Peklo / Hlavní zprávy / Martin Brodeur na zkoušku k St. Louis Blues

Martin Brodeur na zkoušku k St. Louis Blues

Dlouholetý brankář New Jersey Devils Martin Brodeur začne trénovat s týmem St. Louis Blues. “Udělám vše pro to, aby si mě nechali,” říká.

Zatím se tedy jedná o zkoušku. Žádný kontrakt. Pouze zkouška, účast na tréninku. Martin Brodeur dlouho doufal, že sežene v NHL novou práci a nebude tak muset končit s kariérou.

V úterním zápase Blues s Ottawou se zranil Brian Elliott a generální manažer Doug Armstrong se nechal slyšet, že tým se bude muset poohlédnout po dočasném záskoku. A Marty byl prostě zrovna po ruce …

“Marty souhlasil s tím, že s námi začne trénovat,” řekl Armstrong pro web St. Louis Blues. “V pátek se oba dostavíme na konferenci ve Scottrade Center.”

Elliott letos v dresu Blues zasáhl do 14 utkání, v nichž měl úspěšnost zákroků 93,1%. Velmi dobré číslo. Jeho parťákem je Jake Allen, který si letos zachytal již devětkrát a má úspěšnost zásahů 92%. Doposud chytal především na farmě v AHL, nyní ale dokázal, že na NHL má. V této sezoně dokonce téměř tři zápasy za sebou neinkasoval.

Z týmu Chicago Wolves, který je farmářským celkem Blues v AHL, povolalo St. Louis Jordana Binningtona. Volba Blues ve třetím kole draftu roku 2011 zatím ale nemá žádné velké zkušenosti – 11 zápasů v AHL. Toť vše. Jinak chytal hlavně v juniorských soutěžích + minulou sezonu v ECHL za Kalamazoo Wings.

Zpět k Brodeurovi. Ten už se připravoval na to, že s rodinou stráví Den díkůvzdání. Nakonec ale musel změnit plán, jelikož ho Blues pozvali na pohovor. Martymu to ale samozřejmě nevadí.

Od 1. července byl volným hráčem a jen čekal na nabídku. Ta nyní přišla.

“Je to velká příležitost,” ví Brodeur. “Je to skvělý hokejový tým s trenérem (Kenem Hitchockem – pozn. red.), kterého velmi dobře znám. Asistenta zde dělá Kirk Muller, tedy trenér, s nímž mám takéž dobrý vztah. Je pro mě skvělé mít možnost vrátit se na led a trénovat s nimi.”

Ve středu ráno zvedl Brodeurův agent Pat Brisson telefon. Volali mu zástupci Blues, že kvůli zranění Elliotta shání náhradu.

“Seběhlo se to opravdu rychle,” popisuje legendární golman situaci. “Brian Elliott se v úterý zranil, a tak další ráno zavolali mému agentovi, jestli bych měl zájem začít s nimi trénovat a zjistit, jak na tom jsem a jestli by se mohlo v dalších dnech stát něco víc.”

Brodeur zmiňoval vztah s trenérem Hitchockem. S ním se zná ze tří olympiád, kde se sešli u reprezentace Kanady.

“Jsem rád, že nějaká nabídka přišla,” raduje se držitel několika rekordů mezi brankáři. “V létě jsem o nich přemýšlel jako o jednom z nejlepších týmů.”

Brodeura nyní čeká boj o místo v sestavě. Bude se muset ukázat na tréninku, vybojovat si pozici.

“Nevím nic víc, vím jen to, že zde musím být v pátek v 10:30,” řekl.

Předpokládá, že rozhodnuto by mělo být v úterý, kdy Blues poletí do Chicaga. Ví totiž, že zde určitě není jen kvůli trénování. Ale ať už dopadne jeho testování jakkoliv, může alespoň předat zkušenosti mladším brankářům v organizaci Blues.

Týden trénoval se svým synem Anthonym v juniorském týmu Gatineau. To bylo v říjnu. Jinak Brodeur pouze pracoval na své fyzičce v New Jersey a trávil čas s rodinou.

Minulý týden dokonce trénoval v Prudential Center se Scottem Gomezem, který je u Ďáblů stále na zkušebním kontraktu. Devils totiž v tu dobu bojovali na tripu v západní Kanadě. Trénoval společně i se zraněným Henriquem a Merrillem.

To vše mu umožnil generální manažer Lou Lamoriello. Brodeur tak pomohl i Gomezovi, který by jinak třeba trénoval sám. Zkušenost z tréninků by mu tak nyní mohla v St. Louis výrazně pomoci. Určitě na tom bude lépe, než kdyby vůbec netrénoval.

Brodeur cítí, že bude připraven naskočit do zápasu NHL již po pár trénincích. Je si ale vědom, že následující dny bude muset tvrdě bojovat. A třeba ani to stačit nebude, třeba si Blues seženou lepší náhradu. Kdo ví …

Spojenectví s Ďábly ale nekončí. Marty tomuto klubu stále fandí a sleduje zápasy. Vztah mezi ním a organizací nikdy úplně neskončí.

Kdyby Blues Brodeura podepsali, v základní části sezony už by se spolu nepotkali. Mohlo by k tomu dojít už pouze ve finále Stanley Cupu.

“Kdybychom se měli potkat, bylo by to něci velmi, velmi těžkého, přes co bych se musel přenést,” ví Marty. “Ale znovu opakuji, v následujících dnech se teprve uvidí, jestli se jim budu líbit. Dost možná se budu příští týden opět v New Jersey připravovat sám.”

Stále si Brodeur stojí za tím názorem, že Devils jsou s Corym Schneiderem, co se brankářské pozice týče, “za vodou”. “Je to dobrý brankář, proto ho Lou podepsal na tak dlouhou dobu,” zopakoval.

Zdroje: Fire & Ice Blog (Tom Gulitti), blues.nhl.com, eliteprospects.com

Zdroj obrázku: nhl.com

Autor Michal Belšán

Dlouholetý fanoušek Devils, správce FB stránky a šéfredaktor webu.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?