Peklo / Hlavní zprávy / Alarmující gólová impotence, jsme na tom se vstřelenými brankami fakt špatně?

Alarmující gólová impotence, jsme na tom se vstřelenými brankami fakt špatně?

Po úvodním laufu a skvěle rozjeté sezóně se hráči Ďáblů pomalu dostávají zpět do nám nechvalně známých kolejí. Smutný na tom je fakt, že většina prohraných zápasů mohla skončit úplně jinak, nebýt propastné gólové impotence. Z devíti veškerých proher jsme hned čtyřikrát zaznamenali prohru pouze o jeden gól, dvakrát tým z New Jersey prohrál v nastaveném čase. Bez pomoci gólů do prázdné branky by hráči Devils letos zatím ani nezaznamenali pětigólové utkání. Jsme na tom fakt tak špatně?

Když se podíváme na počty dosavadních vstřelených branek všech týmů v této sezóně, na úplném dnu tabulky stojí tři týmy – Buffalo Sabres, Dallas Stars a New Jersey Devils. Tyto tři celky nastřílely shodně 46 branek, což je v současné sezóně úplné minimum. Dallas má na Ďábly v tomto pomyslném soupeření zápas k dobru, Buffalo má zase o dva zápasy více.

Pointa je však z tohoto faktu jasná – v zakončování jsme jedním z nejhorších týmu. Proč tomu tak je a kde tkví problém?

Všem bylo před sezónou jasné, že strategie a adaptace na styl nového hlavního trenéra Lindeyho Ruffa, nebude fungovat hned první zápas. Hráči se s tímto stylem musí sžít, aby vše fungovalo, jako dobře promazaný stroj. Jak dlouho to však bude trvat? Znovu se ve východní divizi nacházíme na úplném spodu a fanoušci si už začínají pomalu zvykat na to, že se v letošní sezóně jejich tým znovu obejde bez bojů o Stanley Cup. 

Když se podíváme na týmové statistiky střel, tak to nevypadá tak hrozně. Co se průměru týče, Devils se se svými 30 vyslanými střel na bránu za zápas nacházejí na 16. místě ligy. Což není ani špatné, ani moc dobré. Jejich proměňování je ovšem alarmující.

Současným lídrem ve vstřelených brankách v našem týmu je Miles Wood. Ten Miles Wood, který hraje povětšinou čtvrtou lajnu, má v týmu podprůměrných 14 a půl minut strávených na ledě na zápas. A to rozhodně má mít podle všeho úplně jinou roli než lídra týmu v brankách. Woodovi se sedmi vstřelenými brankami na záda dýchá Pavel Zacha, který jich má po svém bodovém řádění na kontě hned šest. Poté je to až Jack Hughes, jenž nastřílel čtyři góly. Proč v tabulce střelců našeho týmu vede powerforward ze čtvrté lajny?

Hvězdy nezáří

Nejvíce znatelná je gólová neplodnost našeho dvorního snipera, Kylea Palmieriho. Pokud nepočítáme sezónu, ve které Taylor Hall obdržel Hart Memorial Trophy , tak od svého přístupu do týmu v létě 2015 vždy vedl tabulku ve vstřelených brankách hráčů New Jersey. Pokaždé se mu podařilo nadělit alespoň 25 branek, jeho maximem byla číslovka 30. A letos? Z dosavadních 17 zápasů má pouhé 3 branky. Co se stalo? Letošní sezóna je specifická v tom, že bylo v úvodu sezóny mnoho hráčů zraněných, přišly nové tváře, někdo byl na covid-protokolu a vše se muselo nějak ustálit.

V posledních zápasech nastupoval americký kanonýr po boku mladého talentu Jacka Hughese a nové tváře, Andrease Johnssona. Můžeme jen hádat, jak mu noví spoluhráči z lajny prospívají, lze však říci, že má Palmieri letos jinou úlohu – být pro Hughese oporou. Což se mu asi do této chvíle daří a lze rozhodně vidět, že se Hughes cítí více sebevědomý a svou hrou celkově dospělý. V sezóně je ještě brzy na to, aby se vynášely ukvapené soudy, doufejme však, že se brzy Palmieri gólově probudí a společně s Jackem a Johnssonem mu to bude znovu pálit. 

Miles Wood

V záloze další snipeři

Více gólových přídavků se rozhodně také čekalo od ruského forvarda, Nikity Guseva. Ten byl v ruském Petrohradu brán za častého střelce branek, a pokud tam nebereme v potaz jeho první sezónu, pokaždé se mu podařilo nasázet, stejně jako Palmierimu, alespoň 25 branek za sezónu. Kde je problém u něj? Na tohle je odpověď již poměrně složitější. Na jeho nepovedenou sezónu, ve které ze 66 utkání dal pouze 13 gólů, se argumentovalo tím, že přechod z KHL do NHL je poměrně složitější a vyžaduje to čas.

To ano, ale kolik času si tato transformace opravdu žádá? Gusevovi se střelecky totiž nedaří ani letošní sezónu, ve které má z 15 zápasů na svém kontě alarmující dva góly!  Zde je na vině časté míchání lajnami. Gusev nemá stále spoluhráče, se kterými by hrál více jak 3 zápasy.

Jsou však ovšem na vině jeho spoluhráči nebo forma ruského útočníka samotná? Organizace Ďáblů si od získání Nikity Guseva rozhodně slibovala něco jiného. Naplní veškerá očekávání či to byl nepovedený obchod? Těžko říci. Pokud se mu však v hokejce letos bodově nerozsvítí, vedoucím představitelům může dojít trpělivost.

Není to tak zlé

Abychom zde neházeli pouze negativa, je třeba se soustředit i pozitivně. Jsem si jist, že fanoušky Ďáblů musí u srdce těšit progres jedničky draftu z roku 2019, Jacka Hughese. Ten se přes léto transformoval do úplně jiného hráče. Lajna Zacha-Hishier-Bratt se po znovusjednocení a rozehrání nového kapitána starala znovu o body a hrála atraktivní hokej. Za zmínku rozhodně stojí i Nate Bastian, Michael McLeod a Miles Wood, kteří všichni hrají nad očekávání a starají se o poměrně velkou porci celkových vstřelených branek svého týmu. Uvidíme, jaké plány ze svého rukávu kouč Lindey Ruff ještě vytáhne. Jsou zde však jistá pozitiva, která nám v tomto týmu ještě ukazují naději toho, že současná sezóna k zahození v této chvíli není.

Zdroj: NHL.com, NJ.com

Čtěte také

Generálka na NHL! Na závěr přípravy konfrontace s Islanders

Po první prohře v sezóně, která přišla v MSG proti Rangers, se Devils potkají přesně o čtyřiadvacet hodin později s druhým newyorským celkem – a utkání bude hned připomínat základní část NHL. Očekávají se plné týmy na obou stranách.