Peklo / Binghamton Devils / Listopad v Albany – Děsivý pád tabulkou

Listopad v Albany – Děsivý pád tabulkou

Jedenáctý měsíc roku 2014 se v Albany dozajista nezapíše do kroniky jako nejúspěšnější období týmu. Ďábelská farma, která v říjnu v každém zápase bodovala a skvěle rozehrála souboj o play-off AHL, zažívala v listopadu jednu tvrdou ránu za druhou.

Hned 1. listopadu na Devils čekal domácí duel s Bridgeportem Sound Tigers, ten ovšem celek hrající v Times Union Center prohrál poměrně jednoznačně 1:4. Tahle prohra však neměla žádný zásadní vliv na výsostní postavení Albany v rámci Východní konference, naopak v kontextu s předcházejícími výhrami šlo jen o nepatrné klopýtnutí. Když však svěřenci trenéra Ricka Kowalskyho padli i v bojích proti Portlandu (1:2p), Hartfordu (1:3) a úspěch se nedostavil ani při dvojzápase v Bridgeportu (2:7 a 3:4sn), situace v tabulce začala nabírat naprosto jinou podobu.

Stačilo pouhých 9 dnů a kouzelná neporazitelnost Ďáblů byla nenávratně pryč. I přes sérii krutých proher se ale Albany drželo relativně vysoko, stále totiž těžilo z luxusního říjnového startu soutěže a mohlo se radovat z toho, že se pohybovalo aspoň kolem 5. konferenční pozice. Šňůra 5 porážek v řadě ovšem nebyla konečná, 12. listopadu přijel do Albany celek Syracuse Crunch, s kterým uhráli Devils pouhý bod. Vedení organizace se snažilo pomoci farmě angažováním zkušeného Marka Frasera, ten se rychle aklimatizoval a zapojil se bez potíží do života mužstva.

Až 14. den v měsíci přišlo utkání v Portlandu, kde hostující Devils předvedli kvalitní výkon a zaradovali se z přesvědčivého vítězství 4:0. Kdo by si ale myslel, že krize byla tímto zažehnána, ten se velmi mýlil. V odvetě se Piráti z Portlandu pomstili a udolali soupeře 2:0. Dobrý dojem si fanoušci farmy Jersey neodnesli ani z duelu proti WB/Scrantonu (1:5), Senátoři z Binghamtonu dokonce udělili hokejistům v červenobílé kombinaci sedmigólovou lekci. Pokud se farma do té doby pohybovala do 8. místa, nyní byla až dvanáctá, v divizi obsadila dokonce poslední 5. příčku.

Až poslední listopadový týden nabídl zlepšení. Nejdříve se povedlo ďábelskému týmu přehrát Bridgeport 5:2, poté sice farmáři utrpěli nájezdové selhání s Hartfordem, jenže ve zbývajících střetnutích s Lehigh Valley a Uticou urvali záložní hráči New Jersey plný počet 4 bodů a zmírnili následky hrozivého množství porážek. Díky těmto úspěchům zaznamenali hráči Devils posun na 3. pozici v napěchované Severovýchodní divizi s 25 body na kontě. Nyní má tedy Albany stejně bodů jako druhé Syracuse, avšak poslední Bridgeport ztrácí jen 2 bodíky. Naopak Springfield má pohodový náskok 3 výher. Ve Východní konferenci patří červenobílým 5. místo.

 Nejlepším hráčem v kanadském bodování na farmě Jersey je momentálně Joe Whitney. Lídr historických ofenzivních statistik Albany Devils naplňuje svoji pověst i v aktuálním ročníku, letos se mu povedlo dostat puk za gólmana už osmkrát a k tomu přidal 11 přesných přihrávek, čímž si v rámci celé AHL vysloužil 12. místo. Hned v závěsu je ostrostřelec Paul Thompson, jenž se může chlubit bilancí 11 vstřelených branek v 19 utkáních. Tento záznam mu stačí na 2. příčku, čelo žebříčku zatím patří Tyovi Rattieovi z Chicago Wolves (22 zápasů a 13 gólů). Thompson je také poměrně vidět při pohledu na tabulku +/-, v kolonce má napsáno číslo +12 a jen 8 hokejistů je na tom lépe.

Jestli patřili maskovaní muži Ďáblů v říjnu mezi ligovou elitu, jejich pozice se v těchto dnech diametrálně odlišuje. Jednička Keith Kinkaid se nenachází na vrcholu žádné statistiky, dokonce se často neobjevuje ani mezi nejlepší ligovou dvacítkou, což není úplně nejlepší prezentace výkonů. Kinkaid odchytal 597 minut a 44 sekund (27. v lize), jeho úspěšnost zákroků 91, 6 % stačí na 22. příčku mezi gólmany. Těsně pod hranicí TOP 20 se strážce Devils objevil i v rámci žebříčku, který informuje o průměru inkasovaných gólů na utkání (2,41 branek, 21. v rámci soutěže).

Je pouze otázkou, jak se ligová situace bude nadále vyvíjet. Fanoušci viděli v průběhu sezóny obě tváře ďábelského celku, nyní je pouze na hráčích, jaká se stane v následujících týdnech tou dominantní.

Listopadová zápasová bilance: 4-6-4

Nejvyšší výhra: Portland 0:4 Albany

Nejtěžší prohra: Binghamton 7:0 Albany

zdroj: eliteprospects.com, theahl.com

foto: https://www.flickr.com/photos/albanydevils/

Autor Tadeáš Mima

Fanoušek brněnského sportu, fotbalistů Arsenalu a samozřejmě i Ďáblů. Člen redakce www.ceskyflorbal.cz a www.onlajny.com.

Čtěte také

Evan Cormier byl v pravý čas na pravém místě

Před třemi týdny seděl Evan Cormier doma a užíval si volno na univerzitě v Guelphu a snažil se odpočívat a relaxovat před začátkem druhé poloviny sezóny. V Binghamtonu odehrál jako náhradník pět zápasů a uvedl se tak v dobrém světle (bilance 4-1-0, včetně shutoutu a 93,3% úspěšností), že mu farma Devils připravila jeho první profesionální smlouvu. Pro …

Ďáble, co na to říkáš...?