Peklo / Hlavní zprávy / Damien Brunner se vrací do Švýcarska

Damien Brunner se vrací do Švýcarska

Útočník Damien Brunner, jenž byl včera podruhé za posledních osm dní umístěn na listinu waivers (tzv. unconditional waiver), opouští zámořskou hokejovou scénu a vrací se do nejvyšší švýcarské ligy, kde se dohodl na kontraktu s týmem HC Lugano.

Osmadvacetiletého forwarda tak potkal podobný osud jako v minulé sezoně jeho českého kolegu Rostislava Olesze, jenž také dvakrát prošel waivers, aby byl nakonec propuštěn ze služeb Ďáblů a mohl podepsat smlouvu v Bernu. Brunner byl poprvé umístěn na listinu waivers minulý pátek. Do sobotního odpoledne si ho tak mohl bez náhrady stáhnout do svých služeb jakýkoliv tým NHL. To se však nestalo a Brunner byl poslán na farmu New Jersey do Albany. V nižší AHL ovšem hrát nechtěl a dohodl se s vedením Devils na opuštění klubu. Následovala tak formalita v podobě umístění na unconditional waiver, a jelikož ani podruhé si Brunnera žádný jiný klub z listiny nestáhl, byl jeho platný kontrakt k dnešnímu poledni zrušen.

Švýcarský reprezentant podepsal smlouvu s New Jersey během přípravného kempu před loňskou sezonou. Během dvou let si podle ní měl vydělat celkem 5 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jednocestný kontrakt, stejnou výplatu by pobíral i na farmě. Kvůli předčasnému ukončení smlouvy však o podstatnou část letošní výplaty (zhruba 1,7 milionu USD) přijde. Jak ovšem říká jeho agent Neil Sheehy, pro Brunnera je možnost pravidelně hrát v kvalitní soutěži přednější než peníze.

„V New Jersey to zkrátka nevyšlo. Pro něj (Brunnera) to není o penězích. Je to hráč, který věří sám v sebe a v to, že může hrát a rozhodně nedopustí, aby mu peníze stály v cestě. Nepůjde do AHL jen proto, aby pobíral výplatu,“ uzavírá Sheehy.

Damien Brunner strávil největší část své dosavadní profesionální kariéry doma ve Švýcarsku, kde nejprve hájil barvy rodného Klotenu, aby se později přesunul do Zugu. Ve městě pod Alpami se vypracoval v jednoho z nejlepších hráčů švýcarské ligy. V sezoně 2011-12 dokonce vyhrál kanadské bodování soutěže a byl zvolen nejlepším útočníkem ročníku. Těmito úspěchy upoutal zájem klubů NHL a vysloužil si smlouvu od organizace Red Wings. Protože nebyl nikdy draftován, byla to pro tehdy šestadvacetiletého Švýcara první zkušenost se zámořským hokejem. Ve své premiérové sezoně, zkrácené výlukou, si nevedl špatně, když po boku Henrika Zetterberga zaznamenal 26 bodů (12+14) ve 44 zápasech. Na novou smlouvu to však i díky veliké konkurenci v kádru Detroitu nestačilo, a Brunnerovi tak nezbylo než Hockeytown opustit a ucházet se o místo v kempu jiného týmu.

Nakonec uspěl právě v New Jersey, kde během minulé a probíhající sezony nastoupil k 77 zápasům a připsal si 32 bodů za 13 gólů a 19 nahrávek. Od hráče se smlouvou na 2,5 milionu dolarů ročně však vedení Devils určitě čekalo výraznější příspěvek. I proto se tak dnes cesty Brunnera a Devils rozcházejí a švýcarský olympionik jde zkusit štěstí do domácí ligy. Jeho zámořské statistiky se tak prozatím zastavují na následujících hodnotách: 121 zápasů, 25 branek a 58 kanadských bodů.


Zdroj: Fire & Ice blog, yahoo.com, nhl.com

Foto: nhl.com (Bruce Bennett)

Autor Daniel Džmuráň

Dlouholetý fanoušek, redaktor sekce New Jersey Devils.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?