Peklo / Binghamton Devils / Evan Cormier byl v pravý čas na pravém místě

Evan Cormier byl v pravý čas na pravém místě

Před třemi týdny seděl Evan Cormier doma a užíval si volno na univerzitě v Guelphu a snažil se odpočívat a relaxovat před začátkem druhé poloviny sezóny.

V Binghamtonu odehrál jako náhradník pět zápasů a uvedl se tak v dobrém světle (bilance 4-1-0, včetně shutoutu a 93,3% úspěšností), že mu farma Devils připravila jeho první profesionální smlouvu.

Pro Cormiera to bylo přesně dle rčení: „Být ve správný čas na správném místě“. 

Cormier byl draftován Ďábly ve čtvrtém kole v roce 2016, bylo to již podruhé, co byl draftován. Nicméně, když přišel čas podepsání smlouvy v letní přestávce, nebylo pro něj na soupisce dost místa a tak se jeho postup zastavil.

Byla to spíše hra s čísly, více než cokoli jiného,“ řekl vývojový trenér Devils a rezidentní brankářský guru Scott Clemmensen. Bylo to pro něj samozřejmě zklamáním, ale my jsme  pořád mysleli na něj, jakou má budoucnost a že se jednou dostane velmi vysoko. Jenom jsme pro něj v té době neměli místo.“

Cormier využil svoje zklamání ve svůj prospěch a zabojoval v konkurenčním boji. V letošním roce zdvojnásobil své tréninkové úsilí a soustředil se na svou hru. Nebyl si jistý, co se bude dít dál – zda najde místo u jiného týmu nebo bude hrát opět na university v Guelphu – ale byl si jistý, že bude připravený projít všemi dveřmi, které by se případně začaly otevírat.

Rozhodně jsem změnil svou mysl a uvědomil jsem si, že se sebou nejsem spokojen,“ uvedl jednadvacetiletý Kanaďan. Vždy se snažím zlepšit každou část mé hry, protože to může být jen lepší a jsem motivován k tomu, abych se nikdy nevzdal. V letošním roce jsem trénoval až na hranici svých možností a chci se držet tohoto postoje po celou dobu, zejména proto, že jsem brankář. V každém týmu jsou jen dva brankáři a pouze jedna branka. Každý den musíte bojovat o místo mezi tyčkami.“

Cormier se zapsal na univerzitu v Guelphu s úmyslem studovat trestní spravedlnost a nakonec se připojit k policejnímu sboru, pokud by hokejová kariéra nedopadla dobře. Ale po povedené první polovině sezóny s 92,6% úspěšností a průměrně 2,27 obdrženými góly na zápas během 13. univerzitních hrách, se poohlížel po někom, kdo mu pomůže se rozhodnout, jak dál.

Načasování podpisu smlouvy nemohlo být lepší.

Překvapil mě tím, že chtěl poradit, co dál,“ řekl Clemmensen se smíchem. Chtěl jsem ho nechat se rozhodnout samotného, aby se ukázalo, jak mu to půjde ve škole. Ale právě v tuto dobu jsme dostali zprávu, že Eddie Läck nebude pro tuto sezónu k dispozici a Mackenzie Blackwood byl povolán do hlavního týmu. Prostě jsme se snažili vyřešit problém s chybějícím gólmanem v Binghamtonu.“

Evan Cormier byl nadšen tím, že podepíše amatérskou smlouvu na zkoušku, ale chtěl si před podpisem smlouvy o všem promluvit s rodinou a svým agentem. Protože i když byl s týmem jen dva týdny, vzdálil se vzdělávacího programu, který získal při hraní v Ontarijské hokejové lize (OHL) za Saginaw.

Bylo pro mě těžké opustit školu, ale to byla opravdu obrovská příležitost, jak se dostat nahoru,“ vysvětlil. Na konci své kariéry chci být profesionální hokejista a za tím si půjdu. Jsem opravdu rád, že jsem zde a jsem součástí organizace.“

Do 29. prosince nastoupil za Binghamton Devils v Belleville a dokonce si zahrál ve svém prvním AHL zápase, ve kterém zachránil všech 21 výstřelů, kterým čelil téměř 45 minut v brance.

Nasadili jsme ho do zápasu, který končil až za dlouhou dobu,“ řekl trenér Mark Dennehy. Cam Johnson měl svůj třetí start během čtyř dnů a zdál se trochu unavený. Já si jenom pomyslel: Proč ho nezkusit. Uvidíme, co máme. A on přišel a zavřel dveře. Kdykoli nasadíte  brankáře do této situace, rychle poznáte, co v něm je. A Evan byl skvělý.“

Uvidíme, jak se mladému gólmanovi povede a zde jej uvidíme někdy v NHL.

Čtěte také

Generálka na NHL! Na závěr přípravy konfrontace s Islanders

Po první prohře v sezóně, která přišla v MSG proti Rangers, se Devils potkají přesně o čtyřiadvacet hodin později s druhým newyorským celkem – a utkání bude hned připomínat základní část NHL. Očekávají se plné týmy na obou stranách.