Peklo / Hlavní zprávy / Snažil jsem se napravit svoje zaváhání, říká Židlický

Snažil jsem se napravit svoje zaváhání, říká Židlický

Devils v noci na dnešek odehráli poslední utkání na kanadském tripu. Zápas se jim však vůbec nevyvedl. Hokejisté New Jersey nedokázali za šedesát minut vstřelit ani jeden gól, a z Rogers Areny si tak odvezli porážku 0:2. Celkem získali na výjezdu tři z možných osmi bodů, když nejprve podlehli Winnipegu (1:3), pak zdolali Edmonton (2:0) a v sobotu prohráli v Calgary 4:5 po samostatných nájezdech.

Pro Marka Židlického to byl večer, na který by nejraději zapomněl. Obránce Ďáblů se svým zaváháním podepsal pod oba góly Cannucks. Nejprve na začátku druhého dějství nepohlídal Alexe Burrowse a nechal mu na levé straně dost místa k usměrnění Bieksovy střely za záda bezmocného Coryho Schneidera. Necelých šest minut do konce, ve chvíli, kdy Devils ve snaze o vyrovnání dokázali svého soupeře zatlačit, se pak snažil riskantní přihrávkou přes soupeře najít Zubruse. Tento pas však přes Ryana Stantona neprošla a vyústila až v samostatný únik Shawna Matthiase. Cory Schneider jeho backhandový pokus vychytal, avšak kotouč si cestu do branky stejně našel. Schneiderův zákrok ho poslal přímo na brusli dojíždějícího Židlického, od níž se odrazil za jeho záda. Kladenský odchovanec, který se snažil svoje zaváhání napravit překažením Matthiasova zakončení, si tak nakonec nechtěně kopl kotouč do vlastní brány. Tento gól na konci poslední části znamenal poslední hřebíček do rakve Devils, kteří tak podlehli 0:2 a podruhé v sezoně nedokázali vstřelit soupeři ani gól.

„Snažil jsem se kontrolovat jeho hůl,“ říká k tomu sám Židlický. „Posunul se napravo, aby měl kotouč na backhand. Nakonec se ale puk odrazil od Schneidse přímo do mojí brusle a já vůbec neměl čas na to zareagovat. Byl to spíše smolný odraz.“

Ke gólu se vyjadřuje i gólman Cory Schneider, bez jehož přispění (34 úspěšných zákroků) by Devils už vůbec neměli nárok na bodový úspěch v zápase: „Podařilo se mi pokrýt jeho (Matthiasovu) střelu, ale pak se to smolně odrazilo. Zid (Židlický – pozn. překladatele) se akorát vracel, snažil se zastavit únik před brankou přesně tak, jak to má v popisu práce. Ale puk se mu odrazil přímo na brusli a od ní do branky. Je to trochu jako celý letošní ročník. Jsme stále ve hře, ale tyto smolné, nešťastné odrazy nás zase tlačí zpátky. Je to obrovská škoda. Zrovna jsme soupeře tlačili a měli jsme i nějaké šance na vyrovnání. A pak najednou přijde tohle a zničehonic je to 2:0 a pět minut do konce. Proti týmům, jako je tenhle, je pak strašně těžké se vrátit a vstřelit dva rychlé góly.“

Nikdo z hráčů New Jersey však neviní Židlického ani za onu osudnou ztrátu puku. Devils byli o gól pozadu, do konce nezbývalo moc času, a on, jakožto ofenzivní typ obránce, se snažil vytvořit tlak v útočném pásmu. Ihned po vhazování ve středním pásmu vyvezl puk za modrou čáru a chtěl poslat nahrávku Zubrusovi, jenž byl na pravé straně volný. Avšak zadák Vancouveru Ryan Stanton jeho pas přerušil, puku se zmocnil Shawn Matthias a v rychlosti uháněl do trháku.

„Zbývalo pět minut do konce,“ říká k momentu trenér Peter DeBoer a svého svěřence se rovněž zastává: „Chtěli jsme vyhrát. Bylo to 1:0 a naši ofenzivní hráči se snažili vytvořit nějaké šance. Kdyby ta přihrávka prošla a padl by z toho gól na druhé straně, budeme ho všichni plácat po zádech. Takže mu takovéhle zaváhání nemůžeme předhazovat.“

Trošku jinak se na druhý gól Cannucks dívá další český reprezentant, Patrik Eliáš: „Musíte se tomu oddat a bojovat až do poslední sekundy. Když někdo zahraje tímto stylem, když obránce převeze kotouč přes modrou, musí za ním být alespoň jeden další hráč, který ho zezadu jistí. Anebo ta jeho akce prostě musí na sto procent vyjít. Bylo tam více chyb, než jen tato jedna, která je nejvíce vidět,“ uzavírá legenda Devils.

Sám Marek Židlický přiznává, že se snažil vytvořit tlak na soupeře a částečně tím napravit svoje zaváhání při prvním gólu Alexe Burrowse: „Chtěl jsem na ně zatlačit, protože první branka v utkání šla na moje triko. Na chvilku jsem ho (Burrowse) ztratil z dosahu a on z toho skóroval. I proto jsem zvolil takovou přihrávku, chtěl jsem zkrátka něco vyprodukovat, vytvořit šanci. Ale to mě samozřejmě neomlouvá,“ nehledá výmluvy nejproduktivnější bek Ďáblů.

Marek Židlický byl také jedním ze dvou obránců Devils, kteří museli během večera podstoupit ošetření. Na konci zápasu byl totiž zasažen střelou do pravé nohy. Tím druhým byl Andy Greene, který schytal rovněž do nohy tvrdou ránu Kevina Bieksy během oslabení ve druhé třetině.

„Samozřejmě, že mě to netrefilo do chrániče,“ vyjádřil se k zásahu do nohy sám zadák Devils. „Šlo to ze strany jen malý kousek pod něj.“

Viníkem tohoto oslabení byl Jacob Josefson, který se provinil poněkud kuriózním přestupkem, když zasáhl kotouč rukou při vhazování. To je však pravidly zakázáno, a švédský forward tak vyfasoval menší trest za zdržování hry.

„Snažil jsem se sebrat puk koncem hole, ale omylem jsem o něj zavadil rukou,“ vyjadřuje se ke svému vyloučení Josefson.

Z této přesilovky, stejně jako z žádné jiné v tomto zápase, však Devils neinkasovali, a potvrdili tak alespoň výrazné zlepšení hry v oslabení, ke kterému v posledních zápasech došlo. Vždyť ještě před dvěma týdny byli Ďáblové v této statistice suverénně nejhorším týmem v soutěži. V posledních šesti utkáních však kapitulovali při přesilové hře soupeře jen jednou z třiadvaceti příležitostí. Úspěšnost bránění přesilovek v tomto období tak dosahuje 95,65%, což je číslo, jakého zdaleka nedosahují ani ty nejlepší celky. Chceme-li tedy hledat z právě skončeného tripu také nějaká pozitiva, pak vedle výkonů Coryho Schneidera bychom vypíchli především obrovské zlepšení při hře v oslabení.

Včerejšímu utkání v Rogers Areně předcházela také emotivní vzpomínka na bývalého hráče, trenéra a později i generálního manažera Cannucks Pata Quinna, jenž zemřel tuto neděli po dlouhé nemoci ve věku jednasedmdesáti let. Vzpomínka začala minutou ticha, po níž následovala projekce nejzářivějších momentů jeho hokejového života. O hudební doprovod se postaral Mark Donnelly, který tradičně zpívá národní hymny na domácích zápasech Vancouveru. Při příležitosti vzpomínky na Pata Quinna, na muže, jenž byl po celý  svůj život náležité hrdý na svůj irský původ, zazpíval tradiční irskou píseň s názvem Danny Boy.

„Bylo to velmi dojemné,“ řekl k emotivnímu momentu Cory Schneider, který v organizaci Vancouveru strávil pět sezon, a měl tak možnost na vlastní oči pozorovat vliv Pata Quinna na tým z Britské Kolumbie. „Vždycky tu uměli vyjádřit poděkování těm, co tu něco dokázali, nebo uctít památku těch, co zemřeli. Dnešek nebyl výjimkou. I lidé, kteří ho tolik neznali nebo o něm příliš nevěděli, tak nyní jasně vidí, jak moc Pat Quinn znamenal nejen pro tento tým, ale i pro celý klub a pro město. Je to smutný den, ale je dobře, že si ho tu lidé zapamatují,“ dodává nynější gólman Devils.

Ke vzpomínce se vyjadřuje i trenér DeBoer: „Bylo to krásné, moc hezky udělané, jedna z nejhezčích poct, co jsem měl možnost zažít. Skládám tímto velikou poklonu organizaci Cannucks za to, jakým způsobem dokázali tuto dojemnou a pěknou vzpomínku dát dohromady.“

Zdroj: Fire & Ice blog, nhl.com (volný překlad s doplněním autora)

Foto: nhl.com (Jeff Vinnick)

Autor Daniel Džmuráň

Dlouholetý fanoušek, redaktor sekce New Jersey Devils.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?