Peklo / Hlavní zprávy / Patrik Eliáš: “Nikdy jsem se nepovažoval za střelce”

Patrik Eliáš: “Nikdy jsem se nepovažoval za střelce”

Pouze 90 hráčů v historii NHL dalo alespoň 400 branek. Pouze 78 přidalo 600 asistencí. A pouze 79 dosáhlo hranice tisíce bodů. Patrik Eliáš se mezi tyto tři skupiny může v nejbližší době dostat.

Na svém kontě má nyní 394 branek, 592 asistencí a celkem tedy 986 bodů. To vše zvládl během 1158 odehraných zápasů v základní části.

“Mnoho takových tu není, on navíc hrál celou kariéru za jeden tým,” pochválil svého kamaráda nynější spoluhráč Martin Havlát. “Je to opravdu působivé.”

A kterého milníku by si Eliáš vážil nejvíce?

“Určitě všech tří, ale nejvíce asi tisíce bodů a možná i těch 400 branek,” řekl útočník s číslem 26 na zádech. “Nikdy jsem se ale nepovažoval za střelce. Spíše jsem se považoval za takového tvůrce hry.”

Přesto už vsítil téměř 400 gólů.

“To je hodně. Na tento tým opravdu hodně,” ví Eliáš.

Devils totiž několik let prokazují spíše defenzivní styl hry, kde hráči moc často nebývají v čele bodování celé soutěže. Eliáš v historickém bodování klubu zcela vládne – je nejproduktivnější, nejlepší nahrávač a i nejlepší střelec. A s velkým náskokem.

Druhý John MacLean dal gólů 347, třetí Bobby Holík 202.

V asistencích je na druhém místě Scott Niedermayer (364) a v bodování John MacLean (701).

Takže jak se vůbec stane, že hráč, který se nepovažuje za střelce, dá už skoro 400 gólů?

“Podařilo se mi pár sezon a začal jsem si více věřit,” řekl Eliáš.

Nejvíce gólů dal v sezoně 2000/2001, když byl součástí tzv. “A-line” s Jasonem Arnottem a Petrem Sýkorou. To vsítil dohromady 40 gólů.

V sezoně 2003/2004 jich dal 38, v ročníku 1999/2000 celkem 35.

“To jsou ta léta, kdy jsem si začal věřit, že můžu hrát za dobrý tým v dobré lajně,” vzpomíná Eliáš.

Celkově dal Eliáš alespoň 20 gólů desetkrát z 16 sezon v nejslavnější hokejové soutěži světa. Sedmkrát se prosadil 25krát či více a čtyřikrát dokonce více než třicetkrát.

Celkově ze svých gólů zaznamenal 79 vítězných, což ho  řadí na 25. příčku v historii ligy.

“Když jsem začal hrát v NHL (sezona 2000/2001) tak lajna se Sýkorou a Arnottem dávala hodně gólů,” vzpomíná Havlát. “Takže to nebylo tak, že by nedávali hodně gólů. Byli velmi produktivní. Ale už je to dlouho. Občas prostě týmy dávají góly a občas je nedávají.”

Mezi českými hráči je v historických tabulkách NHL na druhém místě za svým spoluhráčem Jaromírem Jágrem. Ten má na svém kontě 705 gólů, 1052 asistencí a tedy dohromady 1757 bodů.

“Jags je Jags,” říká Martin Havlát. “Ale Patty toho udělal hodně a ještě nic nekončí. Pořád má k dokončení spoustu věcí. Ale v momentální době je to jeden z nejlepších českých hráčů, kteří tu kdy hráli.”

Už jen kvůli výše uvedeným řádkům nemůžeme o přínosu Patrika Eliáše vůbec pochybovat. Rodák z Třebíče je jedním z nejlepších hokejistů vůbec, kteří se kdy v ďábelském dresu objevili.

Číslo 26 zřejmě v New Jersey už nikdy nebude nosit nikdo jiný, je totiž vysoce pravděpodobné, že bude po jeho ukončení pověšeno pod strop haly. Ale o tom je ještě brzy se bavit, Eliáš má před sebou minimálně ještě dva roky.

Během této doby bude pro něj klíčové, aby zůstal zdravý. Jedině pak může dosáhnout významných milníků a pomáhat svému týmu k vítězstvím.

Zdroj: blog Fire & Ice, Tom Gulitti (volný překlad s vlastním závěrem autora)

Zdroj obrázku: nhl.com

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?