers, tak zatím nelze odhadnout. Hodně napoví především jejich výkony v přípravných zápasech, jejichž řetězec začíná právě dnes duelem s newyorskými Jezdci. A vzhledem k tomu, že do utkání dnes v noci nenastoupí Cory Schneider, bude tak možné minimálně jednoho z kandidátů na pozici dvojky vidět v akci.

Zranění Jona Merrilla

Talentovaný obránce Jon Merrill, který měl v kempu bojovat o stále místo na soupisce Devils, utpěl zranění po nešťastné kolizi s Ruslanem Fedotěnkem hned během prvního tréninku v pátek. Přestože vedení klubu ujistilo veřejnost, že jeho zranění není vážné, neobjevil se dvaadvacetiletý bek dosud v žádném z následujících tréninků a ani jeho start v dnešním přípravném utkání není pravděpodobný. DeBoer tak alespoň včera zmírnil obavy fanoušků, když prohlásil, že „Jon je v pořádku. Čas nás netlačí a nechceme tak nic uspěchat.“

Složení útočných formací během prvních tří dnů přípravného kempu (uvedeny jsou jen stálejší spojení hráčů, jež mají reálnou šanci na místo na konečné soupisce):

Cammalleri – Zajac – Jágr

Zubrus – Eliáš – Havlát

Clowe – Henrique – Ryder

Carter – Gionta – Tootoo

Ruutu – Josefson – Brunner

Boucher – Gomez – Bernier

Sestito/Fedotěnko – Quenneville – Sislo

Matteau – Pelley – Whitney/Janssen

Kompletní rozpis přípravných utkání:

22.9.2014: Rangers – Devils

25.9.2014: Flyers – Devils

26.9.2014: Islanders – Devils

28.9.2014: Devils – Flyers

2.10.2014: Devils – Islanders

4.10.2014: Devils – Rangers

Všechny zápasy začínají v 19:00 ET, tj. v 01:00 našeho času (pouze zápas 26.9. až v 01:30 CET) a bude-li na ně dostupný stream, přineseme vám ho na našem webu.

Jejich přehled naleznete taktéž ZDE.

Zdroj: Fire & Ice blog, nhl.com (volný překlad s doplněním autora)

Foto: nhl.com (Bruce Bennett)

Autor Daniel Džmuráň

Dlouholetý fanoušek, redaktor sekce New Jersey Devils.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?