Peklo / Hlavní zprávy / Travis Zajac ví, že musí začít střílet více gólů

Travis Zajac ví, že musí začít střílet více gólů

Útočník Travis Zajac si je vědom toho, že je od něj očekáváno více branek. A na tom chce zapracovat.

Není to úplně poprvé, kdy uznávaný hráč podepsal velký kontrakt. Poté se od něj očekává zvýšení produktivity, či minimálně to, že zůstane stejná.

16. ledna 2013 podepsal Travis Zajac s Ďábly osmiletý kontrakt na 46 milionů dolarů. V předchozích sezonách vstřelil 20 či 25 gólů, proč by jich tedy nemohl dát 30? Podobným způsobem zřejmě při uzavírání smlouvy uvažoval i generální manažer Lou Lamoriello.

Jenže jakoby s podepsáním nové smlouvy Zajacovi forma odešla. Několikrát byl jeho výkon nazván zklamáním, mnoho lidí zastává názor, že on centr číslo jedna prostě není.

V prvních 14 zápasech této sezony dal jen jednu branku, sérii jedenácti utkání bez vstřeleného gólů zlomil až v ponděli na ledě Bostonu. Proti Minnesotě Wild dal gól do prázdné branky. S takovouto “formou” by ale podle výpočtů vstřelil v této sezoně pouze 15 branek.

On sám uznává, že to je málo a očekává, že gólů dá více.

“Očekávám to od sebe stejně tak, jako to ode mě očekávají ostatní,” řekl Zajac NJ Advance Media. “Samozřejmě jsem zklamaný z toho, kde je tým a jak na tom jsem já. Vím, že to jsou jen opakující se povídačky, ale je to jen o tom, se s tím vypořádat a tvrdě pracovat.”

“Snažím se nalézt svou hru, stejně jako celý tenhle tým. Jen čekám, až se to začne dařit.”

Možná už ten čas přišel.

“Své hře už se začínám přibližovat, ale stále to není to, co bych si představoval,” tvrdí kanadský forvard. “Já se jen snažím pokračovat v práci na jednotlivých věcech a snažím se najít rytmus, abych hrál každý zápas stejně.”

Zajac je také považován za velmi dobrého defenzivního centra a skvělého tvůrce hry. Dříve nastupoval v lajně se Zachem Parisem, a to byla jízda. Těmto dvěma hráčům se společně dařilo, není tak zvláštním jevem, že se v médiích mluví o tom, že Zajacova hra upadla s odchodem Pariseho k Wild.

Parise ale svému bývalému spoluhráči věří, že dokáže nastřílet alespoň 25 branek.

“Opravdu si to myslím. Už se mu to jednou či dvakrát podařilo,” usmívá se momentální útočník Minnesoty. “Jeho střela je opravdu tvrdá. Občas, když hrajete na centru, se stanete spíše nahrávačem. Chcete předávat pasy křídelníkům. On momentálně hraje s dobrými střelci v lajně, možná proto si myslí, že by měl kolikrát radši nahrát.”

“Nevidím žádný důvod, proč by nemohl dát opět 25 gólů. Občas musí být prostě více sobecký a vystřelit.”

Parise s Minnesotou před dvěma lety podepsal taktéž velký kontrakt. Jeho délka byla 13 let a hodnota 98 milionů dolarů. Určitě tedy ví, jaké takto veliká smlouva nese nároky. Ovlivňuje to podle něj i Zajaca?

“Pravděpodobně. Každého to ovlivňuje jinak,” vysvětluje Parise. “Ale já si nemyslím, že on je tím typem, kterého by to ovlivnilo, který by cítil ten tlak. Nemyslím si to o něm.”

“Je to hodně o té sebedůvěře. Podaří se vám dát jeden a to už možná vše vyřeší.”

Zajac sám doufá, že se jeho produktivita zvýší. Je to centr první lajny, tím pádem je to od něj i očekáváno.

“Jsem lídr týmu, tak od sebe očekávám daleko více, musím týmu pomoci vyhrávat. Pokud nevyhrajeme, může to být celé na mně,” ví Zajac. “Sám se považuji za kompletního hráče, který je schopný dávat góly. To je součástí té práce. Musím se na tomto podílet tak moc, jako každý jiný.”

Při prohře Ďáblů 3:8 v Pittsburghu byl Zajac dokonce poslán do čtvrté lajny. Nedařilo se mu, stejně jako většině týmu.

“Myslím, že po tomto zápase jsem začal některé věci zjednodušovat a vracet se ke své hře,” přiznává Travis Zajac, že si po “sesazení” do čtvrté lajny uvědomil několik svých chyb. “Pro mě to začíná v tom, že musím být solidní defenzivně. Pokud hraji dobře obrannou hru, máme potom více prostoru v ofenzivě a odtud se to všechno odvíjí.”

Pokud se Ďáblům nezadaří a Zajacova forma se nezlepší, vyslechne si určitě kritiku. A oprávněnou. On na to ale nemyslí, soustředí se na zlepšení formy.

Občas stačí jedna dobrá akce anebo gól, a sebevědomí se rapidně zvedne,” ví Zajac. “A to je to, co potřebujete. Nejsem od toho daleko.”

Zdroj: nj.com, Rich Chere (The Star-Ledger) – volný překlad, doplněno několika slovy autora

Zdroj obrázku:newyork.cbslocal.com

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?