Peklo / Stát New Jersey
New Jersey je jedním z 51. států USA, jehož název je odvozen od ostrova Jersey v Lamanšském průlivu. Hlavním městem je Trenton, jehož hlavou zde není prezident, nýbrž guvernér. New Jersey se rozkládá na ploše zhruba 22.000 km2, což se dá přirovnat k rozloze Moravy. New Jersey je, s téměř 9-ti miliony obyvatel, 11. nejlidnatější …

Stát New Jersey

New Jersey je jedním z 51. států USA, jehož název je odvozen od ostrova Jersey v Lamanšském průlivu. Hlavním městem je Trenton, jehož hlavou zde není prezident, nýbrž guvernér. New Jersey se rozkládá na ploše zhruba 22.000 km2, což se dá přirovnat k rozloze Moravy. New Jersey je, s téměř 9-ti miliony obyvatel, 11. nejlidnatější stát v USA a se svou hustotou 459 obyvatel/km2 je nejhustěji zalidněným státem USA. Nejlidnatějším a zároveň domácím hokejovým městem je Newark s necelými 300 tisíci obyvateli, což zhruba odpovídá populaci v Ostravě.

New Jersey je také označován jako “zahradní stát”, jelikož 40% jeho rozlohy pokrývají lesy. Mimo to je také významný zemědělskou produkcí s téměř 10-ti tisíci státními farmami, které ročně vydělají přes $1 bilion.

Domácí hokejové město Newark se nachází 13 km od Manhattanu, kde sídlí Rangers. První zmínky o obyvatelích v této lokalitě resp. o založení této osady se datují do roku 1666 (vskutku ďábelská náhoda) a roku 1693 získala status města.

 

 

 

 

 

 

Historie

Úplně prvními obyvateli byli před 10-ti tisíci lety indiáni. Roku 1524 připlul na americký kontinent první Evropan. V roce 1609 ho následoval Nizozemec H. Hudson. Území, které kolonizoval pojmenoval New Netherlands.

Prvními osadníky New Jersey byli Nizozemci, Švédi a Finové. První trvalou evropskou osadou se stal Bergen – psal se rok 1660.

Roku 1664 Nizozemí tohle území ztratilo a vládu převzali Britové – ti pojmenovali stát jako New Jersey. Inspirovali se ostrovem Jersey v Lamanšském průlivu. Britští kolonizátoři umožnili lidem v osadě náboženskou a politickou svobodu. Díky tomu také osada rostla a měla kolem 100 tisíc obyvatel.

Prvním vlastním guvernérem státu se stal roku 1738 Lewis Morris. V roce 1776 se New Jersey připojilo do revoluce za samostatný a nezávislý stát. V této válce bylo New Jersey velmi důležitým činitelem díky svému postavení mezi New Yorkem a Philadelphií. Odehrálo se zde na stovku bitev, ať už menších nebo větších.

Za zlom v revoluci je považována vyhraná bitva o Trenton, který byl později jmenován jako hlavní město. Následně George Washington vyhrál bitvu o Princeton a britští kolonizátoři prchali do New Yorku.

Roku 1787 New Jersey se stává v pořadí třetím státem, který ratifikoval ústavu Spojených států a v roce 1790 se Trenton oficiálně stává hlavním městem státu New Jersey. A od této doby New Jersey rostlo jak populačně, tak průmyslově a ekonomicky.

 

 

Státní symboly

Podobně jako naše Česká republika, má i New Jersey své symboly. Státními symboly jsou například ovoce (borůvky), národní loď (A.J. Meerwald), národní ryba (siven americký), národní zvíře (kůň), národní hmyz (včela), národní  škeble (surmovka) a samozřejmě národní tanec (Square Dance). Níže jsou pak vyobrazeny a ve zkratce popsány ty nejdůležitější a nejzajímavější z nich.

 

Státní pečeť

Vytvořil ji člověk jménem Pierre Eugene du Simitiere. Pečeť je používána od roku 1777 a zahrnuje 5 symbolů z nichž každý charakterizuje něco o New Jersey. Hřbet a koňská hlava charakterizuje nezávislost a svrchovanost státu New Jersey. Žena držící hůl s čepicí charakterizuje svobodu, jelikož během revoluce byla čepice vnímána jako symbol či znak svobody. Žena vpravo je římská bohyně zemědělství Ceres, která drží kornout naplněný ovocem a zeleninou na znamení produkce těchto plodin v NJ. Erb se třemi pluhy symbolizuje zemědělskou tradici v NJ. V úplně spodní části se nachází stuha s motem “Liberty and Prosperity”, tedy svoboda a prosperita.

Státní vlajka

Státní vlajka obsahuje 5 symbolů, stejně jako pečeť. Vlajka byla ovšem přijata až v roce 1896. Oficiálními barvami jsou žlutohnědá a tmavě modrá (Jersey blue), což jsou barvy, které zvolil George Washington na vlajku armádního pluku při revoluci.

Národní květina – Fialka

Národní květinou je fialka, která se hojně nachází na polích, trávnících a lukách. Zkrátka všude, kde je teplo a slunce.

 

 

Národní pták – Čížek žlutý

Čížek žlutý je druh zpěvného ptáka, která má světle žluté opeření s černou hlavou a křídly. V zimě je pak zbarven do olivově zelené na rozdíl od samičky, která je celoročně matně žlutohnědá. Čížek se vyskytuje právě v Severní Americe v rozmezí od jižní Kanady až po Severní Karolínu a jeho zimovištěm jsou lokality od Kanady až po Mexiko. Je to společenský pták a přítomnost člověka a jeho aktivita mu většinou prospívá, proto se často vyskytuje v obytných zónách, kde vyhledává lidská krmítka a má nejraději semínka slunečnic.

Národní strom – Dub červený

Tento dub se původně vyskytoval v Severní Americe a je to velmi cenná okrasná parková dřevina. Dorůstá do výšky až 40 metrů a dožívá se až 500 let. Listy mají běžnou barvu, ale na podzim se barví do zářivé červené, jako je na obrázku. Jeho dřevo je využíváno jako podlahový, obkladový materiál či materiál na výrobu nábytku.

Dub červený je v současnosti roste po celé Evropě, kde byl zanesen na začátku 18. století, v České republice se pak začal vyskytovat v 90. letech 19. století a i u nás je v současnosti jeho výskyt hojný.

Národní dynosaurus – Hadrosaurus foulkii

Ano, New Jersey má opravdu i svého národního dynosaura. Jejím hadrosaurus foulkii, jehož kostra byla v létě roku 1858 nalezena poblíž města Haddonfield v New Jersey. Nálezcem byl nadšenec William Parker Foulke, který v tomto městečku trávil dovolenou a od místních lidí se dozvěděl o tom, že v nedalekém dole byly kdysi nalezeny obrovské kosti. Najal si tedy k sobě skupinu kopáčů, aby později odkryli tvora, který přesahoval i velikost slona.

Zajímavosti

– v NJ neexistují samoobslužné čerpací stanice

– v NJ se odehrál první baseballový zápas v USA

– NJ se přezdívá zahradní stát, farmářské plochy pokrývají více jak 300 tisíc hektarů a 40% území pokrývají lesy

– téměř 100% obyvatel žije ve městech, což je americké maximum

– NJ má svého národního dinosaura

– na mnoha křižovatkách se vlevo dá odbočit pouze ze speciálních nadjezdů či podjezdů, na které se najíždí po pravé straně