Peklo / Reporty / Devils zničili finalistu Stanley Cupu vynikající defenzivou

Devils zničili finalistu Stanley Cupu vynikající defenzivou

Poslední přípravný zápas Devils odehráli s Flyers a brali výhru 3:1 na domácím ledě – v Prudential center. Nyní, po šestidenní pauze, se New Jersey utkali s rivaly z New Yorku Rangers v tzv. derby o řeku Hudson. Chtěli navázat na dobré výsledky z přípravy. Hrálo se v noci ze 4.10. na 5.10.

Za Jezdce dnes nenastoupili hvězdy jako Nash nebo St. Louis. Alan Vigneault pojal zápas víc jako přípravu, kdežto jeho protějšek na střídačce Devils poslal do zápasu sestavu, která by se mohla hodně podobat té finální. Té, která nastoupí ve čtvrtek proti Philadelphii. Ani zámořští komentátoři nevěděli co GM a trenér zamýšlejí se Scottem Gomezem, protože se naledě neobjevil a tak zůstávají pochybnosti. Na začátku se na televizní grafice objevila statistika Mikea Cammalleriho, který v sezoně 2008-09 zaznamenal gólové kariérní maximum, když nasázel 39 gólů. Peter DeBoer by se určitě nezlobil, kdyby tento hbitý, vzrůstem nevelký útočník takovou sezonu zopakoval.

1. závar po opatrném, “oťukávajícím se” začátku vytvořila útočná řada Clowe – Henrique – Ryder ve 3. minutě utkání. Mezitím přišla řeč na čtvrtou útočnou řadu, kde hrají Ruutu a Tootoo, což je taková slovní hříčka, která se zámořským komentátorům zalíbila. Ve 4. min. získala hra na obrovském tempu a přelévala se ze strany na stranu. Poté předvedl Schneider svůj první zákrok. V 6. min. se ukázal J.T. Miller z NYR v šanci z pravé strany, mířil nad lapačku, ale přestřelil. Na ledě se trochu přiostřilo, když Hrivik znemožnil Stephenu Giontovi projet a byl tak vyloučen za nedovolené bránění na 2 min. Mezi 7. a 9. min. si tak NJD zahrálo přesilovku, ve které většinu času strávila první pětka. Avšak úspěšná nebyla. První třetina ukázala opět skvělou formu třetí řady NJD. Ve složení Clowe -Henrique -Ryder zatápěla vůbec po celý zápas Camu Talbotovi “pod kotlem.”  Když se třetina lámala vejpůl Chris Mueller z NYR se dostal do úniku, jenže Schneider ukázal, proč byl upřednostněn před starým dobrým Martinem Brodeurem. 11.min. a Havlát v centru dění, na pozici centra vyhrál buly. Pro české fanoušky dobrá zpráva, jelikož byl dlouho zraněný a pak se nemohl chytit. Snad je u “Ďáblů” na správné adrese. Ale pozor!! Devils se museli soustředit na 4 min. oslabení, které však s vypětím všech sil zvládli. Několikrát měli namále. Schneider byl “zasypán” puky, nápor nicméně vydržel. Zajímavost, která se objevila na infografice, Ken Daneyko současný reportér NJD televize a bývalý hráč stejného klubu, je nejvylučovanějším hráčem historie právě tohoto střetnutí o “řeku Hudson.”

Pro Adama Larssona, švédskou naději, bude tato sezona průlomová. Chytí se konečně? NJD by to potřebovali.

V další útočné akci Devils Gionta zkusil střelou zápěstím Talbota, puk se odrazil k mantinelu na modrou, kde stál kritizovaný Larsson, vypálil a nemýlil se, dlouho se dohadovalo, jestli střelu lehce tečnul Tuomo Ruutu, on sám to potvrdil v přestávkovém rozhovoru. A tak se přepisovaly statistiky. 17 sekund před koncem Jágr skvěle našel volného Zajaca, ten netrefil ideálně a minul poloodkrytou branku.

Gól: 20. Larsson, asistovali Ruutu a Gionta, střely NJD vs. NYR: 6-8    Stav:1:0

Hráči, kteří se nedostali na soupisku NJD: Boucher, Helgeson, Kinkaid, Matteau – neznamená to však nutně, že se neobjeví na soupisce ve čtvrtek nebo během sezony.

2. třetina začala vlažnějším tempem, avšak na přípravu obvyklým. Haggerty ve vážnější situaci minul po přihrávce zpoza brány. Ve 28.min. přišel čas pro českou a zámořskou legendu, kterou každý uznává, Jaromír Jágr dorazil střelu Larssona, Jágr si tak připsal 1. gól v přípravě a Larsson druhý bod v zápase. Ve 33.min. hráli NYR přesilovou hru. Jenže špatná kombinace a ztráta puku dovolila Devils vyhození ze třetiny. Následovala reklamní přestávka, ve které si Cam Talbot vyměnil zlomenou hokejku za novou. Devils poté hráli oslabení a nehráli ho vůbec špatně A.Greene si sjel mezi kruhy po nádherné přihrávce skvěle hrajícího Gionty, ale “vymetl” jen Talbotovu lapačku. Ve 35. min. si “ustlal na růžích” rozhodčí. Upadl hned po buly, naštěstí se hned zvedl a pokračovalo se bez přerušení. Po vstřeleném druhém gólu jakoby se Ďáblové nesmírně uklidnili a načerpali novou energii na defenzivu, která byla od té doby neprostupná. Jen Kreider přes ní prošel, ale bekhendová střela nebyla nijak výrazně nebezpečná. Pak až minutu před koncem druhé třetiny vyřešil Schneider závar před jeho brankou a třetina už se dohrála bez obdrženého gólu. V poslední minutě se předvedli Ryder a Clowe v úniku 2 na 1, ale Ryderovi puk trochu sjel z hole při stahovačce. Přispěla k tomu i defenzivní hra NYR.

Gól: 28. Jágr, asistovali Larsson a Cammalleri, střely ve druhé třetině NJD vs. NYR: 10-7    Stav: 2:0

Pohled na tribuny ukázal značně prořídlou diváckou atmosféru v Prudential Center. 2. řada NJD začala náporem. Nicméně gólovou tečku toto snažení nedostalo. J.T. Miller, útočník dnes 1. řady Rangers se opět dostal do slibné šance, jenže Schneider ho znovu vychytal a to tak, že náramně. Defenziva v čele se skvěle chytajícím Schneiderem ukazovala výjimečný výkon. Připomínala skoro slavné časy Devils z let minulých. Poté se NYR nedohodli při střídání a tak jeden hráč Duclair putoval na opačnou stranu hřiště – na trestnou, za příliš mnoho hráčů na ledě. Na ledě opět řádila Zajacova řada, samozřejmě i s Jágrem, jenže bez úspěchu. Pak zaměstnali Talbota ještě v této přesilové hře beci tvrdými ranami od modré. Zvláště nebzepečná byla ta Gelinase, bohužel se neujala. Ve 48.min. ovšem už přišla rána do vazu NYR, Zubrus skóroval po akci, která opět začala na modré. Druhou přihrávku si připsal Patrik Eliáš. Nad finalistou minulého ročníku NHL se tak začala stahovat mračna. To jen dokumentoval Severson při skvělé obranné práci na útočné modré, kdy místo ztráty puku, obehrál soupeře vleže. Ještě jednou se objevil Stephen Gionta v šanci. Hodně aktivní hráč v dnešním zápase a to nastupoval až ve čtvrté pětce. Na konci třetiny musel Talbot vytáhnout ze svého klobouku zákroků ještě jeden. To když ho ohrožoval Mike Cammalleri, posila NJD z Calgary Flames.

Gól: 48.Zubrus, asistovali Severson a Eliáš, střely po konci zápasu NJD-NYR: 24-20 Konečný stav: 3:0

Hlavní hvězdou večera byl vyhlášen po zásluze Cory Schneider.

Poslední duel přípravy před sezonou Ďáblové zvládli na výbornou. Ustáli úvodní tlak soupeře a poté předvedli výtečnou hru se skvěle chytajícím Schneiderem. Teď už nezbývá než se těšit na čtvrtek a první utkání sezony, té, ve které už půjde o body. New Jersey v něm narazí na Flyers. Brzy u dalšího reportu nashledanou.

Sestavy: NJD: Schneider – Greene, Severson, Salvador, Larsson, Gelinas, Merill – Cammalleri, Zajac, Jágr – Eliáš, Havlát, Zubrus – Clowe, Henrique, Ryder – Ruutu, Gionta, Tootoo

NYR: Talbot – Kostka, Girardi, Klein, J.Moore, Hunwick, Kampfer – Kreider, Malone, Haggerty, Miller, Mueller, Lombardi, Hrivik, Lindberg, Duclair, Hagelin, Fast,   D. Moore

NJD – NYR 3:0    Góly: 20. Larsson ( Ruutu, Gionta ), 28. Jágr ( Larsson, Cammalleri ),  48. Zubrus  ( Severson, Eliáš )

Zdroj obrázku: nhl.com, Bruce Bennett

Autor Volfik

Jan Volf - redaktor webu a fanoušek Devils, zároveň velký fanda hokeje. Pracuje pro weby onlajny.com a HC Sparta Praha (hcsparta.cz)

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …