Peklo / Hlavní zprávy / Změny v trenérském týmu: Oates se Stevensem novými trenéry

Změny v trenérském týmu: Oates se Stevensem novými trenéry

Již včera se objevila zpráva, že Pete DeBoer, hlavní kouč New Jersey Devils, byl vedením klubu společně s asistentem Davem Barrem odvolán. Na dnešní tiskové konferenci se osvětlila nejasná situace kolem nového lodivoda a také bylo oznámeno, jaké bude zaměření jednotlivých členů trenérského týmu. Nejdůležitější odhalenou změnou je jmenování Adama Oatese a Scotta Stevense do role dvou hlavních trenérů.

Ihned po oznámení vyhazovu stávajícího vůdce DeBoera se přirozeně vynořilo také množství různých spekulací o tom, kdo by měl nyní jeho pozici obsadit. Jednou z diskutovaných postav se stal Paul MacLean, jenž před nedávnem skončil u týmu Ottawy. Mnohem žhavěji se však mluvilo o Adamu Oatesovi či Scottu Stevensovi a rozhodně nešlo o falešnou stopu. Během dnešní tiskové konference Ďáblů byli totiž tihle muži představeni jako nová trenérská dvojice New Jersey. Asistenti Mike Foligno, Tommy Albelin a Chris Terreri na svých postech zůstávají a i nadále budou plnit stejné role.

Na povrch se dostaly i informace ohledně toho, kterou část trenérské práce budou mít jednotliví lidé na starost. O útočníky se bude zajímat zejména Adam Oates, defenzivní složku mužstva bude učit novým dovednostem Stevens společně s Albelinem. Při odhalení nových poměrů v realizačním týmu nemohl chybět ani generální manažer Ďáblů Lou Lamoriello. „Vím, že jde o skutečně ojedinělý způsob trénování,“ vyjádřil se jeden z nejdůležitějších mužů v celém klubu k tomu, že družstvo bude vedeno rovnou dvojkou hlavních trenérů místo klasického jednoho kouče. „Oates a Stevens byli ti první, kteří mi v této situaci probleskli hlavou,”  dodal Lamoriello k volbě těchto jmen.

Došlo také na manažerovo zdůvodnění týkající se toho, proč přece jenom nebyl zvolen z dvojice Oates-Stevens hlavní lodivod: „Ani jeden není přímo hlavní trenér. Bylo by v této situaci nespravedlivé, abych o to požádal po zbytek sezóny jen jednu osobu.” „I já se objevím na střídačce, abych novým trenérům co nejvíce usnadnil jejich adaptaci,“ sdělil Lamoriello jeden z jeho nadcházejících záměrů. Generální manažer New Jersey také mluvil o tom, jak by to mohlo na ďábelské střídačce vypadat v příštím ročníku: „Příští sezónu bude hlavní kouč pouze jeden. Může to být Oates, Stevens anebo též někdo úplně jiný,“ zaznělo na závěr z jeho úst.

Adam Oates kromě velice povedené hráčské kariéry (1420 bodů v NHL) už má něco za sebou i v roli hlavního kouče. Svou trenérskou kariéru začal budovat v sezóně 2009/10, během které se stal asistentem v Tampě Bay. V následující sezóně se už hlásil u týmu New Jersey, kde poté působil 2 sezóny jako asistent. Oates tak byl u úspěšného roku 2011/12, kdy Ďáblové postoupili až do samého finále Stanley Cupu. O několik měsíců později už však nebyl členem organizace Devils a stěhoval se do Washingtonu, kde poprvé zaujal pozici nejdůležitějšího z koučů. Pod jeho vedením se Capitals jednou dostali do 1. kola play-off, ale loni se nepodívali ani mezi nejlepších 16 klubů.

Pro Scotta Stevense půjde vůbec o první zkušenost na postu ústředního trenéra. Všechny jeho trenérské zkušenosti mají společného jmenovatele – New Jersey Devils. Právě u Ďáblů začal v roce 2009 na pozici development kouče a postupnými krůčky se vypracoval až na asistenta, jehož úlohu plnil od roku 2012 do letoška. Byl součástí DeBoerova týmu, jenže na rozdíl od svého nadřízeného u celku zůstal a obsadil jeho volné místo. Bylo by špatně, kdyby se nevzpomenulo na jeho skvělé hráčské působení v NHL. Odehrál přes 1600 zápasů (velkou část z toho právě za Devils s kapitánským C na dresu) a nasbíral 908 kanadských bodů.

foto: cbssports.com

Autor Tadeáš Mima

Fanoušek brněnského sportu, fotbalistů Arsenalu a samozřejmě i Ďáblů. Člen redakce www.ceskyflorbal.cz a www.onlajny.com.

Čtěte také

Tašky jsou sbalené, začíná nová sezona pro akademiky

S příchodem nového školního roku, budou univerzitní kampusy brzy plné studentů a 1. října začne vysokoškolská hokejová sezóna (NCAA). Deset členů organizace z New Jersey Devils se bude připravovat na svou univerzitní hokejovou sezónu, konferenční soutěž začne 28. října. Několik hráčů se vrací, někteří mění školu a dva začínají svůj úplně první ročník na vysoké …

Ďáble, co na to říkáš...?