Peklo / Preview / Blíží se derby, Devils se utkají s Rangers

Blíží se derby, Devils se utkají s Rangers

Závěr letošního kalendářního roku dozajista není obdobím, během něhož by měli hokejisté New Jersey Devils zrovna dostatek času na pořádný odpočinek. Situace je dokonce opačná, Ďáblové se dnes postaví družstvu New York Rangers, které na tom aktuálně není vůbec zle.

New York Rangers – New Jersey Devils

Kdy: 28. prosince, 1:00 (SEČ)

Kde: Madison Square Garden, New York

Hráči reprezentující New York předvádí poslední dobou vynikající výkony. Rangers sbírají body jako na běžícím páse, vyhráli 7krát v řadě, což je momentálně nejdelší série mezi všemi týmy NHL, a není divu, že se při takové hře domácí dokázali propracovat se 40 body na kontě až na 3. místo Metropolitní divize. Lepší pozicí se mohou v tuhle chvíli pyšnit jen městští rivalové Islanders (46 bodů) a Pittsburgh (49 bodů). Ukázkové statistiky a forma zajišťují Rangers sice až 7. místo ve Východní konferenci, ovšem náskok soků z vyšších příček není nijak výrazný a pokud bude New York i nadále pravidelně bodovat, může být pohled na tabulku za pár kol zase odlišný.

Z individualit, které vévodí týmové produktivitě, by se mělo určitě zmínit jméno Ricka Nashe. Kanaďan oblékající modrobílou kombinaci nastoupil ke všem 32 zápasům jeho celku a byl 36krát součástí gólové akce, 23 střel z jeho hole doputovalo do sítě a 13krát zaznamenal úspěšnou asistenci. Patří mu 10. místo v ligovém kanadském bodování. Jde bezpochyby o hlavního lídra ofenzivních záležitostí newyorské družiny, přesto by se na soupisce našli i další důležití hokejisté zajišťující správný chod věcí v útočné fázi. Mezi tyhle hráče patří Derick Brassard (8+19) či Martin St. Louis (11+13). Že ofenziva funguje v Rangers přesně podle představ demonstruje také počínání obránce Kevina Kleina. Tenhle hlídač obranného pásma si připsal v dosavadním průběhu soutěže 11 bodů (7+4) a ve statistice účasti na ledě při vstřelených a obdržených gólech se řadí k té nejužší špičce (+13 – 7. nejlepší v NHL).

Ďáblové v letošním ročníku NHL jistě postrádají větší počet bodů na jejich kontě. Zatím se červenobílým příliš nedaří naplňovat očekávání a i když začátek letošní sezóny vypadal celkem nadějně, nakonec si Devils neudrželi vysoký standard. Ze série špatných výkonů tak vykrystalizovalo postavení až na předposlední 7. příčce v Metropolitní divizi, což je něco, čím se nikomu Ďáblové chlubit nemohou. Ze 36 utkání jich New Jersey vyhrálo pouhou třetinu a sesbíralo dohromady 31 bodů. Nejde o úplně ideální počin, jenže při troše štěstí a notné dávce tvrdé práce by se hostům mohlo povést dotáhnout na své protivníky bojující o 8. konferenční místo. Právě při pohledu na tabulku Východní konference musí člověk sklonit zrak až na řádek odpovídající 14. pozici, protože zrovna zde se mužstvo z Newarku nachází. Z posledních 5 střetnutí si hokejisté Jersey odnesli jenom 4 body z 10 možných a hned 4krát podlehli.

K individuálním zápisům hráčů se toho příliš sdělit nedá, neboť forma jednotlivých členů ďábelského týmu není dvakrát kdovíjaká. O body se nejčastěji stará Adam Henrique (9+11) společně s Jaromírem Jágrem (5+15), nejde však o žádná oslnivá čísla a obrany soupeřů se určitě před ofenzivou Devils jen tak nerozklepou. Naopak v obranné fázi má kvalitní fazónu Marek Židlický, jehož 17 bodů (4+13) jej řadí mezi 30 nejčastěji bodujících ligových obránců. New Jersey má ale se střílením branek velký problém, žádný desetibrankový střelec v kádru budiž důkazem nízké efektivity. Gólman Cory Schneider je letos často vytěžovaný. Z 36 zápasů, které hosté odehráli, měl možnost nastoupit do brankoviště ve 32 případech. Zatím se ale zvládá se svými povinnostmi celkem dobře prát a drží si procentuální úspěšnost na hodnotě 91,7 %.

Duel bude zaručeně z pohledu hostů více než zajímavý. Na střídačce Devils se totiž poprvé objeví nová dvojice koučů ve složení Oates-Stevens, na niž bude dohlížet samotný generální manažer Lou Lamoriello. Je jen otázkou, zda trenéři dokáží vyburcovat své svěřence při Bitvě o řeku Hudson.

Možné sestavy

Rangers: Lundqvist (Talbot) – McDonagh, Girardi, Staal, Boyle, Hunwick, Klein – Nash, Brassard, Zuccarello – Kreider, Stepan, St. Louis – Hagelin, Hayes, Miller – Glass, Moore, Fast

Devils: Schneider (Kinkaid) – Greene, Harrold, Merrill, Židlický, Gelinas, Larsson, Helgeson – Cammalleri, Gomez, Jágr – Henrique, Zajac, Zubrus – Ruutu, Gionta, Bernier – Tootoo, Josefson

zdroj: eliteprospects.com, nhl.com, dailyfaceoff.com

Autor Tadeáš Mima

Fanoušek brněnského sportu, fotbalistů Arsenalu a samozřejmě i Ďáblů. Člen redakce www.ceskyflorbal.cz a www.onlajny.com.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?